Ez a 2 tünet előre jelzi az agyvérzést: ha ezt látod, irány az orvos!

Ha ez történik veled, nem szabad elhanyagolni. Maradandó károsodásokat okozhat.

Stroke tünetei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hazánkban évente megközelítőleg 40-50 ezer embert érintő szélütésnek általában vannak bizonyos előjelei. Ismertek azok a betegségek is, amelyek megnövelik a kialakulásának a kockázatát.

Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Kardioközpont magasvérnyomás-specialistája a tünetekről és a megelőzésről beszél, illetve arról, hogy mennyire fontos a rendszeres szakorvosi ellenőrzés a maradandó egészségkárosodások elkerülése végett.

A stroke és átmeneti agyi keringészavar tünetei

A szédülés és kettős látás a két legfontosabb tünet. Emellett erős fejfájás és nehezített beszéd jelentkezhet. A hasonló tünetekhez tartozhat még a csökkent izomerő, féloldali gyengeség vagy bénulás. Mindez együtt okozhat stroke-ot, ami azonnali orvosi ellátást igényel. De lehet, hogy TIA - átmeneti agyi vérkeringészavar - áll a panaszok hátterében. A két betegség könnyen összetéveszthető, mert a tünetek nagyon hasonlítanak egymáshoz.

Van különbség a két betegség között

Míg a stroke-nál nem múlnak el a panaszok, addig a TIA esetében viszonylag rövid időn, legtöbbször 24-72 órán belül teljesen megszűnnek. Ezeket a tüneteket azonban semmiképpen sem szabad elbagatellizálni. Fontos kivizsgálni, hogy mi okozta a problémát, ugyanis a TIA-t nemritkán stroke követi, így a megelőzés kiemelt jelentőséggel bír. Egy friss kutatás szerint a TIA-n átesett betegek 10-15%-ánál három hónapon belül szélütés következik be.

Miért következik be stroke vagy TIA?

A stroke és a TIA hátterében is a leggyakrabban az agyat vérrel ellátó erek szűkülete, meszesedése, vérrögösödése áll, amely miatt a vér nem tud szabadon áramlani. A stroke esetében az agy egyes részeinek a vérellátása megszűnik. Ilyenkor egy érfalról leszakadó vagy egy szívből kiinduló rögöcske megakadályozza az agyi erekben a szabad véráramlást.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ennek agyi infarktus, illetve agyvérzés a következménye. TIA - átmeneti iszkémiás roham - transiens ischaemiás attack - esetében azonban a zavar átmeneti, a keringés nem szűnik meg véglegesen, és egy idő múltán ismét megfelelővé válik.

A magas vérnyomás a fő rizikófaktor

A magas vérnyomás, vagyis a hipertónia apró sérüléseket hoz létre az erek belsejében, majd egy idő után egyenetlenségek alakulnak ki, és meszesedés jön létre. A meszesedés miatti érszűkület hatására a vérkeringési sebessége még inkább fokozódik, ami újabb sérüléseket eredményez. Ez kiválthatja a vérlemezkék összecsapódását, és vérrögök keletkezhetnek. Ezek a rögök a véráramba kerülhetnek, és az agyi erekben elzáródást okozhatnak.

5 dolog, amiről a legtöbb ember hazudik az orvosának: nagyon-nagyon rossz ötlet

Nézegess képeket!

Elolvasom

Rendszeres orvosi ellenőrzéssel elkerülhető

A betegségek elkerülése érdekében nagyon fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés. Ennek során az embólia forrásának kutatására és az érelmeszesedés, valamint a szív állapotának a vizsgálatára helyezik a hangsúlyt. A cél az alvadási zavarok kizárása és a vérnyomás csökkentése. Ha valaki a fent részletezett tüneteket észleli magán, tehát szédül, kettős látása van, erősen fáj a feje, izomgyengeséget érez, nehezített a beszéde, vagy féloldali gyengeséget, esetleg bénulást tapasztal, azonnal forduljon szakorvoshoz!

Ezt is szeretjük