Pár perc alatt is felismerhető lesz a rák! Egyszerű, mint egy terhességi teszt

Egy új fejlesztésnek köszönhetően gyorsabb lehet a rákdiagnosztika.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hazánkban a daganatos megbetegedések évi 33 ezer halálesetért tehetők felelőssé, és a helyzet a világ más pontjain sem túl rózsás. A statisztikák jobbak lennének, ha a rákot időben sikerülne diagnosztizálni, és korábban megkezdődhetne a kezelés.

Ezt szeretnék elérni a Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatói, akik egy olyan papíralapú tesztet fejlesztettek ki, mellyel a rák percek alatt kimutató. Az eddig végzett egérkísérletek eredményei biztatóak.

Vizeletmintából is megállapítható a rák

A rák jelenlétét vizeletmintából kimutató teszt a laterális áramlás elvét felhasználva nagyban hasonlít a gyógyszertárakban és drogériákban kapható terhességi tesztekhez - derül ki az amerikai tudományos akadémia folyóiratában - PNAS - megjelent tanulmányból.

A kutatók elgondolása az volt, hogy peptidekkel bevont nanorészecskéket a szervezetbe juttatva felerősítsék a vizeletben a daganat jelenlétére utaló és amúgy rendkívül nehezen észlelhető proteázok jeleit.

A fejlődő országokban vetnék be

A Sangeeta Bhatia vezette kutatók elsősorban a fejlődő világban remélik kamatoztatni eredményeiket. A gazdaságilag elmaradottabb országokban az utóbbi években meredeken nőtt a rákos esetek száma, és a betegség különböző válfajai okozta halálozások 70%-át is a fejlődő világban regisztrálták.

A rák korai megállapítása jelentősen javíthatná a betegek kilátásait, a fejlett világban széles körben alkalmazott mammográfiához és a kolonoszkópiához hasonló szűrővizsgálatok azonban túlságosan is drágák az elmaradott egészségügyi infrastruktúrával bíró országok számára.

Növelik a rák kockázatát: képeken 7 gyakori rizikófaktor

Nézegess képeket!

Elolvasom

Észleli a metalloproteinázokat

Bhatia és kollegái 2012-ben mutatták be szintetikus biomarker technológiájukat, amely alkalmas a rákos áttétek kialakulását lehetővé tévő mátrix metalloproteinázok - MMP-k - észlelésére. Ezt a technológiát továbbfejlesztve alkották meg a papíralapú tesztet. Az antitestekkel teli, nitrocellulózzal bevont papírcsík a vizeletből egereknél pontosan kimutatta a béldaganatok, de a vérrögök jelenlétét is. Az MMP-k ugyanis a sejtek közötti szövetek lebontásával akut elzáródást okozhatnak az erekben.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A kutatás folytatása

Sangeeta Bhatia szerint ez az első lépés egy olyan eszköz kifejlesztése felé, amely majd az embereknél is alkalmazható lehet. Elképzelésük az, hogy először nagy kockázatú csoportokra - korábbi rákbetegekre vagy azok rokonaira - szabják a tesztet. Az eljárás jelenlegi állása szerint a páciensek a vizeletteszt elvégzése előtt a nanorészecskéket tartalmazó injekciót kapnának. Hogy a módszert kényelmesebbé tegyék, a tudósok most egy olyan nanorészecske-formulán dolgoznak, amelyet a hosszú távú monitorozást lehetővé téve beültetnének a bőr alá.

Ezt is szeretjük