Ilyen gyakran sír egy átlagos nő: 6 meglepő dolog, amit nem tudtál a könnyekről

Nem véletlen, hogy még ma is kutatják a sírás megannyi titkát.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A sírás képessége sokak szerint az egyik legkülönlegesebb emberi tulajdonság, melynek sajátosságairól és funkciójáról számos elmélet született már, ennek ellenére temérdek titka tűnik máig megfejthetetlennek. Ha azonban megnézed a következő képeket, néhány érdekességet te is megismerhetsz.

Nem minden könny egyforma

A Rose-Lynn Fisher híres sorozatából származó képen egy könnycsepp látható mikroszkopikus nagyításban. A kutatók szerint a könnynek több típusa is létezik, míg az egyik a szem nedvesítését szolgálva védi azt, egy második típus reflexszerűen kezd el termelődni, ha a szem irritáló anyagokkal szembesül. A harmadik és egyben legkülönlegesebb típus az érzelmi alapon termelődő könny, melyről tudni lehet, hogy több fehérjét tartalmaz, mint a többi, az ezzel kapcsolatos kutatások azonban még gyerekcipőben járnak. Szintén tudni lehet azonban, hogy az érzelemkönnyeken belül az örömkönnyek és a bánat okozta könnyek nem különböznek egymástól.

Fotó: Rose-Lynn Fisher

Máig nem tudni, miért sírunk

Egy kutató sem tudja biztosan megmondani, mi a funkciója a sírásnak, elméletek azonban léteznek: van, amelyik szerint arra szolgál, hogy az emberek levezessék a feszültséget anélkül, hogy az hanghatással járna - ez ugyanis elárulta volna a ragadozóknak, hogy az illető sebezhető -, illetve van, amelyik szerint egyfajta jelzés a közösség számára, hogy az illetőnek segítségre, támogatásra van szüksége. Egyértelmű továbbá, hogy egyfajta megkönnyebbüléssel jár, egyúttal gyorsabb konfliktusmegoldáshoz vezet.

A nők és férfiak máshogy sírnak

A kutatások szerint a nők egy hónapban átlagosan 5,3 alkalommal sírnak, míg a férfiak 1,4 alkalommal. A sírás időtartama is más az egyes nemeknél, a nőké ugyanis átlagosan hat percig, míg a férfiaké kettő-négy percig tart. A nemek közötti különbségekben továbbá az egyes kultúrák szerint is változhatnak, a nyugati kultúrákban ugyanis, ahol nagyobb a szabadság, és jellemzőbb az egyenlő bánásmód, a kutatók szerint többet sírnak a nők.

Tényleg léteznek krokodilkönnyek

A krokodilok valóban sírnak, azonban ezt nem érzelmi indíttatásból teszik, vagy, ahogy sokan hitték korábban, nem a zsákmányukat siratják el. Tény azonban, hogy jellemzően evés közben hullatnak könnyeket, ez azonban azért van, mert így védik a szemüket, ha nem tartózkodnak a vízben, emellett állkapocsmozgásuk is a könnyezést segíti elő.

Ezért csal ki könnyeket a hagyma

A hagymában egy olyan, kémiailag irritáló anyag található - a syn propanethial S-oxid -, amely a levegőbe kerülve ingerli a szaruhártya idegeit, ezáltal pedig stimulálja a könnymirigyeket.

Majdnem olyan, mint a nyál

A könnyek és a tiszta nyál biokémiai összetétele rendkívül hasonló, ugyanúgy fehérje, só, illetve hormonok találhatóak bennük, még ha némiképp más összetételben is. Ha további érdekességekre is kíváncsi vagy, kattints ide, és elolvashatod a cikk forrásaként szolgáló eredeti anyagot is.

Puffadás az első tünet: figyelj fel a női ráktípus első jeleire

Másnak is tünete lehet, nem árt azonban erre is gyanakodni. Nézd meg a képeket galériánkban!

Puffadás az első tünet: figyelj fel a női ráktípus első jeleire

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük