Mérgező, rákkeltő tárgyak a 100 forintos boltból: legközelebb ne vedd meg őket!

Hét olyan tárgyat mutatunk, amit jobb, ha nem viszel haza.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Rodale’s Organic Life nevű, egészséges és fenntartható életmóddal foglalkozó weboldal egy nem olyan rég megjelent cikkében olyan tárgyakat gyűjtött össze, amelyekkel kapcsolatban azt javasolja olvasóinak, inkább hagyják a nagyjából a magyar 100 forintos boltok megfelelőinek számító 99 centes üzletek polcain, olyan anyagokat tartalmazhatnak ugyanis, melyek károsíthatják az egészséget.

Mindezt a hétköznapi tárgyakban található mérgező anyagokat felkutató HealthyStuff.org fogyasztói tesztelőcsapatának eredményeire hivatkozva közölték, akik több mint 160, ilyen üzletben kapható terméket vizsgáltak meg. Az eredmény nem lett túl szívderítő, a termékek 81%-a tartalmazott tesztjeik alapján legalább egy olyan kémiai anyagot, mely káros lehet az egészségre, 49%-uk pedig legalább kettőt. Nézd meg a képeken, ezek alapján az említett weboldal mely tárgyak megvásárlásától int óvva!

Fontos kiemelni, mindez nem jelenti azt, hogy ne lenne hasznos hasonló üzletekben vásárolni, az eredeti cikk pusztán arra próbál rávilágítani, hogy az olcsó, elsősorban műanyag termékekkel kapcsolatban nagyon óvatosnak kell lenni - ha mégis ilyesmit vásárolnál, keress olyan típust, mely a lehető legkevesebb káros anyagot tartalmazza, segíthet például ebben a phthalate free, vagyis ftalátmentes felirat is.

A kerti térdeplőpárna a kertészkedés során a térdet hivatott védeni, sokkal egészségesebb azonban, ha egy régi párnát vagy egy összegöngyölt törölközőt használsz, előbbi ugyanis általában PVC-ből készül, melynek lágyítására például ftalátokat is használnak, ezen tulajdonsága révén pedig káros, illetve karcinogén hatású, rákkeltő is lehet az emberi szervezetre nézve. Bár a káros hatás a gyártás során érvényesül a leginkább, egy új termékből a veszélyes vegyületek könnyen a levegőbe juthatnak.

Az olcsó játék autók tartalmazhatnak brómot is, melyet azért alkalmaznak, hogy gyulladásállóvá tegyék a felületet, és bár a bróm csak bizonyos kémiai kombinációkban számít különösen veszélyesnek, jobb óvakodni az ilyen termékektől, ha ugyanis valóban az, az az endokrin rendszerre is rossz hatással lehet, állatkísérletek során pedig bebizonyosodott, hogy tumorok kialakulása is köthető hozzá.

A szívószálak, különösen a vastagabb műanyagból készült, vicces formájú termékek, nagy mennyiségben tartalmazhatnak ftalátokat, melyeket előszeretettel adnak a műanyagokhoz, hogy azok hajlíthatóbbak, ellenállóbbak legyenek - káros hatásaikról ide kattintva olvashatsz bővebben. Jobb, ha nem veszel hasonló terméket, már csak azért sem, mert az itallal, illetve a szájjal érintkezve nagyon könnyen a szervezetbe kerülhetnek a káros anyagok.

A cikk szerint az olcsó, latex munkáskesztyűk tartalmazhatnak többek között klórt - az ilyen kesztyűt gyakran mossák át klóros vízzel -, mely káros hatással lehet a bőrre, a szemre, de akár a tüdőre is.

A nagyon olcsó, fém fülbevalók bizonyos típusai tartalmazhatnak ólmot, mely a szervezetre nézve számos káros hatással bírhat, többek között veszélyes lehet a májra, illetve a vesékre nézve is.

A műanyag hátizsákokat szintén érdemes kerülni, egyes termékek ugyanis nagy mennyiségben tartalmazhatnak ftalátokat, illetve klór is lehet bennük.

A műanyag terítőket szintén ftalát-, nem utolsósorban pedig brómtartalmuk miatt célszerű a polcon hagyni, és inkább hagyományos terítőt választani helyettük, még ha azt többször is kell kimosni.

Rákkeltő lehet miatta az étel

Nem is gondolnád, mi mindenben benne lehet ez az anyag: képeken hat dolog, amit gondolj meg jól, megveszel-e!

Rákkeltő lehet miatta az étel: képeken 6 dolog, amit gondolj meg jól, megveszel-e

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük