Így mérd a sav-bázis egyensúlyodat!
Ha tisztában vagy szervezeted sav-bázis egyensúlyával, könnyebben tudod helyreállítani a megfelelő pH-értékeket.
Szervezeted lebontó és építő folyamatai csak megfelelő körülmények között működhetnek ideálisan. Fontos, hogy tested sejtjeinek, valamint a közöttük lévő nedveknek a savszintje rendben legyen. Ha szervezeted sav-bázis egyensúlya felborul, idővel olyan problémákkal kell szembenézned, mint például a gombás fertőzések, a krónikus bőrpanaszok vagy a migrén.
Míg a vér pH-értéke a szélsőséges anyagcserezavarok kivételével állandó, a nyálban és a vizeletben jelentős ingadozások figyelhetőek meg. Pontosan ezért szervezeted sav-bázis egyensúlya viszonylag egyszerűen kimutatható a vizeletből.
Laborvizsgálat
A laboratóriumokban nagyon pontos mérési lehetőségek állnak rendelkezésre. Az orvos a vér pH-értéke mellett a szövetek folyadékainak pufferképességét is meg tudja határozni. Ezek az igen precíz vizsgálatok bonyolultak, időigényesek, és általában csak a sav-bázis háztartás súlyos felborulása esetén szükségesek. Ha azonban nem áll fenn komolyabb egészségügyi probléma veszélye, te magad is megmérheted szervezeted sav-bázis egyensúlyát.
Otthoni sav-bázis mérés
Egy sokkal egyszerűbb, bár valamivel kevésbé pontos mérési módszerrel magad is megállapíthatod testnedveid savasságának fokát. Vásárolj a vizelet pH-értékének mérésére szolgáló - minden gyógyszertárban kapható - tesztcsíkot, úgynevezett lakmuszpapírt. A tesztcsíkkal mérhető értékek 5,0-tól 8,0-ig terjednek, a különböző pH-fokok a papír egyértelmű színezésével jól felismerhetőek.
A praktikus papíradagolóra rányomtatott színskála két részből áll: egy kékeszöldre és egy rózsaszínre színeződő területből. Ennek segítségével a vizelet legkisebb pH-ingadozásait is ellenőrizheted. A méréshez a pH-papírt tartsd rövid ideig közvetlenül a vizeletsugárba, vagy először fogd fel a vizeletet egy edényben, és ebbe mártsd bele a tesztcsíkot - ezt is csak rövid ideig, hogy ne kapj hibás eredményt! Az elszíneződést vesd össze a tesztcsíkhoz mellékelt színskálával, és olvasd le róla a pH-értéket.
Milyen pH-értéket kell elérned?
A vérrel ellentétben, amelynek a pH-értéke állandó, a vizelet pH-értéke folyamatosan változik. Így akár 5,0-tól 8,0-ig - vagyis a pH-papír teljes mérési tartományáig - terjedő értékek is lehetségesek anélkül, hogy ebből rögtön krónikus túlsavasodásra kellene következtetned. Mivel a bioritmusod a nappali és éjszakai időszakoknak alávetett, ez az ingadozás teljesen normális. Egy lúgos ételekben - zöldségekben, gyümölcsökben - gazdag étkezés után megemelkedik a pH-érték, kora reggel ezzel szemben az alacsonyabb tartományokban, 5,0 és 6,5 között mozog. Ezzel együtt általánosságban elmondható, hogy az eredményeidnek normális körülmények között 5,5-7,5 között kell mozogniuk - a semleges érték: 7-es pH.
A napi pH-képed
Egy nap során mért egyetlen pH-értékből még egyáltalán nem lehet következtetni a teljes anyagcsere-állapotodra. Ezért célszerű több mérést végezni, majd az eredményeket grafikonon ábrázolni. Naponta hétszer ajánlott mérned, így értékelhető áttekintést nyerhetsz az egész napról.
A mérések időpontja
- Reggeli előtt - 6 és 7 óra között.
- Reggeli után - 10 óra körül.
- Ebéd előtt - 12-13 órakor.
- Ebéd után - 15 és 18 óra között.
- Vacsora előtt - 18-20 óráig.
- Vacsora után - 20-21 óráig.
- Lefekvés előtt.
Ha a pH-érték reggeli előtt, majd lefekvés előtt 6 alatt van, az nem ad okot aggodalomra, hanem a normális nappali, illetve éjszakai ritmus következménye. Étkezések után azonban az értékeknek a 7,4-hez kell közelíteniük, de ezt akár túl is léphetik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Néhány hasznos tipp
Fontos, hogy azokon a napokon, amikor a sav-bázis szintedet méred, ne térj el az étkezési szokásaidtól - ellenkező esetben ugyanis nem kapsz valós képet. Nagyjából azokat az ételeket edd, amiket máskor is szoktál, és annyiszor étkezz, mint általában.
Ha pontosan tudni szeretnéd, egyensúlyban van-e a sav-bázis háztartásod, ajánlott eltekintened a tabletta vagy por formájú bázisos étrend-kiegészítőktől. Ha ugyanis az egyensúlyt csak a tabletták biztosítják, változtatnod kell a táplálkozásodon.
Előfordul, hogy a gyógyszerek savasítóan hatnak. Ez érvényes többek között az acetil-szalicilsavra is, ami például az aszpirinben is megtalálható. A mérések előtt tehát kerülnöd kell az aszpirin szedését.
Ha antibiotikumok szedése következtében hasmenésed volt, a bélflóra helyreállásáig nincs sok értelme méréseket végezni, mert a hasmenés savasít. Emellett a krónikus húgyúti fertőzésre szedett gyógyszerek a vizeletet savassá teszik - ezzel gátolva a baktériumok szaporodását. A vizeletet savasító anyagok szedésekor szintén fölösleges a mérés.
Ajánljuk neked ezt a könyvet, ha érdekel az egészségmegőrzés és a helyes táplálkozás. A savak és bázisok kiegyensúlyozott viszonya egészséget, életerőt és életörömöt eredményez - ezzel a tanácsadó könyvvel a savtalanítás igazi élvezet lesz. Önellenőrzéssel megtanulhatod felismerni a túlsavasodást, amit a nyolc napos táplálkozási program, továbbá a test és lélek kúrája ismét egyensúlyba hoz.
Kiadja Holló és Társa.
Ára 1832 forint.
A könyvről itt olvashatsz bővebben.
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- grépfrút
A 4 legjobb természetes immunerősítő az influenzaszezonra
- tanulás
- táplálkozás