Ezért ne nyisd ki soha a szemed víz alatt - 7 dolog, amire figyelj nyaraláskor

Nyáron fokozott figyelmet kell fordítani szemeink egészségére - mind a szárazon, mind a vízben.

Szem védelme nyáron
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Mielőtt fejest ugrasz a medencébe vagy épp a Balatonba, jó, ha tudod, hogy nem csupán a bőrünket kell felkészíteni a nap káros sugarai ellen, a szemek megfelelő UV-védelme ugyanúgy fontos. Minden, optikában kapható napszemüveg megfelel ennek a célnak. Világosabb szeműek általában érzékenyebbek a nyári, intenzívebb fényre, nekik emiatt fokozottan ajánlott a napszemüveg viselése.

A szem megfelelő védelméről azonban nemcsak a parton, hanem a vízben is gondoskodni kell a baktériumok miatt. Ha betartasz néhány alapvető szabályt, felhőtlen nyár elé nézhetsz, már ami a szem egészségét illeti.

Szem védelme nyáron

Mély víz csak úszóknak, felhevült testtel ne ugorj a hideg vízbe, evés után várj 30 percet, mielőtt a medencébe mész, és ne ússz túl a bóján. Ezeket a vezényszavakat már kisgyerekkorunkban igyekeznek belénk verni, ha nyári strandolásról van szó, de olyan jó tanácsot kevésbé hallunk, hogy közben hogyan ügyeljünk egyik legféltettebb kincsünkre, a szemünk egészségére. Dr. Török Mátyás, a Budai Szemészeti Központ szemészorvosa összeszedte azokat a szabályokat, amelyeket érdemes szem előtt tartani vízparti nyaralás közben.

GettyImages-811665734
Fotó: Ugljesa Stajic / Getty Images Hungary

1. Klór és egyéb vegyi anyagok

A klór és a sóoldat alapvető szerepet játszik az úszómedencék fertőtlenítésében. Ezek az anyagok azonban árthatnak a szemünknek. Akár már rövid ideig tartó kontakt esetén is szemirritáció alakulhat ki. Ennek tünete a szúró, égő szárazszem-érzés, amit gyakran a szemfehérje pirosodása is kísér. Az úszómedence pH-egyensúlyát 7,2-7,8 közé optimalizálják, az emberi szemfelszín pH-ja pedig 7,5 körüli. Ha a víz pH-ja 7,2 alá süllyed, az már csípheti a szemünket, és ugyanígy nem szerencsés, ha az érték 7,8 fölé kúszik. Ha a strandon túlságosan klórosnak éreznénk a medence vizét, semmiképp ne nyissuk ki a szemünket a víz alatt. Ha pedig olyan szerencsések vagyunk, hogy saját medencénk van, gyakran mérjük a víz pH-értékét, és az előírtaknak megfelelően állítsuk be a kémiai összetételét.

2. Védd a könnyfilmet

A könnyfilm egy olajból, vízből, fehérjéből és enzimekből álló védőgát, amely a szaruhártya elülső részét borítja. Az egyik fő ok, amiért a medence vegyszerei irritálják a szemet, az az, hogy elmossák az egészséges könnyfilmet, így a szaruhártya védtelen marad. Ha ez gyakran előfordul - mondjuk egy állandóan úszással töltött nyár során -, akkor ez szárazszem-szindrómához vezethet, egy olyan állapothoz, amelyben a könnyfilm nem működik megfelelően, vagy összetétele nem optimális. Úszás előtt és után tartósítószer-mentes műkönny alkalmazása segíthet a könnyfilm támogatásában. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Prosztataproblémák, vizelési zavarok? Tegyél ellenük!

Proxelan végbélkúp klinikai vizsgálatokkal igazolt hatású helyi készítmény a prosztatagyulladás tünetei ellen, amely ott enyhíti a panaszokat, ahol a probléma van. Az ápoló hialuronsav és gyógynövények kombinációja teljessé teszi a gyógyszeres kezelést, enyhítve a vizelési zavarokat és a fájdalmat. Vény nélkül könnyen elérhető a hazai patikákban, ezért a zavaró tünetek megjelenése esetén azonnal használható, akár hosszú távon is.

Patikában kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

Aki rendszeresen úszik, annak mindenképp érdemes műkönnyel átmosni a szemfelszínt medencehasználat után, még akkor is, ha úszószemüveget használ, mert a szemre kerülő irritáló anyagok hosszú távon visszatérő szemgyulladást is okozhatnak.

3. Viselj úszószemüveget

Az úszószemüveg a legjobb módja annak, hogy megvédjük a könnyfilmet úszás közben. Különösen igaz ez a gyermekek esetében, akik hosszú órákat képesek a medencében, illetve a sós tengervízben tölteni. Lehet, hogy némi megszokást igényelnek, de a legjobb szemvédelmet nyújtják az irritáció minden formája ellen.

Úszás után mindenképpen tisztítsd meg a szemüveget, hogy megszabadulj a lencsékben esetleg felhalmozódott baktériumoktól. Ugyanezen okból soha ne tedd el nedvesen az úszószemüveget. Tisztítás után alaposan szárítsd meg.

GettyImages-1343887534
Fotó: Guido Mieth / Getty Images Hungary

4. Mellőzd a kontaktlencse használatát

Úszás, strandolás közben a kontaktlencse viselése nagyon káros lehet a szemre, és a legjobb, ha kiveszed, mielőtt a vízbe csobbansz. A lencsék ugyanis szivacsként szolgálnak mindenféle baktérium számára. Legyen szó bármilyen típusú vízről - beleértve a medencét, a pezsgőfürdőt, a tengert, az óceánt vagy a tavat -, ha kontaktlencsét viselsz, nagy a fertőzés kockázata. A baktériumok már egyetlen úszás, merülés után is elszaporodhatnak a lencséken. Továbbá a kontaktlencsék a víz alatt hajlamosak gyorsabban kiszáradni és merevvé, törékennyé válni, ami sok kellemetlenséget okozhat.

Ha mindenképp ragaszkodsz ehhez a látássegítő eszközhöz, válts napi kontaktlencsére a nyaralás idejére. A vízben töltött idő után azonnal távolítsd el, és dobd ki őket, így csökkentheted a fertőzés kockázatát.

5. Törekedj a rendszeres hidratálásra

A hidratálás az egészség minden aspektusához elengedhetetlen, beleértve a szem egészségét is. A dehidratáció gátolhatja a könnytermelést, vagyis gyengíti a könnyfilmet, és így az úszás során érzékenyebbé teszi a szemeket a vegyi anyagok és baktériumok okozta negatív hatásokra. A meleg nyári napokon könnyű kiszáradni, ezért a könnytermelés fenntartása érdekében is igyál sok vizet.

GettyImages-1789479551
Fotó: Yana Iskayeva / Getty Images Hungary

6. Mossuk meg a szemünket

Az egyik legjobb dolog, amit a szemek védelmének érdekében tehetsz, hogy miután kijöttél a vízből, azonnal megmosod őket. Ez segít megnyugtatni a szemet az esetleges irritációtól, emellett lemosni a szemhéjakon/szempillákon lévő vegyszermaradványokat és a tengeri sót, bár igaz, hogy a sós víz általában kevésbé irritálja a szemet, mint a klór. A lemosást a már említett tartósítószer-mentes műkönnyel is kiegészítheted.

7. Erre figyelj szemműtét után

Ha látásjavító vagy egyéb szemműtétet tervezel, az orvosod egy listát fog adni a „teendőkről” és „tilalmakról”, amelyeket a felépülés során figyelembe kell venni. Az egyik dolog, amit közvetlenül a műtét után kerülni kell, az úszás. Mivel a műtéti területnél megbolygatják a szaruhártya normál flóráját és szerkezetét, így sérülékenyebbé válik a vegyi anyagokkal és baktériumokkal szemben. Könnyebben alakulhat ki fertőzés, ami befolyásolhatja a műtét utáni látást. Ilyen esetben az úszószemüveg viselése sem nyújt kellő védelmet.

- Érdemes a nyaralás és a szemműtét időpontját a korlátozásokat figyelembe véve összehangolni - hívja fel a figyelmet dr. Török Mátyás szemsebész.

Ettől az őstől származol, ha ilyen a szemed színe - 10 meglepő tény a látószervünkről

A szem egy hihetetlenül érdekes szerv, amit rengeteg rejtély övez.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük