5 ok, amitől bevérezhet a szem: jóval több lehet, mint egy kis gyulladás
A megerőltetésen kívül súlyosabb oka is lehet az ijesztő tünetnek.

- A ’90-es években minden szupermodell ilyen sminket viselt: könnyű elkészíteni, ha követed a lépéseket »
- Nincs nőiesebb a kis fekete ruhánál, nehéz hibázni vele: nem kelt komor hatást, ha így viseled »
- Az ősz haj festése macerás, de könnyen elkerülhető a kudarc: 6 tipp, hogy fodrász nélkül is szép legyen az eredmény »

- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- Mi Kanada fővárosa? 10 kérdéses kvíz a világ országairól, amit illik tudni
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- 4 étel, ami 50 felett különösen javasolt: felturbózzák a lelassult anyagcserét a dietetikus szerint
- 5 kérdés, ami megmutatja, mennyire intelligens valaki - Hány igen válaszod lett?
Szemvörösséget sok minden okozhat, legyen szó kialvatlanságról, számítógépes munkáról, nem megfelelő kontaktlencse-viselésről, kiszáradásról és fertőzésről, amihez nyáron az allergia, az erős fény, az UV-sugárzás és a strandolás jelentette terhelés is hozzájárulhat.
Az általános bevörösödést azonban meg kell különböztetni a szem, pontosabban a kötőhártya bevérzésétől, mely jellemzően sokkal látványosabb, ezáltal pedig ijesztőbb tünetet is jelent.
Mi az a szembevérzés?
Amit a köznyelv szembevérzésnek nevez, az alatt általában a kötőhártya bevérzését értik, vagyis, hogy a szemen láthatóan megjelenik egy kisebb vagy nagyobb vérfolt, ami jellemzően más szemtünettel, például viszkető, égő érzéssel nem jár együtt. A szó szerinti értelemben vett bevérzés az üvegtest bevérzését jelenti, mely nem látható, de sokkal súlyosabb, mint ahogy tünetei is azok, jellemzően látásromlás utal rá.

A kötőhártya-bevérzés esetén a vérfolt széle általában éles, határai nem szabályosak, illetve jellemzően élénk, vörös vagy sötétvörös színe van. A folt idővel felszívódik, és nem marad semmi nyoma. Lehet, hogy idővel sárgás színűvé változik, előtte pedig akár nagyobbnak is tűnhet, ez azonban azért van, mert felszívódás közben szétterül. A teljes felszívódásig akár két hét is eltelhet, ez idő alatt azonban sokat halványodik a folt.
Hétköznapi és súlyosabb okai is lehetnek
A kötőhártya-bevérzésnek - nevezzük innentől így - hétköznapi okai is lehetnek, ilyen például az erőlködés, a cipekedés, a nehéz súly megemelése, sőt, sokaknál szülés során is jelentkezik. A szem megerőltetése, nagyon erős dörzsölése is okozhatja, csakúgy, mint a szemet ért sérülés, ütés. Állhat a hátterében továbbá a szem gyulladása, fertőzése vagy a napfényártalom, lehet emellett gyógyszerek mellékhatása is.

Milyen a vércsoportod?
Ha ismered a vércsoportod, előre tájékozódhatsz a vércsoportodra jellemző betegségekről, és egy kis odafigyeléssel, megfelelő életmóddal elkerülheted azokat.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
Súlyosabb okok is állhatnak azonban a háttérben. Ezek közé tartozik az érrendszeri probléma, például az erek meszesedése vagy a magas vérnyomás, mely folyamatosan terheli a szem ereit, melyek meg is repedhetnek, vérzést okozva. Gyakori, hogy ilyenkor a bevérzést fejfájás is kíséri, vagy reggelre jelentkezik, és nem csak egyszeri alkalomról van szó. Állhat a háttérben továbbá véralvadási zavar, például vérzékenység is, vagy súlyosabb betegség, például vérmérgezés vagy szívbelhártya-gyulladás. Ki kell zárni továbbá a daganatokat és áttéteiket is.
Ha tudod, hogy a bevérzést például erőlködés okozta, apró a folt, és nincs más tüneted, nem feltétlenül kell orvoshoz menned, ha viszont számodra ismeretlen az ok, vagy a probléma nem egyszeri esetet jelent, mindenképp fordulj mielőbb szemészhez, hogy kizárhassátok a súlyosabb okokat. A szem ereinek erősítéséért mindazonáltal érdemes például rendszeresen C-vitamint szedni.