A Föld első mozgó élőlényei voltak: ma is találkozhatsz hasonlókkal

Bizarr külsejű lények, melyek nagyon hasonlítanak valamire, ami napjainkban is él.

A Föld első mozgó élőlényei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ritkán, talán sosem fordul elő, hogy az ember, látván bármilyen állatot vagy egy másik embert, belegondoljon, hogy amit lát, az évmilliárdokon át tartó fejlődésnek köszönhető.

Nem mondhatjuk, hogy annak eredménye, hiszen az eredményt lezárult folyamat végtermékeként értelmezhetjük, de balgaság lenne azt hinni, hogy az élővilág már nem alakul tovább.

Ennek a hosszú változásnak érdekes visszapillantani korai szakaszaira, így arra is, amikor a Földön megjelentek az első olyan élőlények, melyek képesek voltak mozogni. Kutatók olyan fosszíliákat fedeztek fel, melyek a bolygón élő első mozgó lények lehettek.

Olyanok, mint egy hosszú bot

Nyugat-Afrikában, Gabonban leltek a fosszíliákra, melyek nem kevesebb mint 2,1 milliárd éve élt élőlények ránk maradt nyomai. Abban az időben a Föld szinte teljes felszínét óceán borította, és csak elvétve voltak szárazföldi területek.

1

Mára az egykori part megkövesedett sziklaréteggé lett, de a lények sárban úszva közlekedhettek élelem után kutatva, mint azt a szakértők mondják. A fosszíliákat a feltárt sziklarétegekben találták meg.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az anyaság témakörét boncolgattuk. Tényleg az anyukák a rossz, az apukák pedig a jó zsaruk? Magányosak az anyukák a mai világban? Milyen a munkába visszatérő anyák helyzete Magyarországon? Frusztrálóak az anyainfluenszerek? Többek között ezekre a kérdésekre kereste a választ Semjén Nóra anyainfluenszer, valamint Fehér Ági, a Femina főszerkesztője és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Külsejük leginkább egy hosszú, girbe-gurba botra hasonlíthatott. 6 milliméteres átmérőt és 17 centiméteres hosszúságot mértek az egyik szikladarabon végzett röntgenvizsgálat során. Valószínűleg, ahogy a ma élő amőbák is, ha élelemben szegény időszak veszi kezdetét, ezek a lények is több organizmus egymáshoz csatlakozásából jöhettek létre.

Ha ezekre a lényekre, azaz megkövesedett maradványaikra pillantunk, a jól megtermett tengeri férgek vagy akár a kertben munkálkodó giliszták juthatnak eszünkbe.

Különös fosszíliák

Sok olyan fosszília került már elő, ami feladta a leckét a kutatóknak. Ilyeneket mutatunk következő cikkünkben.

A kutatók sem igazán tudják, mit találtak: 8 titokzatos fosszília, amiről csak találgatnak

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük