Vény nélkül kapható, de nem játék: mire kell nagyon figyelni a gyógyszereknél?
Biztosan te is használod, de nem biztos, hogy jól.
A gyógyszereknek, akár vénykötelesek akár nem, szinte mindig van valamilyen mellékhatása, sőt olyan készítményeknek is, amikről az ember nem gondolná, mert nem gyógyszerként azonosítja őket. Az egyik ilyen jellegű gyakori panasz például a nyálkahártya-lohasztó orrcseppek által kiváltott orrszárazság.
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy ha a betegek az előírt időn túl is használják az ilyen típusú orrcseppet, akkor az orrszárazság fokozódik, a nyálkahártya érzékenysége miatt pedig gyakori orrvérzések jelentkezhetnek.
Nem csak az antibiotikumok jelentenek veszélyt
Az elmúlt időszakban egyre több felhívás figyelmeztet a rezisztens baktériumok megjelenésére. Az is egyre inkább kezd elterjedni a köztudatban, hogy az antibiotikumok szedését nem szabad túlzásba vinni.
Ezzel párhuzamosan a recept nélkül kapható készítményekre mintha kezdenénk ártalmatlan, kevesebb kockázattal járó alternatívaként tekinteni. Valójában azonban akár receptre, akár recept nélkül szedett gyógyszerről van szó, a készítményeket csakis az orvos előírása szerint vagy a betegtájékoztatóban leírt módon és ideig szabad alkalmazni.
A vény nélküli gyógyszerekkel vigyázni kell
Mostanában elterjedt gyakorlat mindent nagyobb kiszerelésben értékesíteni. Ez a jelenség megfigyelhető a gyógyszereknél is. A legtöbb készítmény kapható 12 és 24 darabos változatban is, ám ez megint tévútra viheti a laikus szemlélőt.
A betegek számára megtévesztő lehet, mert azt a látszatot keltheti, hogy a csomagok tartalma nagyobb mennyiségben is teljesen veszélytelen. Különösen a teára emlékeztető, gőzölgő poharakban ábrázolt, tasakos forró italokról gondolják sokan, hogy ártalmatlan készítmények.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mivel a bennük lévő hatóanyagok jól enyhítik a náthás tüneteket, fejfájást, rossz közérzetet, sokan hajlamosak akár tea helyett is fogyasztani a forró italporokat. Az előírt napi mennyiségen és használati időn túl nem ügyelnek arra sem, hogy elegendő folyadékot is fogyasszanak a készítmények mellé.
Mindezek hatására egyre többen fordulnak orvoshoz erősödő fülzúgás, száj- és bőrszárazság, állandósult orrdugulás vagy ismétlődő orrvérzés miatt. Van, amikor már nem is az alapbetegséget, hanem a nem megfelelően szedett recept nélküli készítmények szövődményeit kell kezelni.
Pár nap lábadozás után jöhet az orvos
Főleg a légúti tüneteknél érdemes első körben ágynyugalommal, bőséges folyadékfogyasztással, fej- és torokfájás esetén fájdalomcsillapító hatóanyagú készítmények szedésével megpróbálni javulást elérni. Az orrjáratok szellőzését is fenn kell tartani, mivel egy bedugult, náthás orr olyan komolyabb szövődményeket okozhat, mint az arcüreggyulladás és középfülgyulladás.
A nyálkahártya duzzanatát csökkentő, lohasztó orrcseppek tehát hasznosak ebben az időszakban. A szakorvos azt tanácsolja, hogy ha a tüneteket illetően ennek ellenére sincs három-négy napon belül javulás, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz. A doktor személyre szabott kezelést fog javasolni, amivel a szövődmények is elkerülhetőek.
OLVASD EL EZT IS!
- alkohol
- gyógyszer
3 gyógyszer, amire tényleg tilos alkoholt innod
- gyógyszer
- megelőzés
Ezeket a gyógyszereket tilos eltörni! - Még akkor is, ha túl nagyok
- betegség
- tudomány