A klimax, depresszió, álmatlanság ellenszerei
Megnyugtató készenlét
Nem kell feltétlenül gyógyszerekkel tömnöd magad, ha egészségügyi problémáid adódnak.
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- 16 éves lett Deustch Anita és Kinizsi Ottó nagyobbik lánya: Emma gyönyörű tini
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
- 122 éves koráig élt a francia asszony: különös képeken mutatjuk hosszú életét
Orvosi zsálya
Ha van egy kicsi teraszod, virágokkal, akkor egy cserépben köztük kell lennie a díszítő értéket sem nélkülöző orvosi zsályának is. Szürkészöld leveleiből nemegyszer készíthetsz olyan forrázatot, amely a legbiztosabban megszabadíthat többféle nyavalyától.
A zsálya teás öblögetés kiváló ellenszere a makacs fogínygyulladásnak és a torokgyulladásnak is. Mint hatékony szert ajánlják a klimaxot kísérő kellemetlen éjszakai izzadás ellen, emésztési problémák, felfúvódás esetén is segít a más füvekkel együtt készített zsálya forrázat. Jótékony hatásaként tartják számon, hogy megakadályozza szervezetedben a betegségek utáni súlyos legyengülést.
Vannak gyógyfüvek, melyeknek virágait vagy virágos szárait gyűjtheted, vannak viszont olyanok, amelyeknél nem érdemes megvárnod a virágzást, hanem közvetlenül előtte - mert ekkor tartalmazza a legtöbb hatóanyagot - gyűjtsd a levelét. Ezek közé tartozik a zsálya is. Szedhetsz leveléből szárításra tavasszal, majd az elvirágzás után visszavágott szárakból kifejlődött hajtásokról ősszel is. Így ha szükséged lesz rá, télen is használhatod.
Orbáncfű
Az orbáncfű júliusban nyíló élénk, fényes sárga virága biztosan nem kerüli el a természetjárók figyelmét. Neve ugyan nem éppen rokonszenves, de ez ne riasszon el. Ha levélkéit a világosság felé tartod, sok hólyagocskát láthatsz bennük, ez magyarázza nevét. Ezekben, és a virágokban van a gyógyító anyag. Várd meg, amíg az orbáncfű kinyílik, és így szedd, virágjával és leveles szárával együtt.
A gyógynövény könyvek szerint az orbáncfüvet már kétezer évvel ezelőtt használták különféle idegbajok gyógyítására. Kontinensünk országaiban ma is ajánlják a depresszió enyhébb formái s ezek tünetei, a rossz hangulat, az álmatlanság ellen. Ugyanakkor még mindig nem világos, kutatóintézetek újra meg újra vizsgálják, minek köszönhető kedvező hatása.
Forrázatát ihatod emésztési problémák esetén is. Védi a nyálkahártyát, antibakteriális és gyulladásgátló hatása folytán kedvezően befolyásolja a gyomor és bél gyulladásos folyamatait.
Külsőleg alkalmazva olajának vagy az ezzel készült krémeknek – a fájdalom enyhítése miatt - nagy hasznát veheted, ha ízületi és reumatikus bántalmakban szenvedsz.
Lándzsás útifű
Az útifű, a lándzsás és a széleslevelű változata is igen elterjedt gyom, könnyen megtalálhatod réteken, füves területeken, árokparton, utak mentén. Így a régmúltban is mindig kéznél volt, ha valamilyen véletlen folytán kapott sebet a helyszínen kellett kezelni. A frissen szedett útifű levél, szétdörzsölve, a sebre téve szavatolta a gyors gyógyulást. Baktériumölő, vérzéselállító, sebgyógyító hatása mellett azonban ma már inkább a felső légutak gyógyítására, a makacs köhögés csillapítására használják eredményesen. A legújabb kutatások kimutatták, hogy hatóanyaga, az aukubin erős gyulladásgátló, a levélből készített kivonat gyógyítja az idült bronchitiszt, s igen hatékony a pneumococcus fertőzések esetében is.
A felső légúti panaszoknál hatékonyságát fokozza, ha kakukkfűvel kevered, egyenlő arányban.
Köhögés csillapító hatását úgy fejti ki, hogy hígítja, s ezzel megkönnyíti a légutak nyálkahártyájára lerakódott váladék kiürítését, ami után megszűnik a köhögésinger.
A teák elkészítése
Egy kávéskanál gyógynövényt forrázz le két deci vízzel. Ezután tíz percig hagyd állni, majd szűrd el, és tetszés szerint ízesítsd mézzel.
OLVASD EL EZT IS!

- cukorbetegség
- uborka
Az uborka 3 áldásos egészségügyi hatása

- paradicsom
- káposzta
A 3 legerősebb rákellenes nyári zöldség

- bőrápolás
- termékenység