Majdnem másfélszer annyi zsírt égetsz el, ha így eszed a keményítőt
Ismered a rezisztens és nem rezisztens keményítő közti különbséget?
A burgonya, a kukorica és sok más keményítőben gazdag étel nagyon rossz hírben áll a fogyni vágyók körében, káros, hizlaló szénhidrátokként ismertek. Egy kutatás azonban azt állítja, korántsem érdemes őket a fogyás reményében teljesen kiiktatni az étrendedből. Éppen ellenkezőleg.
A bennük és sok más ételben megtalálható rezisztens keményítő egy különleges rost, mely egyáltalán nem emészthető olyan könnyen, így egészen másként hat, mint a gyors felszívódású szénhidrátok, melyek növelik az étvágyat. Tudd meg, hogyan segít a rezisztens keményítő fogyni!
Hogyan működik a rezisztens keményítő?
Az ellenálló keményítőnek is nevezett tápanyag a legtöbb ember étrendjének része természetes formában. A rezisztens keményítő egy olyan élelmi rost ugyanis, mely a szénhidrátban gazdag ételekben, így például a burgonyában, babban és sok másban előfordul.
A rezisztens nevet a tápanyag onnan kapta, hogy az emésztésnek képes ellenállni, mint sok más rostféle. Ezért fizikailag eltelíti a gyomrot, miáltal csökken az éhségérzet. Mivel azonban emészthetetlen, nem jut be a véráramba, és nem tartalékolódik el glikogén formájában.
Az ellenálló keményítő fokozza a zsírégetést, méghozzá olyan módon, hogy a vastagbélbe jutva megerjed, melynek során többek között zsírsavak keletkeznek. Ezek egyike a butyrate, mely a májat ráveszi arra, hogy energiaforrásként a szénhidrátok helyett az elraktározott zsírt használja fel. Egy kutatás szerint ez olyan hatékonyan működik, hogy ha csak a napi szénhidrátbeviteled 5,4%-át cseréled le rezisztens keményítőre, már azzal 20-30%-kal, illetve többel növelheted a zsírégetés hatékonyságát.
Szintén bizonyított, hogy a rezisztens keményítő csökkenti a vércukorszintet, javítja az immunműködést, fokozza a jóllakottsághormonok termelődését, sőt, csökkenti a rákos megbetegedések kockázatát.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hogyan vidd be a rezisztens keményítőt?
Ugyan még nem született megegyezés arra vonatkozóan, hogy pontosan mennyi a napi ajánlott rezisztenskeményítő-bevitel, a körülbelüli számok 8-10 gramm környékén mozognak.
Ezt fedezheted, ha a keményítőben gazdag ételeket főzés után a hűtőbe vagy a fagyasztóba teszel. Ilyenkor ugyanis a főzés alatt a keményítő vizet vesz fel, és megdagad, majd ahogy lehűl, rezisztens keményítőként kristályosodik meg. A melegítés hatására azonban szétesnek a kristályok. Jó természetes források ezen felül a következőek.
- Bab: 8 gramm/100 gramm
- Kissé éretlen banán: 6 gramm/egy kicsi gyümölcs
- Burgonya: 4 gramm/100 gramm
- Árpa: 3 gramm/100 gramm
- Barna rizs: 3 gramm/100 gramm
- Kukorica: 2 gramm/100 gramm
A babot, banánt, barna rizst és teljes kiőrlésű árpát igazán könnyű beilleszteni a fogyókúrás étrendbe, míg a kukorica és burgonya ugyan nem tilos, mégis érdemes ezeket csak délben és mértéktartóan, heti egy-két alkalommal fogyasztani.