8 rizikófaktor, ami szívritmuszavart okozhat: növelik a stroke kockázatát is

A szívritmuszavar kialakulásának esélyét különböző rizikófaktorok növelhetik meg, ezeket kardiológus szakorvos sorolta fel.

GettyImages-1297543311
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Aki úgy érzi, hogy a szíve nem szabályosan ver, rendszeresen egy-egy nagyobb dobbanást, extra ütést, szapora, rendetlen szívműködést tapasztal, mindenképpen érdemes kivizsgáltatnia magát. Különösen komolyan kell venni a jeleket mindazoknak, akik bizonyos rizikófaktorokkal élnek.

Ezekről és a megelőzendő következményekről beszélt dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.

8 rizikófaktor, ami szívritmuszavart okozhat

Koszorúér-betegség, más szívproblémák és korábbi szívműtét

Többek közt a beszűkült szívartériák, a szívinfarktus, az abnormális szívkamrák, a korábbi műtétek, a szívelégtelenség, a szívizomgyulladás és a veleszületett szívbetegségek is mind rizikófaktorai a szívritmuszavaroknak.

GettyImages-72991403

Magas vérnyomás

A magas vérnyomás növeli a koszorúér-betegség kockázatát, valamint hozzájárul a bal kamra falának merevségéhez és megvastagodásához - ez pedig megváltoztathatja a szíven áthaladó elektromos impulzusokat.

Pajzsmirigyproblémák

A pajzsmirigy-alul- és -felülműködés is kockázati tényező lehet a szívritmuszavarok szempontjából.

Bizonyos gyógyszerek

Bizonyos vénynélküli, megfázásra, köhögésre alkalmazható gyógyszerek és egyes vényköteles gyógyszerek rizikófaktornak számítanak.

Cukorbetegség

Az elhanyagolt vagy nem kezelt cukorbetegség jelentősen növeli a magas vérnyomás és a koszorúér-betegség kialakulásának esélyét is.

GettyImages-1364601548

Alvási apnoé

Az a rendellenesség, amely során valaki levegőért kapkodva ébred, nem csak önmagában kellemetlen, de hozzájárul a bradycardia, a pitvarfibrilláció és más ritmuszavarok megjelenéséhez.

Felborult elektrolitegyensúly

Bizonyos elektrolitok, mint például a kalcium, magnézium, a kálium és a nátrium hatással vannak a szívben létrejövő elektromos impulzusokra. Ezért ha túl magas vagy túl alacsony a szintjük, az megbolygathatja a szívritmust is.

Alkohol, nikotin és koffein 

A túlzott alkoholfogyasztás szintén a szív elektromos működését befolyásolhatja, míg a koffein, a nikotin és más stimulánsok felpörgethetik a szívritmust. Az illegális drogok természetesen még ennél is veszélyesebbek, akár halált is okozhat az általuk kiváltott kamrafibrilláció.

A cikk az ajánló után folytatódik

A diagnózis felállításához komplett kivizsgálás szükséges

- A szívritmuszavar nemcsak egy apró kellemetlenség, hiszen bizonyos fajtái önmagukban is veszélyesek, de még az enyhébb ritmuszavarok is növelik például a stroke és a szívelégtelenség kockázatát - hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.

- Ezért fontos a gyanús panaszokkal orvoshoz fordulni, ahol eldönthetjük, milyen vizsgálatokra lehet szükség a diagnózishoz. A nyugalmi EKG mellett szükség lehet terheléses EKG-ra, 24 órás vagy hétnapos Holter EKG-ra, szívultrahangra, különböző laborvizsgálatokra és esetleg más speciális vizsgálatokra. Amint sikerült beazonosítanunk a szívritmuszavar okát, megkezdődhet a célzott kezelés.

GettyImages-638860588

- Ez a kiindulástól függően történhet például gyógyszerekkel, pajzsmirigykezeléssel, vaspótlással, a szervezet elektrolit-háztartásának szabályozásával, beültetett defibrillátorral, pacemakerrel, kardioverzió nevű eljárással vagy katéteres ablációval. A cél a leghatékonyabb, biztonságos kezelés elrendelése és a személyre szabott életmód kialakítása - tette hozzá az orvos.

8 élelmiszer, ami védi a szívet

Az egészséges zsírsavakban gazdag, gyulladáscsökkentő, szívvédő hatóanyagokkal teli élelmiszerek a betegségmegelőzésben hasznosak.

Magas a zsírtartalmuk, mégis védik a szívet: 8 élelmiszer, ami tele van jótékony hatóanyaggal

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük