Veszélyes lehet rájuk a hideg: 7 életmentő téli tanács szívbetegeknek

A hidegben ajánlott minden kinti tevékenységet végiggondolni, ha szív-érrendszeri betegséged is van.

Téli tanácsok szívbetegeknek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amikor valódi, téli hideg van, és esik a hó, a szívbetegeknek nagyobb elővigyázatosságra van szükségük, mint más évszakokban.

Az időjárás, a megerőltető fizikai aktivitás és a szívbetegségek összefüggéseire dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa hívja fel a figyelmet. 

Nem szabad túlterhelni a szívet

Az igazi hidegben célszerű minden kinti tevékenységet végiggondolni egy kissé, különösen, ha valakinek szív-érrendszeri betegsége is van. A hirtelen megerőltetéstől például hólapátolás közben is érdemes tartózkodni, de akár a magas hóban történő erős gyaloglás is nagy terhet róhat a szívre.

Ugyanilyen veszélyes lehet, ha valaki hosszabb ideig túlerőlteti magát például sportolás közben - felkészülés nélkül. Ilyenkor ugyanis jelentősen megnő a hypothermia, vagyis a kihűlés veszélye, amikor is a testhőmérséklet 35 fok alá esik, mivel nincs elég energiája a meleg megtartására.

A kihűlés pedig lelassítja a keringést, a légzést, az idegrendszer működését, és, ha a helyzet súlyosbodik, akár szívritmuszavart is okozhat - ami további súlyos következményekhez is vezethet. A kihűlés általában fokozatosan alakul ki, bár percek alatt is bekövetkezhet, ha például valaki beleesik a jéghideg vízbe.

Mi csökkenti a testhőmérsékletet?

Tudni kell, hogy az alacsony hőmérsékleten kívül az erős szél, a hó és az eső szintén leviheti a testhőmérsékletet. A hypothermia jelei közét tartozik a hideg tapintatú bőr, a kezdeti remegés abbamaradása, a letörtség vagy éppen az agresszivitás érzése, a gyengeség, a koordináció hiánya, a zavartság, a hallucináció, a légzés és a szívverés lassulása, szabálytalanná válása, a kómás állapot.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ilyen szempontból a szívbetegek, a gyerekek és az öregek a legveszélyeztetettebbek. Ugyanis, ahogy öregszik, a test egyre nehezebben tartja fenn a normál hőmérsékletet, viszont egyre kevésbé érzékeny a hidegre - ez a kettős rizikó fenyegeti az időseket a kihűlés tekintetében.

A szívkoronária betegséggel élők - korosztálytól függetlenül - a hidegben gyakran tapasztalhatnak enyhébb-erősebb mellkasi fájdalmakat. Bizonyos felmérések szerint a fagyos, téli időben megnövekszik a túlerőltetés miatti szívinfarktusok száma is. 

Az American Heart Association és a kardiológus tanácsai

Ahelyett, hogy egyetlen vastag kabátot viselnél, öltözz rétegesen, mert a rétegek közti levegősáv is tartja a hőt.

Mivel a test sok hőt veszíthet a fejen keresztül, mindig viselj sapkát. Különösen fontos, hogy a fület is melegítsd, akár külön fülvédővel. Ugyanilyen hangsúlyos a vastag kesztyű és zokni viselése, hiszen a végtagokon is sok hő távozhat.

Sem a szabadban tartózkodás alatt, sem előtte nem tanácsos alkoholt fogyasztani, hiszen, miközben az alkohol a melegség érzését kelti, kitágítja az ereket, így a hő távozik a főbb szervektől, melyeknek pedig nagy szükségük lenne rá.

Ha fizikai aktivitást végzel, előtte ne fogyassz nehéz ételeket, mert ez együtt túl nagy terhet róhat a szívre.

Amennyiben havat kell lapátolni, használj kisebb lapátot, melyre egyszerre kisebb tömegű hó fér. A túl sok hó lapátolása éppolyan hirtelen megemelheti a vérnyomást, mint például a súlyemelés. Ha lehetséges, csak told a havat.

Aki eleve szívproblémával küzd, csakis a kisebb megterhelést jelentő aktivitásokba fogjon bele, és legyen tisztában a határaival, illetve a szívinfarktus jeleivel is, adott esetben pedig ne késlekedjen kihívni a mentőket.

Télen, tél végén az ismert szívbetegek jól teszik, ha részt vesznek egy kardiológiai kivizsgáláson, akár tünet nélkül is. Ilyenkor kiderülhet, érte-e valamilyen további károsodás a szív-érrendszert, megfigyelhető, változott-e a terhelhetőség, és az eredményeknek megfelelően szükség esetén módosítható a kezelés.

A szívroham is megelőzhető lehet! 10 hihetetlen egészségügyi innováció 2017-ből!

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük