Akár egyetlen hormonon is múlhat a gyermekáldás – Kata története (x)

Nemcsak szervi elváltozás, de a magas prolaktinszint is akadályozhatja a teherbeesést.

Prolaktin hatása terhességre (x)
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha egy pár úgy dönt, babát vállal, akkor úgy képzeli, hogy életük most következő időszaka rózsaszín felhők felett telik majd. Ám a teherbeesés gyakran közel sem olyan egyszerű, mint ahogyan azt a filmekben látjuk.

Sok minden állhat annak hátterében, miért jön nehezen a gyermekáldás. Kata története tökéletesen megmutatja, miért érdemes tudatosan állni a családtervezéshez, és kikérni szakértő véleményét, ha már régóta próbálkoztok, de hiába. Alább az ő történetét közöljük.

Azt hitték, egyszerű lesz

Ha valaki, én tudom, mennyire nehéz, ha babát szeretnétek, de valahogy nem akar összejönni. Csodálatos érzés a karomban fogni a kisfiamat, és higgyétek el, megéri próbálkozni! Emlékszem, amikor éppen csak elhatároztuk, hogy gyereket vállalunk. Olyan egyszerűnek és rózsaszínnek tűnt minden. Fiú- és lányneveket próbálgattunk, kitaláltuk, hogyan alakítjuk ki a gyerekszobát. Izgatottan teszteltem magam, mert az egyik hónapban nem jött meg a menzeszem, de a terhességi teszt negatív maradt.

Depositphotos phytotec

Aztán a következő hónapban újra megjött, az utána következőben pedig még pár nappal korábban is, mint kellett volna. Ekkor még egyáltalán nem pánikoltam, viszont kezdtük tudatosabban kezelni a családtervezést. Beszereztem ovulációs tesztet, hogy biztosra menjünk. Időzítettünk, mégis, újra megjött.

A következő hónapban megint késett a menstruációm. Gyorsan elő is kaptam a terhességi tesztet! Az eredmény szinte ordított az arcomba: „nem terhes!”. Marokszám szedtünk mindenféle vitaminokat, én naponta hőmérőztem, vártam a tüszőrepedést. Olyankor mindig szexeltünk. Eleinte reményekkel telve, később egyre görcsösebben. Rettegtünk a kudarctól, hogy nem jön össze a baba. Nem is jött össze. Aztán végre kiderült, hogy miért nem.

Nőgyógyászati ok a háttérben

Bejelentkeztem a nőgyógyászhoz. Megvizsgált ultrahanggal, megnyugtatott, hogy nincs semmi szervi elváltozásom, viszont az apukajelöltnek spermavizsgálatot, nekem pedig hormonvizsgálatot javasolt. A férjem előbb vonakodott egy kicsit, de végül beadta a derekát, és nagy megkönnyebbüléssel nyugtázta, hogy vele minden rendben van. 

phytotec-depo3

Nálam viszont a laboreredmények alapján derült ki, hogy túl magas a prolaktinszintem. A prolaktint anyasági hormonnak is hívják, a szoptatós anyáknál a tejelválasztás serkentéséről gondoskodik, és a megemelkedett hormonszint akadályozza a teherbeesést. Dédanyáink ezért is szoptattak olyan sokáig, mert rájöttek, hogy a szoptatás olykor egyfajta fogamzásgátlási módszerként is beválik. Nekem viszont egyáltalán nem volt szükségem semmiféle fogamzásgátlásra.

Boldog véget ért a sztori

A doki szerint nem én vagyok az egyetlen nő, akinek összezavarodott a hormonháztartása, miután leállt a tablettaszedéssel. De végre legalább kiderült, mi lehet a baj. Végül a természet patikáját hívtuk segítségül, és így sikerült rendet tennem a női hormonjaim között. 

- Babás lettem! Gyerekünk lesz! - kiabáltam a férjemnek a fürdőszobából, pár hónappal később, megpillantva azt a várva-várt kék vonalkát a terhességi teszten. Volt még tesztcsíkom a fürdőszobaszekrényben, ezért a biztonság kedvéért megcsináltam egy másodikat is. Pozitív! És harmadszorra és negyedszerre is: pozitív! Újra és újra látni akartam a kis csíkocskát, a születendő kisfiunk első életjelét! A férjem meg csak nevetett. Én sírtam a boldogságtól. 

Ezt is szeretjük