A pajzsmirigyzavar jelei a szemen: nem csak a kidülledő szemek árulkodnak róla
A kissé kidülledő szemeket nem csak a genetika okozhatja: sokkal komolyabb gond is lehet a háttérben.
A pajzsmirigyzavarok nagy része nem jár különösebb tünetekkel, vagy ha igen, azok egészen általánosak. A szemen jelentkező tünet kellemetlen, ráadásul esztétikailag is zavaró - kezeléséhez pedig nemcsak szemész szakorvos, hanem endokrinológus bevonása is szükséges.
Az állapot sajátosságait, kialakulását és kezelésének módját dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája osztotta meg, aki sok év szakmai tapasztalattal a háta mögött még a legszélsőségesebb esetekkel is találkozott.
Mi az a TED?
A thyroid eye disease, vagyis TED olyan állapot az orvostudományban, amikor a szem izmai, a szemhéjak, könnymirigyek, valamint a szem mögött lévő zsírszövetek gyulladásba kerülnek. Ez a szem és a szemhéj vöröses elszíneződését, duzzanatát okozhatja, valamint a szemek kidülledésével járhat. A szóra nem igazán találni megfelelő magyar kifejezést.
Egyes esetekben a szemek izmai olyannyira nem képesek a megfelelő működésre, hogy nem mozognak egymással összhangban, és ez kettős látást okozhat. Olykor a TED csökkent látást is kiválthat a szem hátulján lévő idegre gyakorolt nyomás vagy a szem elülső részén kialakuló fekély miatt, aminek hátterében az állhat, hogy a szemhéjak nem képesek teljesen bezáródni.
Jelek, amik a betegségre utalhatnak
A TED - más néven Graves-Orbitopathia vagy Ophthalmopathia - valójában egy autoimmun betegség. Akkor fordul elő, amikor a test immunrendszere megtámadja a szemet körülvevő szövetet, és ez gyulladást okoz.
A problémának a legtöbb esetben aktív és tünetmentes időszaka is van. Látható és érezhető tünete lehet a homályos látás, a kidülledő szemek, a merev tekintet, a szemgyulladás, a nyomásérzés, a kettős látás és a szemszárazság. Pajzsmirigyzavar vagy a tünetek együttes jelentkezése esetén érdemes szemészorvostól és endokrinológustól is szakvizsgálatot kérni.
Elengedhetetlen a pajzsmirigyhormonok normalizálása
A pajzsmirigy-túlműködéssel járó Graves-Basedow-kórban szenvedő emberek nagy részénél kialakul a TED, így van, hogy ennek hatására fedezik fel a pajzsmirigy-túlműködést - mondja a pajzsmirigy-specialista. A legtöbb esetben a szembetegség szerencsére enyhe, de érdemes tudni, hogy az állapot gyakrabban lép fel, ráadásul súlyosabb formában azoknál, akik dohányoznak.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A TED kezeléséhez szemorvos és endokrinológus együttes munkája szükséges, hogy el lehessen kerülni a probléma tartóssá válását és romlását. Súlyosságtól függően szemkenőcsök vagy cseppek használata és szteroidos terápia is indokolt lehet. A kezelés fontos részét képezi továbbá a pajzsmirigyhormonok szintjének normál tartományba szorítása. Súlyos esetben műtéti megoldás válhat szükségessé, amivel sokat lehet segíteni a beteg állapotán.
Diétával a pajzsmirigy-túlműködés ellen: 5 étel, amit egyél, 5, amit semmi esetre se
Így csökkentheted a pajzsmirigy-túlműködés tüneteit diétával.
Diétával a pajzsmirigy-túlműködés ellen: 5 étel, amit egyél, 5, amit semmi esetre se
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- pajzsmirigy
- pajzsmirigy túlműködés