Azonnal hagyd abba a diétát: 5 vészjósló tünet, amit vegyél komolyan
A kimaradó menstruáció vagy a fáradékonyság arra utalhat, hogy nem egészséges diétát követsz.
Néhány kilótól könnyen megszabadulhatsz egy villámdiéta segítségével, azonban a tartós és nagyobb mennyiségű súlyvesztés csakis kitartással és bizonyos lemondásokkal érhető el. Ha van elég akaraterőd, és a kilók is elkezdenek leolvadni, az többnyire azt jelzi, hogy jó úton jársz.
Nem mindegy azonban, hogy milyen áron éred el a sikert: ha az alábbi tüneteket észleled magadon, azonnal állj le a diétával, és keresd fel inkább az orvosodat fogyókúrás tanácsokért, mert veszélyben forog az egészséged!
A menstruáció kimaradása
Ijesztő, ám nem ritka tünet, hogy a túlzásba vitt fogyókúra idején a menstruáció rendszertelenné válik, esetleg egy-egy hónapban ki is marad. Ennek oka a tápanyagok megvonásában, illetve a túlzásba vitt koplalásban keresendő. Nagyon leegyszerűsítve a dolgot: mivel nem elégíted ki a tested szükségleteit, az nem lenne elég erős egy gyerek kihordásához, ezért a peteérés szünetel.
A menstruáció elmaradását akkor sem szabad félvállról venned, ha egyelőre nem tervezel családalapítást: bár a túl intenzív fogyókúra kezdetben vérzéskimaradáshoz, a későbbiekben azonban akár nehezen korrigálható hormonális zavarokhoz is vezethet, de mindenképpen egy üzenet a testedtől, hogy valami nem működik megfelelően.
Mivel az elmaradt menstruáció mögött több rejtett tényező is állhat, ha azt tapasztalod, hogy a diéta során kimarad a vérzés, azonnal függeszd fel azt, illetve keresd fel nőgyógyászodat is, aki kizárja a lehetséges egyéb okokat.
Görcsölő epe, hányinger
A legtöbb diéta alapját a zsírbevitel csökkentése jelenti, ám ha ezt meggondolatlanul és eltúlzott mértékben alkalmazod, akkor nemcsak a zsírban oldódó vitaminok hiányával, hanem az abból fakadó hiánybetegségekkel is számolnod kell. Sokan olyan drasztikus mértékben képesek csökkenteni a kalóriabevitelt, hogy az a szervezet anyagcseréjének jelentős lelassulásához vezet. Ez nem csupán a fogyókúra sikerére nézve jelent kockázatot, de egészségügyi problémákat is okozhat.
A zsírbevitel megvonásával a szervezet többek között egyes, az epe meghajtásához szükséges tápanyagokhoz sem jut hozzá, innen pedig egyenes út vezet az epekő megjelenéséhez.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Epeproblémákat jelezhet a hirtelen kezdődő, majd néhány perc alatt a csúcspontjára jutó görcsös fájdalom a szegycsont alatt, a has felső részénél, középen vagy a jobb felső részen, a bordák alatt.
Az epegörcs jellemző tünete még, hogy bár nagyon erős, a mozgásban nem korlátozza a beteget, és gyakran hányinger társul hozzá. Ha ilyen típusú görcsöket tapasztalsz, azonnal szakítsd meg a diétádat, és keresd fel a háziorvosodat. Az epegörcs epekőre utalhat, az pedig súlyosabb szövődményekhez, például epegyulladáshoz vezethet.
Egészséges diéták
Kattints az alábbi videóra, ha kíváncsi vagy, milyen diétákkal adhatod le biztonságosan a túlsúlyodat.
Fáradékonyság, legyengült immunrendszer
Az egyoldalú táplálkozás bizonyos vitaminok vagy ásványi anyagok hiányához is vezethet, mivel ezek vagy nem jutnak be kellő mennyiségben a szervezetbe, vagy nem képesek felszívódni a zsírbevitel csökkentése miatt. Ily módon különféle hiánybetegségek alakulhatnak ki, az első tünet azonban a fizikai állapot általános leromlása - töredezett, száraz haj, gyenge körmök, különféle bőrproblémák utalnak erre. Jelentkezhet túlzott bőrérzékenység, bőrszárazság, illetve kialakulhatnak aknék is - ezek mindegyike visszavezethető a helytelen táplálkozásra.
Ha nem viszed be a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat, fáradékonnyá, aluszékonnyá válhatsz, és fogékonyabb lehetsz a fertőzésekre, amelyeket sokkal nehezebben, hosszabb idő alatt heverhetsz ki, mint mások.
Ha a vitaminhiány tüneteit tapasztalod, iktass be több friss zöldséget és gyümölcsöt az étrendedbe, szedj multivitamint, és keresd fel a háziorvosodat, hogy közösen alakítsatok ki egy megfelelő diétás étrendet.
Hogyan kerüld el a diétából adódó betegségeket?
A fogyás nemcsak esztétikai kérdés, a normális testsúly megtartásával az egészségedért is sokat tehetsz. Ám ha felelőtlenül fogsz diétába, többet kockáztatsz, mint amennyit nyerhetsz.
Ha jelentősebb mennyiségű túlsúlytól szeretnél megszabadulni, el kell fogadnod, hogy ezt a célt csakis a fokozatosság elvét szem előtt tartva érheted el biztonságosan. A szakértők szerint egy hosszú távú diéta alatt a heti fél kilogramm súlyvesztés az ideális - ez még nem veszélyezteti az egészségedet, ráadásul ebben az esetben kell legkevésbé tartanod a jojó-effektustól.
Ne kövess hetekig monodiétákat, mert azok hiánybetegségek kialakulásához vezethetnek. A diéta alatt is étkezz változatosan, ügyelj a megfelelő mennyiségű és minőségű gyümölcs és zöldség fogyasztására, és a zsírokat se zárd ki az étrendedből, azonban a többszörösen telítetlen zsírsavak kerüljenek előtérbe.
Ügyelj a kellő folyadékpótlásra is - nemcsak azért, mert a kiszáradás, illetve az azzal együtt járó egészségügyi problémák szintén gyakoribbak a diéta alatt, hanem azért is, mert így a test méregtelenítését, ezáltal pedig az anyagcserét, tehát a fogyást is elősegíted.
Minden ember más, azt, hogy számodra melyik diéta az ideális, a személyes adottságaid, a testfelépítésed és az egészségi állapotod is befolyásolja. Mielőtt fogyókúrába kezdesz, mindenképpen kérd ki róla a háziorvosod véleményét is!
OLVASD EL EZT IS!
- kukorica
- veszélyes diéta
Popcorn-diéta: működik, vagy csak átverés?
- végleges fogyás
- veszélyes diéta