A 4 leggyakoribb tévhit a rákkal kapcsolatban
Az információhiány, illetve a rákkal kapcsolatos tévhitek nehezítik a betegség visszaszorítását.
Évente körülbelül 58 ezer új rákos megbetegedést fedeznek fel hazánkban, és a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint körülbelül 18 ezer halálesetért felel a rák évente.
A daganatos megbetegedések nemcsak itthon, de világszerte komoly problémát okoznak: az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint 20 év múlva évi 25 millió új megbetegedéssel számolhatunk a Földön. Az alábbiakban a Magyar Rákellenes Liga elnöke, prof. dr. Simon Tamás által összeírt, rákkal kapcsolatos tévhiteket gyűjtöttük össze.
Tévhit 1: Semmit sem tehetsz a rák ellen
Sokan hárítják el magukról a felelősséget azzal, hogy olyanok is kaptak már rákot, akik sohasem dohányoztak. Ez egyfelől kényelmes hozzáállás, másfelől veszélyes, ha továbbra is füstölsz.
Az Európai Rákellenes kódex rákmegelőzési szabályai:
- Ne hízz el!
- Ne dohányozz!
- Mozogj többet!
- Óvakodj a leégéstől!
- Kevesebb alkoholos italt igyál!
- Ismerd és kerüld a rákot okozó anyagokat!
- Egyél minden nap friss gyümölcsöt, zöldséget!
- Igényeld a védőoltást a vírus okozta rákok ellen!
Tévhit 2: A ráknak nincsenek tünetei, jelei
Bár igaz, hogy a ráknak általában nincsenek specifikus tünetei, de számos olyan jellel ad hírt magáról, melyre érdemes odafigyelned. Ilyenek például: az indokolatlan fogyás, a mellben - vagy más testrészen - tapintható csomó, váladékozás, nem gyógyuló seb, fekély, szemölcsön, anyajegyen látható változások.
Árulkodóak lehetnek a vizeléssel, székeléssel kapcsolatos változások vagy a nem múló köhögés is. A rendszeres emlőönvizsgálattal, valamint szűrővizsgálatokkal időben kiszűrhetőek bizonyos változások.
Tévhit 3: Nincs jogod a rákellenes ellátásra
Mindenkinek alapvető joga, hogy megfelelő egészségügyi ellátást kapjon. Ugyanakkor sajnos igaz, hogy jelenleg az orvostudomány jóval többre képes, mint amit az egészségügy vállalni tud. A jog mellé tehát a lehetőségeket is meg kell teremteni. A társadalomnak és az államigazgatásnak megfelelő stratégiai célkitűzésekre van szüksége ahhoz, hogy visszaszoríthassa a rákot. Ennek érdekében fontos többek között a kiépített ellátó hálózat, illetve a szakképzett munkaerő.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Tévhit 4: Nem kell beszélni a rákról
Mivel a rák napjainkra társadalmi problémává vált, így muszáj beszélni róla. Nem egyéni és nem pusztán egészségügyi kérdés már a betegség, tehát a hallgatás megnehezíti, hogy elkerülhető legyen a betegség, illetve a már kialakult kór esetén időben jöjjön a segítség. Talán unod már, vagy megijeszt a téma, de mivel a rákos betegségek száma évről évre növekszik, lényeges, hogy ne maradjon a négy fal között.
OLVASD EL EZT IS!
- rák
- cigaretta
Akarod látni? Ezt teszi a testeddel a dohányzás
- rák
- megelőzés
A második legtöbb halált okozó rák Magyarországon
- rák
- táplálkozás