PCOS: jelek, hogy a férfi nemi hormon túlsúlyba került a szervezetben
Sok nőnek emiatt van hasi hízása és teherbeesési problémája.
Statisztikák szerint egyre többen küzdenek inzulinrezisztenciával, amely nem csak kellemetlen tüneteket, de meddőséget okozhat. Kezeletlenül pedig 2-es típusú cukorbetegséghez vezet.
Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont inzulinrezisztencia- és PCOS-specialistája a legfontosabb tudnivalókat ismerteti a betegségről.
A cukorbetegség előszobája
Az inzulinrezisztenciát gyakran nevezik a cukorbetegség előszobájának, mert az állapot megfelelő kezelés nélkül könnyen diabéteszbe fordulhat át. IR esetén a hasnyálmirigy a kelleténél több inzulint termel, ám egy idő után a szerv kifárad, és akkor fellép a 2-es típusú cukorbetegség.
Inzulinrezisztencia esetén a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek, valamint az LH és FSH arány is felborul, melynek következtében, domináns tüsző hiányában nem történik meg a normál peteérés és tüszőrepedés. Ezért kisebb-nagyobb folyadékkal teli ciszták keletkeznek a petefészekben, és kialakul a PCOS.
Férfias jegyeket okozhat
Mivel a tesztoszteron túlsúlyba kerül, a nőknél férfiakra jellemző tünetek is jelentkezhetnek. Ilyen a hajhullás, a bajusz és a szakáll területén vastagabb, sötétebb és erősebb szőrszálak megjelenése, aknék, a bőr zsírosodása, valamint hasi elhízás. Az inzulinrezisztencia ugyanúgy kialakulhat a férfiaknál is, de náluk nehezebb észrevenni a tüneteket, mivel a szakáll, bajusz területén lévő szőrszálak megjelenése természetes. Ellenben a kopaszodás, a libidó csökkenése, a sörhas, a fáradékonyság és a terméketlenség a férfiaknál is jel lehet.
A diabétesznek nagyon komoly bőrtünetei lehetnek. A kezdeti jelek alapján időben lehet megállapítani és kezelni a cukorbetegséget.
Hámlás, viszketés és furcsa redők: képeken a kezdődő cukorbetegség bőrtünetei
Nézegess képeket!
ElolvasomMenopauza után is kezelni kell
Mivel a legtöbben menstruációs panaszok és meddőség miatt fordulnak orvoshoz, sokan úgy hiszik, hogy a klimax után már nem kell a problémával foglalkozni. Pedig akkor is ugyanolyan veszélyes, mert még jobban megnő a cukorbetegség rizikója, ezért mindenképp kezelni kell.
Az inzulinrezisztencia terápiájában elsődleges az életmódváltás, ami személyre szabott diétát és rendszeres testmozgást jelent. Táplálkozás tekintetében dietetikus által meghatározott étrendet kell követni, amiben fontos a gyors és a lassú felszívódású szénhidrátok megfelelő napi elosztása, illetve a fehér liszt és a cukor elhagyása.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mozogni kell a megelőzésért
A diéta mellett a rendszeres, közepes intenzitású sportolásnak is nagy szerepe van az IR kezelésében. Ez kardió és súlyzós edzéseket is magában foglal. Ez előbbi pozitív hatással van az anyagcserére, és növeli az inzulin hatékonyságát. Így nő a glükóz felhasználása a sejtekben, segít a fogyásban, valamint növeli az inzulinérzékenységet.
Ezek a hatások a sportolást követő 24-48 órán keresztül megmaradnak. A súlyzós edzéseknek is fontos szerepe van. Az izom ugyanis képes közvetlenül felvenni a glükózt, méghozzá inzulin jelenléte nélkül. Vagyis minél nagyobb az izomtömeg, annál kevesebb inzulinra van szüksége a szervezetnek.