Ezek a jelek utalhatnak rá, hogy valaki fuldoklik a vízben: mi a teendő, ha ilyet látsz?

A vízben fuldoklás többnyire teljesen máshogy történik, mint ahogyan azt a filmekben mutatják.

Vízbe fulladás jelei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nyári hónapokban sajnos számos vízbe fulladt személyről - gyermekekről, felnőttekről egyaránt - számolnak be a hírek. A rendőrség és a vízimentők minden évben figyelmeztetnek a fürdőzés veszélyeire és a biztonságos lubickolás szabályaira, ám még ezek betartása mellett is előfordulhatnak tragikus balesetek.

A vízbe fulladást sokan látványos, könnyen észrevehető eseménynek gondolják, azonban ez az elképzelés téves. A fulladás az esetek többségében csendes és kifejezetten gyors, így aztán az is előfordulhat, hogy anélkül megy végbe egy másik fürdőző közvetlen közelében, hogy az bármit is észlelne belőle. Érdemes megismerkedni a jelekkel!

Vízbe fulladás jelei

A filmekkel látottakkal ellentétben a vízbefúlás általában nem jár csapkodással és kapálódzással, az áldozatok nem csapnak zajt, pláne nem tudnak segítségért kiáltani.

A vízbe fulladás nyáron gyermekeket és felnőtteket egyaránt fenyeget, és azt is fontos megjegyezni, hogy nem csak az úszni nem tudók veszélyeztetettek, bár ők nyilvánvalóan sokkal jobban, különösen, ha mély vízbe merészkednek. A kisgyermekek számára viszont már az egészen alacsony víz is kockázatos lehet. Többek között a következő jelek utalhatnak arra, hogy valaki fuldoklik a vízben:

  • hátrabillentett fej, 
  • fej alacsonyan, a vízfelszínhez közel van, a száját a fuldokló próbálja a víz felett tartani,
  • üveges tekintet, esetleg csukott szemek,
  • függőleges testhelyzet, nem tud taposni a lábaival, 
  • úgy tűnhet, mintha egy „láthatatlan létrán” mászna,
  • látszólag próbál úszni valamerre, de nem halad,
  • a haja az arcába lóg,
  • zihál, felületes, kapkodó a légvétel,
  • próbál a hátára fordulni. 

A karok a filmekben látottakkal szemben általában a víz alatt vannak, mivel az áldozat a víz lefelé nyomásával próbálja fenntartani magát. A fej hátrabillentése ösztönös, így kisebb az esély arra, hogy a víz a szájba jusson. A fuldokló többnyire nem tud beszélni, segítséget kérni vagy válaszolni. A teljes alámerülés fél perc leforgása alatt bekövetkezhet, így a jelek észlelésekor gyors cselekvésre van szükség. 

Mi a teendő?

A vízből mentés korántsem veszélytelen folyamat, a fuldokló még az edzett, magabiztos úszástudású embert is magával ránthatja. A legfontosabb teendő, ha a fenti jelek valamelyikét tapasztalod, hogy segítséget kérj a környéken lévőktől, ideális esetben az úszómestertől, vízimentőtől. Amennyiben nincs senki, aki elvégezhetné a mentést, a saját biztonságod érdekében akkor is mérlegelned kell a helyzetet, illetve fel kell mérned a saját korlátaidat. Kevéssé valószínű például, hogy egy nálad jóval testesebb embert ki tudsz húzni a vízből.

A mentés során érdemes egy mentésre alkalmas tárgyat használva kerülni a testi kontaktust. Ha az áldozat eszméleténél van, kommunikálni kell vele, kérni kell az együttműködését. Fontos tudni, hogy pánikolhat is, a pánik pedig lehet aktív és passzív is, mindkettő megakadályozza az együttműködést, és potenciálisan veszélyes a mentést végző személyre nézve, ilyenkor jó, ha a pánikban lévő egy vízi eszközön megpihenhet, megnyugodhat. Az eszméletlen érintettet mielőbb a partra kell juttatni, ott pedig szükség lehet a mentők hívására, az életjelenségek vizsgálatára és az újraélesztés megkezdésére.  

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A cél természetesen az esemény megelőzése lenne. A gyengén úszók lehetőség szerint viseljenek mellényt, amikor a vízbe mennek. Kiadós étkezést, alkoholfogyasztást követően a pancsolás kerülendő. Felhevült testtel sem szabad megmártózni, előbb mosakodással kell szoktatni a testet a hideghez. A gyermekeket még sekély vízben sem szabad egyedül hagyni! Amennyiben pedig valaki szívbetegséggel él, a legjobb, ha egyedül nem indul úszni. 

8 kérdéses elsősegélykvíz

Az elsősegélynyújtási alapismereteket jó időről időre feleleveníteni. Nemcsak azért, mert olykor változnak a protokollok, gondoljunk csak például az újjáélesztés menetére, hanem azért is, mert éles helyzetben gyakran gyorsan és határozottan kell eljárni, rövid idő alatt kell feleleveníteni az egykor megtanultakat. 

Kvíz! Átmennél most az elsősegélyvizsgán? 8 kérdés, amire nem csak a jogsi miatt kell tudni a választ

Kvíz!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük