Ezért veszélyes a nőkre a tüsszentés, köhögés – Még sosem jutott eszedbe!
Az őszi-téli hónapokban erre ügyelj nőként!

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
A tüsszentés, köhögés a szervezet védekező mechanizmusa, mely a felső légutakat igyekszik megtisztítani. Előfordulhat bakteriális vagy vírusos fertőzés következtében, de akár csak valamilyen helyi, nyálkahártyát irritáló illat hatására is.
A gyakori tüsszögésre, orrfújásra vagy köhögésre valószínűleg ritkán gondolsz úgy, mint ami a légutakon túl más szervet is érinthet. Pedig kellene.
Így hat a tüsszentés, köhögés a szervezetre
Tüsszentés során a torok és a mellkas izmai összehúzónak, a lágyszájpad zár, a szemek automatikusan becsukódnak, a levegő pedig akár 120-190 km/h-s sebességgel távozik a tüdőből. Mindez két-három másodperc alatt lezajlik.

Ha felső légúti fertőzés vagy allergiás megbetegedés következtében gyakran tüsszögsz, köhögsz vagy fújsz orrot, valószínűleg tapasztaltad már, hogy néhány nap után a rekeszizomban fájdalom, izomláz alakul ki, hiszen a folyamatban az egész mellkas részt vesz.
Sőt, a köhögés, tüsszentés a légutaktól jóval távolabb eső testtájakra is hatással van, nevezetesen a gátizmokra. Mivel a medence hordozza szinte a teljes felsőtest súlyát, ez a gát izomzatára is komoly terhet ró. Az intim izmokat gyengíti a túlsúly, a helytelen, görnyedt testtartás, a nehéz súlyok emelése, az egész testet érő rázkódás - például futás vagy aerobik közben - és igen, a gyakori tüsszögés, köhögés is.
Nem véletlen, hogy egyes nők tüsszentés, köhögés közben akaratlan vizeletvesztést tapasztalnak. Bár a tünet férfiaknál is előfordulhat, a szebbik nemet azért érinti jobban, mert a női kötőszövetek rugalmasabbak, ám egyúttal gyengébbek is.

A légúti betegségek egyik leggyötrőbb tünete a fokozott nyákképződés miatt kialakuló hurutos köhögés, nehéz légzés, ami a jelenlegi időszakban különösen nagy odafigyelést és mielőbbi kezelést kíván. Ebben nyújthat hatékony segítséget a Bébelle nyákoldó, köptető hatású balzsam, ami 100%-os tisztaságú, természetes alapanyagokból készült, és már egészen kisgyermekkortól használható.
Promóció
Szorítsd a gátad!
Akár tapasztaltál valaha akaratlan vizeletcsepegést, akár nem, tüsszentés, köhögés, orrfújás előtt érdemes a gátizomzatot tudatosan összeszorítani - mintha egyszerre akarnád a hüvely és a végbél záróizmait összeszorítani és felfelé húzni. A húgycső-hüvely-végbél izmainak tudatos dolgoztatásával erősítheted a gátad, ám fontos, hogy ehhez jól ismerd a terület működését, a gyakorlatok végzésének szabályait - például a megfelelő testhelyzet kiválasztását. Ebben nagy segítségedre lehet egy intimtorna-tanfolyam, de akár a nőijóga-órákon is belekóstolhatsz kicsit a dologba - ezeknek ugyanis része a medencefenék izmainak erősítése.
Házi gyógymódok hétköznapi panaszokra
A felfázástól a hasfájáson át a megfázásig minden kisebb-nagyobb egészségügyi panaszra létezik természetes házi gyógymód. Az alábbi képeken megmutatjuk őket.
Kép: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!

- allergia
- nátha
Köhögsz és tüsszögsz éjszaka? Egyszerű ok állhat a háttérben

- vizsgálat
- nőgyógyász