Nem lenne szabad teherbe esni és fogorvoshoz menni, ha ilyen gyógyszert szedsz

Ha nem vigyázol vele, életveszélyes állapot is kialakulhat.

nagykep?cikkid=168288&kep=gyogyszerek-lead
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mélyvénás trombózis, tüdőembólia, pitvarfibrilláció. Ezek terápiájában kiemelt szerepet kap az antikoaguláns, azaz a véralvadásgátló kezelés, fontos azonban tudni, hogy ez igen szoros együttműködést kíván mind az orvos, mind a beteg részéről.

Létfontosságú ugyanis, hogy megmaradjon a véralvadás és a vérzékenység kényes egyensúlya. Hogy mégis mikor szükséges egyeztetni a kezelőorvossal, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ad felvilágosítást.

Kell a rendszeres INR-vizsgálat

A régebbi, döntően a kumarin alapanyagú készítményeknél hathetente javasolt a vérvizsgálat. Az INR-értéknek, vagyis a véralvadási képességnek 2-3 közt kell lennie, más esetben a dózis változtatása vagy más készítményre való áttérés javasolt. Az új, NOAC típusú véralvadásgátlók alkalmazása során INR-ellenőrzésre nincs szükség, mert ezen szerek hatásmechanizmusa más.

Műtétek és fogászati kezelés előtt orvoshoz kell menni!

A nagyobb fogászati és szájsebészeti kezelések, valamint a műtétek nagyobb mennyiségű vérvesztéssel is járhatnak. Amennyiben a beteg ekkor is véralvadásgátlót használ, úgy életet veszélyeztető mennyiségben veszíthet vért. Éppen ezért fontos, hogy előtte konzultáljon az orvosával. Az egyéni rizikó felmérése után a szakember eldönti, hogy tanácsos-e a műtétet megelőző napokban elhagyni vagy lecserélni a véralvadásgátló gyógyszert, vagy ajánlott-e más készítményre áttérni.

Vérzéses eseteknél is mindig kell a kontroll

A véralvadásgátlók szedése során megnő a vérzéses szövődmények rizikója, ami akár életveszélyes is lehet. Ezért az olyan tüneteknél, mint a gyakori orrvérzés, véres vizelet, indokolatlan kék-zöld foltok megjelenése a bőrön, fontos felkeresni az orvost, és ellenőriztetni az INR-szintet. Ilyen esetekben dózismódosításra vagy más készítmény felírására lehet szükség.

Családtervezésnél különösen fontos ellenőrizni!

Amennyiben valaki véralvadásgátlót szed, a családtervezéskor konzultálnia kell orvosával, mivel ekkor a terápia módosítására van szükség. Vagyis a bőr alá adott LMWH-ra szükséges áttérni, mert más készítmények komoly fejlődési rendellenességet okozhatnak a placentán áthatolva. A kumarin esetében a legveszélyesebb a terhesség 8-12 hete, míg az új típusúaknál mindenkor tilos a teherbeesés. A terhességet eleve érdemes terhespatológiában jártas nőgyógyásznak végigkísérnie, mivel az állapotnak trombózisnövelő hatása van.

Más gyógyszerek szedésekor is figyelni kell

A kumarin típusú véralvadásgátlóknál vigyázni kell az esetleges gyógyszerkölcsönhatásokra, mert egyes antibiotikumok és gyógyszerek fokozzák a készítmény hatékonyságát. Ilyenek a nem szteroid típusú gyulladáscsökkentők és pajzsmirigygyógyszerek. Szintén nagyon kell figyelni az egy időben alkalmazott étrend-kiegészítőkre, gyógyteákra is, mert ezek a kumarinokkal is súlyos kimenetelű kölcsönhatásba léphetnek.

5 hétköznapi dolog, ami trombózist okozhat: túl kevés szó esik róluk!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Hosszabb utazás előtt állsz?

A tartós immobilizáció komoly provokáló tényezőnek számít trombózis kapcsán, mivel ekkor a keringés lelassul, és megnő a vérrögök kialakulásának kockázata. Éppen ezért négy óránál hosszabb utazás előtt, illetve gipszrögzítés esetén ajánlott az orvossal egyeztetni, aki LMWH-terápiát javasolhat. Ezek mellett a betegnek oda kell figyelnie a nagyobb mennyiségű folyadékfogyasztásra, a kompressziós harisnya felvételére, valamint a kényelmes és nem túl szűk ruhák viselésére, illetve a repülés és buszos út alatti tornagyakorlatokra.

Ezt is szeretjük