A testzsírlerakódás 5 fő típusa: így tehetsz saját felesleged ellen

Más-más okuk van, és eltérő egészségügyi kockázatot rejtenek, így fontos ismerned saját típusod.

A testzsír típusai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A test zsírsejtjei korántsem egyformák. Az orvosok éppen ezért több típust is megkülönböztetnek, melyeket a zsírszövetek elhelyezkedésével, funkciójával és egészségügyi hatásuk leírásával jellemeznek. Ismerd meg az emberi szervezetben található öt zsírlerakódási típust elhelyezkedésük szerint, tudd meg, milyen veszélyeket hordoznak magukban, és olvasd el, milyen módszerrel szabadulhatsz tőlük!

A fehérzsír-sejtek a test csaknem egészében jelen vannak, ám főként a felkaron és a hason, kisebb mértékben a csípőn képeznek túlsúlyt, jelenlétükkel pedig az érrendszeri betegségek kockázatát növelik. Ha jellemzően egyenletes elosztásban vagy kissé inkább a derékvonalad fölé hízol, akkor főként a kalóriák számolására kell odafigyelned, sőt, nem árt, ha rendszeresen úgy tornázol, hogy az egész testedet átmozgasd.

A szubkután vagy puha zsír bőr alatti rétegként halmozódik fel, és jellemzően a combok, a fenék, ritkább esetben a has oldalsó és alsó részein látványos, ám szinte mindenütt jelen van. Ez a zsírtípus kevesebb egészségügyi kockázatot hordoz, mint társai, ám a fenékre, combra hízó körte alkatú nők sokszor problémaként tekintenek rá. Ha kimondottan az itt lévő zsírtól szeretnél szabadulni, akkor javasolt a kalóriák csökkentését sok fehérjével és olyan mozgással kiegészíteni, amely ezt a területet edzi, így az izmok épülésével feszesebb, simább lesz a bőröd.

A viszcerális vagy mély zsír funkciója a belső szervek védelme lenne, ám ha túl sok van belőle, az jelentős egészségügyi kockázattal jár. A szívbetegségre, diabéteszre és keringési problémákra hajlamosító viszcerális zsír kimondottan hasi hízásban nyilvánul meg, melynek során gyakran a derék vékony marad. Ha kifejezetten ilyen hízást tapasztalsz, érdemes inzulinrezisztencia-vizsgálaton részt venni, illetve egy, a szénhidrátfogyasztást kontrolláló étrendet, például a 160 grammos szénhidrátdiétát követni.

Amit a köznyelvben hasi hízásként emlegetünk, az valójában a viszcerális zsír és a hasi szubkután zsír felhalmozódása, mely komoly érrendszeri problémákhoz, cukorbetegséghez vezethet. A derék megvastagodásával és a has lógásával járó hízás ellen leghatékonyabban úgy tehetsz, ha korlátozod a vízvisszatartást növelő és gyulladásfokozó ételek - cukor és más szénhidrátok - fogyasztását. Jó választás például egy kevés szénhidrátot és sok egészséges zsírt előíró diéta.

A barnazsír-sejtek meglepő módon inkább az izmok rokonai, mint a fehér zsíré. Jellemzően több barna zsír található ugyanis a karcsú emberek szervezetében, mint az elhízottakéban. A barnazsír-sejtek a tarkónál, a tenyérben és a háton vannak főként jelen, és a test hőháztartását, anyagcseréjét szabályozzák. Tömegük növelésével fogyás érhető el, ugyanis az energiát a fehérzsír-sejtektől veszik el. A kutatók még kísérleteznek azzal, hogy ez hogyan lehetséges, melyek közül egy lehetséges megoldást már publikáltak.

A lógó has típusai

A hasi hízás mögött az alkati kérdéseken túl számos más ok is állhat. Ismerd meg őket, és tudd meg, mit tehetsz ellenük!

A lógó, kiálló has 4 típusa: mutatjuk, melyik mitől szűnik meg

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük