A különös az, hogy valóban repülnek: sokan csodálkoznak a 2 ezer éves leleteken

Apró, szárnyas valamik, amelyekbe sok szakértő repülőt lát bele.

Kimbaja ősi repülők

Ha egy repülőgépre gondolunk, avagy alapvetően az ember készítette szerkezet segítségével történő repülésre, a modern időkre gondolunk, de legalábbis a Wright fivérek 19. századi szárnypróbálgatásaitól kezdődő időkre. Korábbi cikkünkben még azt is különös dologként írtuk le, hogy Da Vinci már tervezett repülő masinákat.

Ennek fényében kifejezetten meghökkentőek azok a Kr. e. 6. századtól a Kr. u. 10. századig terjedő időszakból való leletek, amelyeket kimbaja-leleteknek hívnak a régészek, és apró repülőgépekre emlékeztet a formájuk. Ami még érdekes, hogy ezek a formák valóban képesek is repülni, fizikai adottságaikból eredendően.

Az apró, párcentis aranytárgyak, melyek a kimbaja kultúra idején készültek, egykor medálok lehettek.
A dél-amerikai Magdalena folyó partján találták az apró tárgyakat egy sírban, a halottat kísérő tárgyak közt.
Közülük ez hasonlít leginkább repülőre felépítésében.
A mai repülőgépek jellegzetességei fedezhetők fel a kis medálszerű leleteken. A vízszintes vezérsík, a törzs és a delta szárny ilyenek.
Mindez azt feltételezi, az ősi készítők többet tudtak a repülésről, mint azt bármelyikünk hinné.
Persze, kézenfekvő a gondolat, hogy a természetből, a madaraktól nyertek ihletet. Csakhogy a kis szerkezeteknek vannak olyan részei, amelyek a madarakon nem találhatók meg, de a modern repülőkön igen: a farokrész, illetve az oldalkormány ilyenek.
1997-ben Belting és Eenboom egy floridai konferencián nagyított modellekkel mutatta be, hogy a kimbaja-leletek fizikai adottságaiknak köszönhetően valóban képesek lennének repülni. Motor hiányában nyilvánvalóan nem tudnak.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük