Baktériumtól vagy allergiától is viszkethet a szem: teljesen más kezelést igényel
A szemviszketés hátterében több dolog is állhat, ám a fertőzés és az allergia nagyban különböznek egymástól.
A szemviszketés gyakori panasz, ám egészen különböző problémák tüneteként is felmerülhet. Előfordulhat, hogy a szemszárazság bakteriális okra vezethető vissza, de idegentest vagy allergia is állhat a háttérben.
Noha a szem viszketése nagyon zavaró tünet, önmagában senki nem gondolja súlyos problémának, ezért sokan csak akkor fordulnak orvoshoz, ha már fájdalommal, vörösséggel jár. Pedig elejét lehet venni a nagyobb bajnak - a különböző okok más és más kezelési módot igényelnek.
Baktérium is okozhatja
Az égető érzés a szemben, a viszketés, a vörösség mind-mind utalhat többféle problémára, így kezdődő bakteriális, ritkábban vírusos eredetű kötőhártya-gyulladásra is.
A fertőző kötőhártya-gyulladás esetén a gyulladás kezelés nélkül továbbterjed a szemhéjakra, illetve a szaruhártyára is, míg a nem fertőző betegséget sokszor csak egy idegentest vagy egy ingerlő tényező, a huzat, a légkondicionáló okozza.
A kötőhártya-gyulladás arról ismerhető meg legegyszerűbben, hogy váladékozással jár, gyakran a szemhéjak össze is tapadnak kicsit, olyan érzést keltve, mintha belement volna valami az ember szemébe, illetve gyakran csak az egyik szem érintett. Fájdalom, fejfájás, fülfájás és láz is kísérheti. A más szervekre terjedő gyulladásos szövődmények elkerülése érdekében fontos orvoshoz fordulni vele, akár antibiotikumos kezelést is igényelhet.
Allergiás tünet is lehet
Allergia esetén a panaszok szezonálisan, akár évről évre visszatérően jelentkeznek, ilyen időszakosan ingerlő tényezők lehetnek egyes pollenek, fűfélék. Sajnos az is előfordul, hogy egész évben jelen lévő dolog váltja ki, így akár a penészgomba vagy a poratka is okozhat panaszokat.
A szemviszketést ilyenkor fokozott könnyezés, pirosság, orrdugulás, nátha, száraz köhögés, torokviszketés kíséri a leggyakrabban, de súlyosabb tünetek, így légszomj, fullasztó köhögés is előfordul.
Otthoni teszttel kimutatható
Az allergiagyorsteszt otthon, kényelmes körülmények között, sorban állás nélkül megmutatja, hogy a problémát allergia okozza-e.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Orvosi kezeléssel megelőzhetők vagy legalább csökkenthetők a fellépő tünetek, leggyakrabban antihisztamin-tartalmú tabletta szedését, illetve szemcseppet írnak elő.
Az allergiára jellemző még, hogy, amennyiben távolabb kerül az ember a probléma forrásától, enyhülnek a panaszok. Ha például a lakásban fellelhető penész az irritáló tényező, a szabadban múlik el a szem viszketése vagy az orrdugulás, pollenallergia esetén pedig az adott anyag lecsengését követően tűnik el a panasz.
Szárazszem-szindróma
Egy enyhe irritáció is okozhat szemviszketést, mely nem feltétlenül jár a kötőhártya gyulladásával. A monitor előtt megerőltetett szemek, a száraz, poros levegő, a túlzott légkondicionálás a megfelelő könnytermelést akadályozhatja, ami szemszárazságot, égéses, nyomásos fájdalmat, esetenként homályosabb látást, sőt, szélsőséges esetben a szaruhártya károsodását eredményezheti, ezért kezelni kell.
Szárazszem-szindróma esetén elegendő lehet a könny pótlása műkönnyszemcseppel, viszont súlyosabb panaszokkal, fájdalommal az orvos akár gyógyszert, illetve szemgélt is írhat fel, melyet a szemcsepphez hasonlóan a szem kötőhártyazsákjába kell cseppenteni, így fejti ki hatását. Ez gyorsan megnyugtatja a szemet, és segít a megfelelő könnytermelés visszaállításában.
Szemvédő ételek
Ha fontos a szemed fénye, figyelni kell a folyadékpótlásra és az étkezésre is. Néhány élelmiszer kimondottan védi a látást.
(Képek: Getty Images Hungary.)
- allergiateszt
- tünetek és betegségek
- allergia
- kötőhártya-gyulladás
- száraz szem szindróma
- szembetegség
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- vér
- tünetek és betegségek