4 csodálatos dolog vadgesztenyéből: mosódió helyett és aranyér ellen is beválik
A vadgesztenye számos módon felhasználható, gyógyítja az aranyeret, és mosódió helyett is tökéletes.

- Így mutat ugyanaz a bőrhatású nadrág különböző stílusú szettekben: elképesztő, mennyi lehetőség rejlik benne »
- 4 nőies stílusvariáció a hullámos frizurára, ami most nagyon divatos: így készítheted el a csodás loknikat »
- Palvin Barbival az élen ők azok, akik sokak öltözködését inspirálják: 8 gyönyörű nő, aki fiatalon lett népszerű stílusikon »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Melyik magyar város látnivalója Gázi Kászim pasa dzsámija? 8 kérdés az ország neves helyeiről
- 3 európai ország, ahova kevés magyar utazik, pedig érdemes lenne: igazi gyöngyszemek
- Jelentős szigorítás várhat az autósokra: sokan elveszíthetik miatta a jogosítványukat
- Fontos változás jön a magyarországi utakon: komoly büntetést kaphat, aki nem tud róla
Mivel a vadgesztenyefa termése nem ehető, sokan csak a gyermekeknek szedik össze kellemes alkotójáték gyanánt, pedig ennél jóval sokoldalúbb növényről van szó, amely az élet számos területén segítséget jelenthet.
A vadgesztenye termése a szappanfafélék családjába tartozik, így az otthonok kincse lehetne, ráadásul összehúzó hatással is rendelkezik, ami miatt fontos egészségügyi készítmények alapanyaga. A termés mellett ráadásul kérge és levele is használható.
Mosódió helyett gesztenye
A mosódió széles körben ismert a háztartási munkákban, de az ára viszonylag magas, ráadásul távoli, ázsiai országokból importálják Európába. Sokan nem is tudják, de hasonlóan magas szaponintartalma miatt a vadgesztenye éppúgy használható környezetbarát, vegyszermentes, bőrbarát takarító- és mosószerként.

Ehhez semmi egyebet nem kell tenni, mint a héjat éles késsel lehámozni, mivel a belső termésből oldódik ki jobban a növényben levő szaponin. Az apróbb darabokra vágott béllel megtölthető a mosózacskó vagy egy fél pár zokni, amely a mosógép dobjába helyezendő. Erőssége csakugyan nagyjából a mosódióval megegyező.
Felmosószer vadgesztenyéből
Vízben kifőzve akár felmosásra alkalmas szer is készíthető vadgesztenyéből. Ehhez a mosószerhez hasonlóan a terméshús szükséges, amelyet néhány darabra vágva kell a vízbe helyezni. Az erősség tetszés szerint variálható, fél liter vízhez 2-3 darab elegendő. 10 perc forralás után vedd le a tűzről, majd hagyd langyosra hűlni az egészet. Enyhén sárgászöldes lé lesz a végeredménye. A szer alkalmas a bútorok takarítására, a padló felmosására is, sőt házi, bőrbarát mosógélhez is adható.
Vadgesztenye a vénákra és az aranyérre
A vadgesztenye kivonata külsőleg használva helyi gyulladáscsökkentő, érvédő hatású, a belőle készült szereket visszerek, zúzódások, ödémásodás, nehézlábérzés esetén javasolják, de összehúzó hatása aranyér esetén is kihasználható. Tanninokat, szaponinokat, eszcint tartalmaz.
A kivonat kenőcsökbe adagolható a készítmény utasítása szerint, de házilag sem ördöngösség legyártani. Ehhez a megpucolt, néhány darabra vágott termést kell üvegbe tenni, majd egészen feltölteni 70%-os alkohollal. Naponta rázogatva 3-4 hét után kész a tinktúra, amit leszűrés után érdemes felcímkézett üvegbe tölteni.

A tinktúrából aztán krém is készíthető, 35 milliliterhez például 30 milliliter olívaolajból, 15 gramm lanolinból és 4 gramm méhviaszból, melyeket vízgőz felett keverj össze. A gesztenye leveleinek és szárított terméseinek forrázatából ülőfürdő is készülhet, mely aranyér és visszér esetén egyaránt javasolt.
Borogatásra is remek
Ízületi gyulladások tüneteinek enyhítésére, a gyulladt pattanások összehúzására is használható a gesztenyés borogatás vagy pakolás. Ehhez a szárított, ledarált vagy lereszelt terméshúshoz adj egy kevés mézet és almaecetet, majd vidd fel a felületre, és egy keveset hagyd hatni. Arcpakolásként negyedóra elég, ha borogatásként alkalmazod, akár egy-két órát is fenn lehet, majd mosd le alaposan!
Kvíz a természet kincseiről
Nem minden gyógynövény, ami magától nő az udvaron vagy a kertben: te felismered a növényeket?
(Borító- és ajánlókép: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!

- betegség
- gyógyítás
Aranyér ellen a legjobbak: 9 gyógynövény, ami segít a kínzó panaszokon

- gyógynövény
- kertészkedés