Hasi fájdalom, puffadás: a vakbélgyulladás legelső tünetei
A túl későn felismert vakbélgyulladás akár végzetes is lehet a szövődmények miatt.
A vakbélgyulladás gyanújával végzett műtétek a leggyakoribbak a sürgősségi hasi operációk közül, az emberek 5-10%-ánál kialakul a betegség.
Amennyiben sikerül idejében felismerni a vakbélgyulladást, szövődmény nélküli gyógyulás várható, ám, ha későn kerül sor a műtétre, úgy komoly következményekkel járhat.
Vakbélgyulladás
A betegség neve félrevezető, hiszen valójában nem a vakbél - a vastagbél első szakasza -, hanem a rajta található féregnyúlvány gyullad be.
Ez a tíz centiméter hosszú, vékony kis tasak elzáródhat növényi mag vagy rost megrekedése következtében - ritkábban valamilyen idegen test vagy daganat eredményeképpen. Az elzáródás miatt romlik a terület vérkeringése, fertőzés alakul ki.
Alább a vakbélgyulladás típusos tünetiről olvashatsz, ám az orvosi gyakorlat azt mutatja, hogy ezek a panaszok nem minden esetben jelentkeznek pontosan ugyanígy. Épp ezért minden bizonytalan eredetű hasi fájdalommal érdemes orvoshoz fordulnod.
Vakbélgyulladás első tünetei
- Puffadás.
- Székrekedés.
- Hőemelkedés.
- Étvágytalanság, hányinger
- Bizonytalan hasi fájdalom a köldök vagy gyomor környékén.
Későbbi tünetek
A fenti tünetek általában az első 12 órában jelentkeznek, ezt követően a fájdalom lehúzódik has jobb alsó részébe, mindeközben egyre fokozódik, mígnem állandósul. Köhögésre, tüsszentésre, mozgásra, de akár lélegzetvételre is erősödhet a fájdalom. Műtét hiányában a gyulladás a bélfal kifekélyesedéséhez és pár napon belüli átfúródásához vezet. Ez a szövődmény az esetek mintegy 20%-ában alakul ki.
Ilyenkor a fertőzött béltartalom vagy körülzárt rekeszekbe ürül, és először tályog alakul ki belőle, vagy a szabad hasüregbe kerül, és vérárammal az egész szervezetre kiterjed a fertőzés - kialakul a vérmérgezés. Ezt a folyamatot kezdetben a fájdalom csökkenése, majd a korábbinál erősebben visszatérő fájdalom jelzi, mely az egész has területére kiterjed.
A vakbélgyulladás kezelése
Vakbélgyulladás gyanúja esetén az orvosi gyakorlatban elfogadott az esetleg tévesen végzett hasi műtét - bár erre napjainkban a diagnosztikai eljárások egyre bővülő köre miatt mind kevesebb esély van. Tény azonban, hogy a vakbélgyulladás tünetei számos más hasi betegséget is utánozhatnak, és míg a műtét kockázata alacsony, addig elmulasztása végzetes is lehet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az operáció a betegség előrehaladottságától függően történhet endoszkópos módszerrel, illetve a has felnyitásával is. A műtét előtt, illetve után a fertőzés elkerülése érdekében antibiotikus kezelésre van szükség. Amennyiben idejében került sor a beavatkozásra, elegendő néhány napot a kórházban tölteni, és a gyógyulás teljes lesz. A későn végzett műtét azonban életveszélyes szövődményekkel is járhat. A felépülés ilyenkor elhúzódik, hashártya-összenövések maradhatnak vissza, melyek akadályozzák a bélműködést.
OLVASD EL EZT IS!
- diagnosztika
- bélrendszer
Bizonytalan hasi fájdalom, puffadás
- tünet
- bélrendszer
Székrekedés, akné, fertőzések
- kisgyerek
- baktérium