Ez a vitaminhiány rontja a tüdő teljesítményét - 7 dolog, ami csökkenti a tüdőkapacitást
A tüdő egészségének megőrzéséért a mindennapok során sokat lehet tenni.
Számos tényező veszélyezteti a tüdő egészségét, így például a városi szmog, a dohányzás, ami lehet aktív és passzív is, de a többnyire görnyedt testtartással társuló ülő munkavégzés is.
A légzés minősége az egész szervezetre hatással van, egyáltalán nem mindegy, hogy milyen a szerv állapota, teljesítménye. A tüdőfunkció- és kapacitás az életkor előrehaladtával jellemzően csökken, bizonyos állapotok jócskán fel is gyorsíthatják a folyamatot. Mi okozhat alacsony tüdőkapacitást?
Tüdőkapacitást rontó tényezők
A tüdőkapacitás az a maximális levegőmennyiség, amit a tüdő képes befogadni. Ez az életkor és az egészségügyi állapot függvényében változhat, egyéni eltéréseket is mutat. A maximális levegőmennyiség körülbelül 6 liter. Az életkor előrehaladtával a légzéshez használt izmok általában gyengülnek, a tüdő veszít a rugalmasságából.
A jól működő légzőizmok elengedhetetlenek a mély be- és kilégzéshez, illetve a köhögéshez is, ami a szerv tisztulási folyamataiban, a kórokozóktól, felesleges váladéktól való megszabadulásban lényeges. Ezek a tényezők, valamint a mozgásszegény életmód mind csökkentik, hogy mennyi levegőt képes befogadni a tüdő, és hogy milyen hatékony az oxigén és a szén-dioxid cseréje. Sok dolog vezethet a tüdőkapacitás csökkenéséhez, betegség és vitaminhiány is állhat a háttérben:
- krónikus tüdőbetegségek, például COPD, asztma vagy tüdőtágulat (emfizéma),
- mellkasdeformitások, például tölcsérmell vagy tyúkmell,
- D-vitamin-hiány,
- elhízás,
- magas derék-csípő arány,
- várandósság,
- mozgásszegény életmód.
A tüdőkapacitást légzésfunkciós vizsgálattal, spirometriával mérik a szakemberek. Az itt kapott eredmények a krónikus tüdőbetegségek kezelésében, karbantartásában különösen fontosak, ellenőrizhető velük az állapot romlása, javulása. Az alacsony tüdőkapacitás jelei közé tartozik egyebek mellett a légszomj, a légzési nehézség és a fáradtság is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hogyan őrizhető meg a tüdő egészsége?
Bár sokan nem érzik fontosnak a mindennapok során, hiszen egészen addig, ameddig nem jelentkezik légzési nehézség, nem tűnik sürgető feladatnak, de sokat lehet tenni a tüdő egészségének megőrzéséért. A tüdőkapacitás légzőgyakorlatokkal növelhető, és az sem mellékes szempont, hogy mennyire aktív életet él az ember. Már néhány inaktív nap alatt csökken a tüdő teljesítménye.
A rendszeres testmozgás az optimális testsúly elérésében, megőrzésében is segíthet, ami szintén befolyásolja a tüdőkapacitást. A szakemberek szerint a szerv egészségének védelmében érdemes rostokban, antioxidánsokban gazdag, gyulladáscsökkentő táplálékokat fogyasztani. Természetesen a dohányzásról való leszokás, illetve amennyiben lehetséges, a tüdőt is támadó betegségek megelőzése is hasznos. A beltéri levegőminőség szintén számít, a mesterséges illatanyagok, a por és a penész jelenléte rontja az otthon levegőjét.
Nézd meg, milyen ételek támogatják a tüdőt!
Az életmódnak jelentős szerepe van a légzőszervrendszer védelmében, a károsodás csökkentésében, a betegségek megelőzésében.
Csökkentik a gyulladást, védik a tüdőt a károsodástól: 8 étel, amiből gyakrabban kellene enni
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- influenza