Bőrférgességet terjeszthetnek a magyarországi szúnyogok
Bosszantó és kockázatos a csípés.
A szúnyogok által terjesztett betegségek a Zika-vírus révén az utóbbi időben a figyelem középpontjába kerültek, nem ez azonban az egyetlen olyan probléma, amely által nemcsak a távoli, egzotikus, de akár az európai országok is érintettek lehetnek.
Bár a várandós édesanyáknál a magzatok esetében mikrokefáliát, vagyis kóros kisfejűséget okozni képes Zika-vírus az elmúlt hónapokban a térségben, például Szlovákiában és Csehországban is megjelent, Európában csak a Közép- és Dél-Amerikából hazaérkező turistáknál regisztrálták a betegséget.
Bár az olyan, szintén a szúnyogok által terjesztett súlyos, általában magas lázzal járó betegségeket, mint a malária, a Chikungunya-láz, a Dengue-láz és a sárgaláz, jellemzően szintén külföldről hozhatják be a környező országokba vagy éppen Magyarországra, léteznek olyan betegségek, amelyek nem kötődnek utazáshoz és távoli országokhoz.
A bőrférgesség az emberre is kockázatos lehet
Mivel a szúnyogok közvetlenül érintkeznek a vérrel, a csípés áldozatának testébe könnyen eljuttathatnak vírusokat, egysejtűeket, illetve akár paraziták petéit is. Így terjed többek között a bőrférgesség is, mely elsősorban olyan helyeken jellemző, mint például Dél-Ázsia, a folyamatos felmelegedés miatt azonban a gazdaszúnyogok hazánkba is eljutottak.
A szúnyogok ily módon főként állatokat fertőznek meg, de akár az emberre is átkerülhetnek a peték. Persze nem kell bőrférgességre gyanakodni minden egyes szúnyogcsípés után, hiszen a fertőzés még mindig igen ritka, nem árt azonban ismerni, milyen tünetekkel jár.
Az ilyen féreg az emberi testbe kerülve gyakran igen hamar elpusztul, más esetben azonban a csípés helye körül kialakuló csomó jelezheti a jelenlétét, még bizarrabb azonban, hogy akár a szemig is eljuthat, ahol akár láthatóvá is válhat. Állatok esetében a csomó körül szőrhullás, viszketés és duzzanat is jelentkezhet. Kezelése mindkét esetben igen nehézkes, jellemzően az érintett terület sebészi kimetszésére van szükség.
Tények a szívférgességről
A szívférgességet szintén terjeszthetik szúnyogok, és ebben az esetben is igaz, hogy bár korábban ez kevéssé volt jellemző nálunk, az éghajlat melegedése miatt egyre gyakrabban jelenik meg a térségben, például Szlovéniában, Horvátországban is.
Magyar esettől is volt már hangos a média, a hírek azonban állatok, elsősorban kutyák és macskák megfertőződéséről szólnak, ugyanis, bár emberbe is eljuthat a parazita, általában nem okoz betegséget, hanem betokozódik, elpusztul. Fontos azonban tudni, hogy a gyakran a tüdőben jelennek meg ilyen csomók, melyek egy röntgenen félrevezető diagnózist is adhatnak. Annak ellenére azonban, hogy az embernél a szívférgesség nem okoz súlyos problémákat, a háziállatoknál igen, így, csakúgy, mint az embernél, esetükben is nagyon fontos a szúnyogok elleni védekezés.
Nyugat-nílusi láz Európában?
A szúnyogok által terjesztett, vírus révén kialakuló nyugat-nílusi láz ember számára is kockázatos lehet. Bár ritka, hogy fertőződés forduljon elő, ha valaki mégis a tüneteket észleli - influenzaszerű tünetek -, fontos, hogy orvoshoz forduljon, kezelés hiányában, illetve a legrosszabb esetben ugyanis neurológiai szövődményeket is okozhat. A vírus, illetve az azt terjesztő szúnyogok a források szerint Magyarországon is jelen vannak.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- szívbetegség