Szemrángás: ezek a leggyakoribb okok a háttérben

A szemremegés mögött többnyire fáradtság áll, ám nem minden esetben ez okozza a problémát.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Talán te is tapasztaltad már, hogy a szemed, illetve a szemhéjad egy percről a másikra remegni kezdett. A jelenség többnyire ártalmatlan, azonban nem árt kicsit mélyebbre ásni az okok között.

Először is el kell különíteni egymástól a szemtekerezgést, illetve a szemhéj akaratlan remegését.

Szemtekerezgés - nisztagmus

A szemtekerezgés - más néven nisztagmus - a szemgolyók akaratlan, ritmusos rezgése. A betegség kialakulásának hátterében legtöbbször valamilyen veleszületett vagy szerzett idegrendszeri probléma áll. Kiválthatja még a belső fülben lévő egyensúlyozószerv rendellenes működése.

Amennyiben spontán módon alakul ki, úgy mindenképpen kóros jelenségről van szó - alapos neurológiai kivizsgálásra van szükség. Ha a szemtekerezgés veleszületett, úgy gyógyíthatatlan, végleges állapotról van szó.

Csökkenő éleslátás

Az éleslátás a szemtekerezgés következtében csökkenhet, hiszen a remegés miatt a szem nem képes elég pontosan fókuszálni - azonban a beteg idővel hozzászokik ehhez az állapothoz.

Rövidlátás ellen: 7 hétköznapi táplálék az egészséges szemért

Nézegess képeket!

Elolvasom

Szemhéjremegés

A szemtekerezgésnél jóval gyakoribb panasz a szemhéj remegése, melynek hátterében több dolog állhat. Leggyakrabban azonban egyszerű fáradtság, stressz, illetve a szem megerőltetése váltja ki - ilyenkor a szemhéj izmai ritmusosan összehúzódnak. Ha a szemhéjremegés csak alkalmanként jelentkezik, ártalmatlan jelenségről van szó.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mit tehetsz a szemhéjremegés ellen?

Ilyenkor nincs vele különösebb teendőd, ki kell pihenned magad. Amennyiben napközben jelentkezik, úgy csukd be a szemed pár percre, és finom, simító mozdulatokkal masszírozd a szemhéjat belülről kifelé.

Segíthet még elmulasztani a remegést, ha B-vitamint szedsz. Természetes B-vitamin-forrás a banán, a szárnyashúsok, a halfélék, a sajtok és a tojás. A magnézium hiánya ugyancsak okozhat izomrángást, így az ásványi anyag pótlásával a szemhéjremegés megszüntethető. Fogyassz több teljes kiőrlésű pékárut, olajos magvat és hüvelyes zöldséget - ezek mindegyike jó magnéziumforrás.

Óvd a szemed!

Ha kíváncsi vagy, hogy előzheted meg a szemészeti panaszok kialakulását, kattints az alábbi videóra!

Neurológiai ok a háttérben

Amennyiben a szemhéjremegés gyakran jelentkezik, és néhány percnél tovább tart, ne fogd a fáradtságra, ilyenkor érdemes alaposabban utánajárni az okoknak. Neurológiai vizsgálatra lesz szükség, nincs kizárva, hogy az orvos MRI-re küld, hogy kiderüljön, nem áll-e a háttérben idegrendszeri eredetű elváltozás.

Ezt is szeretjük