6 veszélyes fertőzés, ami rákot okozhat: mindegyik más daganatért felelős

Bizonyos fertőzések idővel rákos daganatokat okozhatnak, nem árt tudni, melyek ezek.

Rákkeltő fertőzések
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A bakteriális fertőzés egy olyan kockázati tényezőnek tekinthető, amelynek tartós fennállása a rák rizikóját növeli, de önmagában természetesen egy rákkeltő kórokozó jelenléte még nem vált ki mindenkinél rákot.

A rosszindulatú betegség kialakulásában - daganattípustól függően - az öröklött genetikai hajlamnak, a közvetett és közvetlen környezeti ártalmaknak, az életmódnak és életkörülményeknek, valamint több más, egyedi biológiai tényezőnek is szerepe van. Mégis vannak olyan tanulmányok, melyekben a rákkeltő fertőzéseket vizsgálták.

Rákkeltő fertőzések

2020 év elején adta közre a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség, röviden IARC a The Lancet Global Health tudományos folyóiratban a legfrissebb, 2018-ra vonatkozó összesített adatokat a kórokozók által kiváltott daganatos betegségek számának alakulásáról a világon - jelent meg a rákgyógyítás.hu oldalán.

Számításaik szerint egy év alatt 2,2 millió esetben állt valamilyen fertőzés rosszindulatú daganatos betegség hátterében. A listát a Helicobacter pylori baktérium vezeti, azt követi a humán papilloma vírus, azaz a HPV, majd a Hepatitis B és C vírusok következnek, amelyek leggyakrabban rákot okoztak.

A jelentés szerint világszerte a daganatos megbetegedések 13%-a köthető valamilyen fertőzéshez. Nagy területi különbségek vannak, a fertőzésből származó rák aránya legmagasabb Kelet-Ázsiában és Afrika Szaharától délre eső térségeiben, legalacsonyabb Észak-Európában és Nyugat-Ázsiában. A hazai előfordulását tekintve a méhnyakrák, a gyomorrák, a májrák és egyes fej-nyaki daganatok a leggyakoribb betegségek, amelyek mögött fertőzés valószínűsíthető.

Helicobacter pylori

Kilencféle rákkeltő, más néven karcinogén kórokozót nevesít a világjelentés. A Helicobacter pylori baktérium a gyomorhurut, a gyomorfekély, annak nyomán pedig a gyomorrák, illetve ritkábban a gyomorban kialakuló limfóma képződéséhez is hozzájárulhat. A kórokozó a gyomor nyálkahártyájának felszíni rétegein belül telepszik meg, ezáltal játszhat közre a fekélybetegségek, majd rosszindulatú daganat kialakulásában.

A baktérium - a nem kielégítő kézmosási szokások nyomán - a széklettel szennyezett kéz, valamint az ennek következtében szennyezett ételek és tárgyak szájba jutása útján fertőz. A szegényebb országokban magasabb, a higiéniás tekintetben kedvezőbb helyzetben lévő térségekben alacsonyabb az átfertőzöttség. Magyarországon egyes adatok szerint a lakosságnak mintegy fele átfertőzött.

A sokmilliósra becsült Helicobacter pylori-fertőzés mellett évente 2400 új gyomorrákos esetet diagnosztizálnak. A Helicobacter pylori a fertőzöttek mintegy 85%-ánál még csak betegséget, panaszokat sem okoz, ezért ugyan a baktérium ellen antibiotikummal fel lehet venni a harcot, ám ez az esetek többségében nem indokolt.

Humán papilloma vírus, HPV

A szexuális úton terjedő humán papilloma vírussal, HPV-vel szintén megfertőződik az emberek jelentős része élete valamely szakaszában, ám rendszerint anélkül meg is gyógyul, hogy valaha észlelte volna a fertőzés bármilyen jelét magán. Önmagában a HPV-fertőzésnek ugyanis nincs tünete, a fertőzöttség a vérből sem mutatható ki. A kórokozó konkrétan a fertőzött részen - például a nemi szervek területén - van jelen. A fertőződés apró, szemmel akár nem is látható mikrosérülések révén közvetlenül a fertőzött bőrrel, illetve a fertőzött nyálkahártyával való érintkezéssel történik.

hpv elleni oltás
Fotó: Chinnapong / Getty Images Hungary

A HPV némely vírustörzse „csak” szemölcsöket okoz, az agresszívebb típusainak a méhnyakrák, a szájüregi daganatok, a fej-nyaki régió daganatai, a péniszrák, a női szeméremtest és a végbélnyílás tumorainak kialakulásában lehet szerepe. A méhnyakrákos eseteknek csaknem mindegyikében kimutatható a HPV, a többi említett daganattípusnál ennél számottevően kisebb az előfordulása, de még így is jelentős arányban találnak a háttérben HPV-fertőzést. A vírus ellen ma már van védőoltás.

Hepatitis-vírusok

A Hepatitis B vírus a májráknak, a Hepatitis C vírus a májráknak és egyes nyirokrendszerből kiinduló limfómáknak lehet kiváltója. A Hepatitis B vírus elsősorban vérrel és vérkészítményekkel terjedhet, ezért szűrik a nyolcvanas évek közepe óta például a véradókat. A kór ritkábban szexuális úton fertőz, Afrikában pedig elsősorban a fertőzött anyáról terjed az újszülöttre a betegség. A Hepatitis B az esetek többségében ugyan gyógyítható, ám a fertőzés újszülötteknél 90%-ban, felnőtteknél 10%-ban krónikussá válik.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ennek következtében a máj kóros átépülése (májcirrózis, májzsugor) alakulhat ki: a májban göbök jelennek meg, a betegség a máj szerkezetének egyre jelentősebb, visszafordíthatatlan átépülését okozza, ezáltal is jelentősen növeli a májrák kockázatát. Jelentős előrelépést jelentett a terjedést gátolni hivatott védekezésben a Hepatitis B vírus elleni védőoltás bevezetése. A Hepatitis C fertőzés ellen viszont nincs védőoltás. Ez a betegség is leginkább vérrel és szövetnedvekkel terjed. A fertőzöttek kisebb része néhány hónapon belül meggyógyul, ám a kór az esetek többségében krónikus májgyulladásba torkollik, amelyről előfordulhat, hogy az érintett csak évtizedek elteltével szerez tudomást, amikor már májcirrózis, esetleg májrák alakult ki.

További rákkeltő kórokozók

Az Epstein-Barr vírussal, EBV - ami a magas lázzal járó mononuklezózis, a „csókolózási betegség” kiváltója lehet - legtöbben még gyermekkorban megfertőződnek, de keveseknél okoz daganatot. A hatvanas években ez volt az első vírus, amellyel összefüggésben feltárták, hogy nyirokrendszeri limfómákhoz, valamint az orrgarat bizonyosfajta rákjához, továbbá a gyomorrákok egy kisebb részéhez is köze lehet.

A HHV-8 herpeszvírus a HIV-pozitív betegekben okozhat daganatot: Kaposi-szarkómát, limfómát válthat ki. A HIV teljes neve emberi immunhiányt okozó vírus. A HIV-pozitivitás az AIDS, azaz a szerzett immunhiányos szindróma korábbi stádiuma. Maga a HIV-vírus közvetetten tekinthető rákkeltőnek: legyengíti a beteg immunrendszerét, ezáltal az kevésbé tudja megakadályozni a rosszindulatú sejtburjánzásokat.

aids
Fotó: choja / Getty Images Hungary

A HTLV-1 a felnőttkori T-sejtes leukémiában játszik szerepet. A Schistosoma haematobium-fertőzés egy Európában nem jellemző, vízzel terjedő féregfertőzés, amely a bélrendszert, a májat is károsíthatja, tartós jelenléte húgyhólyagrákot is okozhat. Epeúti daganatokért teszik felelőssé az Opisthorchis viverrini és Clonorchis sinensis fertőzéseket, ezek ismeretlenek térségünkben.

Maga a rák sosem fertőz

Nagyon fontos: a rákkeltő baktériumok és vírusok betegségkiváltó szerepéből nem következik az, hogy maga a rák fertőző lenne. Egyetlen típusú rákkal sem lehet megfertőződni! A daganatos betegeket - különösen a daganatellenes kezelések időszakában - sokkal inkább védeni kell a közösségben terjedő fertőzésektől, amelyek náluk súlyos szövődményeket okozhatnak. A daganatképződés nem egylépcsős folyamat. Amennyiben bizonyíthatóan valamilyen vírus vagy baktérium is állt egy kialakult onkológiai betegség hátterében, akkor is számos más tényező, továbbá az esetek jelentős részében egy vagy több évtizednyi idő kell, amíg a kórokozó bejutásától a kóros sejtburjánzás több fázisán keresztül, genetikai mutációk egész sorát követően kialakul a rákbetegség.

Rákkockázat a munkahelyen

Számos, az egészségre veszélyes szakma létezik, az alábbi tíz munkakörben például meglehetősen magas a daganatos megbetegedések kockázata, ezért az érintetteknek jobb utánajárniuk, hogy mit tesz a munkáltató a dolgozók védelme érdekében.

A 10 legveszélyesebb munkakör, ahol állandó a rák kockázata: felelősségre vonható a munkáltató

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük