Autóbaleset szemtanúja volt, életet mentett: Németh Lajos egy csapásra hétköznapi hőssé vált
A hirtelen szívhalál több mint 25 ezer áldozatot követel évente, már csak ezért is fontos ismerni az újraélesztés lépéseit.


- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Helyesíráskvíz, amit sokan elrontanak: egyelőre vagy egyenlőre, melyik a jó?
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- Magyar is van a világ leghíresebb mémjei között: a rajtuk szereplő emberek így megváltoztak az évek során
Tudtad, hogy minél többen állnak körül egy baleseti sérültet, annál kisebb az esély arra, hogy valaki a segítségére siet? Életbe vágóan fontos, hogy mindannyian többet tudjunk az újraélesztés technikájáról, és merjük is használni ezt a tudást.
Az Országos Mentőszolgálat Alapítvány napirenden tartja a laikus újraélesztés ügyét, és minden év október 16-án külön is felhívja rá a figyelmet. Ebben az évben egy hétköznapi hős bemutatásával tették meg ezt.
Újraélesztés
A kisfilm főszereplője Németh Lajos, egy hétköznapi hős, aki egy átlagos napon hazafelé tartott az autópályán, amikor egy közlekedési baleset tanúja lett. S végül ő lett az, aki a baleset áldozatát újraélesztette. Életet mentett.
A videóban így fogalmaz: "Ránéztem, és azt mondtam magamnak: én ez nem tudom megtenni. Aztán a következő pillanatban nekiálltam..." Németh Lajosnak az is átfutott az agyán, hogy sérülést okoz, vagy nagyobb hibát követ el, de amikor észrevette, hogy a felborult autó sofőrje nem lélegzik, tudta, hogy az újraélesztés az egyetlen lehetőség.
Október 16-a szerte a világon az újraélesztés nemzetközi napja. Magyarországon a hirtelen szívhalál több mint 25 ezer áldozatot követel évente. Az esetek döntő részében meg lehetne menteni a sérültet, ha a laikusok tudnának és mernének cselekedni, és megkezdenék az újraélesztést.
Az Európai Újraélesztési Társaság javaslatára létrejött világnap az újraélesztés módszereire és az azonnali segítségnyújtás fontosságára hívja fel a figyelmet.
Otthon következik be a legtöbb szívleállás
Az OMSZA kiemelten hangsúlyozta azt is, hogy a statisztikák szerint négyből három szívleállás otthon következik be. Tehát ha az embernek valaha újra kell élesztenie valakit, az nagy valószínűséggel a szerettei közül kerül ki.
Ha valaki nem ismeri az újraélesztés legegyszerűbb módját, akkor drasztikusan csökken a túlélés esélye. A mellkas másodpercenként körülbelül kétszeri, erős, 5-6 centiméter mélyre történő ütemes benyomásával - akár szájból szájba történő lélegeztetés nélkül is - életben lehet tartani a bajbajutottat addig, amíg megérkeznek a mentők.
Ezért a mentőszolgálat arra biztat: tanuld meg az újraélesztést! Merj cselekedni!
4 szabály a mentő kiérkezéséig
Amíg a mentő ki nem ér, véletlenül se hagyd magára a sérültet! Az életét is megmentheted, ha négy szabályt betartasz.
(Borító- és ajánlókép: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!

- baleset
- megelőzés