Túlsúlystop! Megtalálták a zsírsejtek növekedéséért felelős fehérjét
Egy új kutatás szerint az endoglin nevű fehérje segíthet az elhízás megelőzésében.
A biológiai tudományokat oktató Adam Reese végzős hallgatójával, Joyita Duttával csontritkulással kapcsolatos kísérleteket végzett a Delaware-i Egyetemen, ám olyasmit fedeztek fel, amire ők maguk sem számítottak.
A kutató nagy valószínűséggel jelentős mérföldkövet helyezett el az úton, ami nemcsak a csontritkulás gyógyíthatósága, de a túlsúly gyógyszeres megszüntetése felé is vezet.
Véletlenül bukkantak az eredményre
A tudósok úgy gondolják, hogy vizsgálataik során felfedezték azt a fehérjét, ami az alapsejteket zsírsejtekké alakítja - úgynevezett kioldóként működik: engedélyezi az adott sejtnek, hogy zsírrá formálódjon. Ez az az endoglin nevű fehérje a sejtek felszínén helyezkedik el, és képes meghatározni, hogy egy alapsejtből végül is mi fejlődjön ki.
Reese a Delaware-i Egyetem biológialaborjában végzett sejtvizsgálatokat Anja Nohe adjunktus vezetésével, és olyan módszerek után kutatott, amelyekkel felvehető a harc a csontritkulással szemben. Amit azonban talált, az a túlsúllyal küzdő emberek problémájára is megoldást jelenthet.
A csontritkulástól szenvedő betegek folyamatosan veszítenek a csontjaik súlyából. Maga a csont egy dinamikus, megújuló szövet: változása során a régi csontsejtek felszívódnak, helyükre újak kerülnek. Ennek a folyamatnak köszönhetően egy felnőtt ember csontvázszerkezetének egyötöde minden évben lecserélődik.
Ha valakinél ez a megújulás nem következik be, az a csontszerkezet gyengüléséhez vezet, aminek a kezelésére csak korlátozott számú orvosi lehetőség van, ezek többsége pedig mellékhatásokkal is jár.
Reese és Dutta azonban kutatásaik során felfedezték, hogy a sejtek felszínén található endoglin mennyisége meghatározza, hogy a sejtből csont- vagy zsírszövet lesz-e fejlődése során.
Átalakíthatóak a zsírsejtek?
- Mi történne, ha képesek lennénk megállítani a sejtek fehérjetermelését? - boncolgatta a tudományos felfedezés lehetőségét Reese a Science Daily magazinnak. - Ez azt jelentené, hogy mi magunk dönthetnénk el, hogy a sejtből zsír vagy csont legyen. Ehhez nem kellene más, mint az, hogy befolyásolni tudjuk a sejt felszínén lévő endoglin mennyiségét. Így nemcsak a csontritkulás, de a hízás is megállítható, illetve visszafordítható lenne.
Az eredmények biztatóak, és a kutatók is reménykednek, mivel úgy gondolják, hatalmas lépést tettek két komoly egészségügyi probléma kiküszöbölésére, de természetesen a gyakorlati alkalmazás előtt még rengeteg kutatást kell végezni. A jelenlegi eredmények előtt egyelőre még maguk a tudósok is meglepődve állnak.
- Nem számítottam erre a felfedezésre - mondta el Anja Nohe, a Reese kutatását vezető professzor. - Egészen más jellegű kérdések miatt volt szükségünk ezekre az adatokra, így az eredményeken én is meglepődtem. Ez az egész nagyon izgalmas.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A következő lépés, hogy hajszálpontosan meghatározzák, miként képes blokkolni vagy beindítani a fehérje a sejtek fejlődését. Reese hisz benne, hogy ha megtalálják a megfelelő módszert, az nemcsak a törzssejteken, de a már kialakult zsírsejteken is működni fog - vagyis, ha ezeken a sejteken változtatják meg az endoglin mennyiségét, akkor képesek lesznek a zsírsejteket más sejtekké alakítani. Ezzel pedig lényegében gyógyíthatóvá válna az elhízás.
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- genetika
Így állítsd le a túlsúlyért felelős gén munkáját
- orvosi diéta
- diéta a tartós fogyásért
Topdiéták 2012-re: az orvosok is ezeket ajánlják!
- kutatások
- orvosi diéta