Neked gyorsan vagy lassan ver a szíved? Innen tudod megállapítani
Kimaradó szívdobbanás, gyengeség és szédülés esetén orvoshoz kell fordulni.
A szívritmuszavarnak leegyszerűsítve két formája van: amikor túl gyorsan és amikor túl lassan ver a szív. Dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a tachycardia és a bradycardia ismérveiről beszélt.
A felgyorsult szívverést nevezik tachycardiának, amikor 100-nál többet ver a szív egy perc alatt. Bradycardia esetén lelassul a szívverés, percenkénti 60 alá. A felgyorsulás és a lelassulás nemcsak betegség esetén jelentkezhet, hiszen edzésnél, alvás vagy relaxáció során változik a szívverés.
A pitvarban és a kamrában is megjelenhet
Ha a szív pitvarait érinti a tachycardia, létezik pitvarfibrilláció, pitvarlebegés, a szinuszcsomófüggő supraventricularis tachycardia és Wolff-Parkinson-White szindróma. A leggyakoribb a pitvarfibrilláció, amely gyors, szabálytalan és gyenge szívverést eredményez, és könnyen vezethet olyan komoly következményekhez, mint a stroke. Gyengeség, fáradtság, szédülés, esetleg eszméletvesztés, mellkasi fájdalom, légszomj, szorongás, félelemérzet kísérheti.
A kamrai tachycardia
A tartós kamrai tachycardia veszélyes lehet, mivel a kamrák nem tudják megfelelően pumpálni a vért. Ezért a vérnyomás leesik, amit szívelégtelenség követ. Ez a fajta ritmuszavar azért is veszedelmes lehet, mert kamraremegéssé, a szívleállás egy fajtájává alakulhat át. Gyermekkorban egy veleszületett genetikai rendellenesség miatt alakulhat ki a hosszú QT szindróma, amely a szív ingervezető rendszerének zavara.
Felnőttkori megjelenése bizonyos betegségeknek vagy gyógyszereknek tudható be. Az ilyen betegekben gyakrabban alakul ki szokatlanul gyors szívritmus, általában fizikai aktivitáskor vagy érzelmi megrázkódtatáskor. Ha túl szapora a szívműködés, akkor romolhat az agy vérellátása, ami pedig eszméletvesztéshez vezethet.
Ezen a kis olasz településen nagyon ritka a szívroham és az egyéb betegségek. Mi lehet a titkuk?
A lelassult szívverés nem jelent feltétlenül problémát, hiszen egy edzett személy esetében kevesebb szívverés is elég lehet a megfelelő működés fenntartásához. Ám ha a lassú szívverés nem képes elég vért pumpálni, az okozhat például sick sinus szindrómát vagy ingerületvezetési blokkot.
Mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulni a kimaradó dobbanások, gyengeség, szédülés és ájulás esetén. Ha a családban előfordult már szívritmuszavar vagy egyéb szívbetegég, esetleg hirtelen szívhalál, szintén ajánlott az orvosi kontroll.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nem elég a vérnyomásmérés
A szívritmuszavar kivizsgálása elsődlegesen a páciens kórelőzményével kezdődik, és utána eszközös vizsgálattal kap a szakorvos pontos diagnózist. A nyugalmi EKG-n kívül szükség lehet terheléses EKG-ra, 24 órás Holter EKG-ra, szívultrahangra, különböző laborvizsgálatokra és más speciális, elektrofiziológiai vizsgálatra.
A terápia célzott kezelés lesz, ami történhet gyógyszerekkel, pajzsmirigykezeléssel, vaspótlással, a szervezet ionháztartásának szabályozásával, beültetett defibrillátorral, pacemakerrel, kardioverzió nevű eljárással vagy katéteres ablációval. A cél a leghatékonyabb, biztonságos kezelés elrendelése és a személyre szabott életmód kialakítása.