4 öröklődő hajlam, amire figyelni kell: ha a szülő érintett, kulcsfontosságú a megelőzés
Több betegség hajlama öröklődhet, de életmódváltással csökkenthető a kockázat.
Az egészséges életmóddal és a tudatos megelőzéssel több betegség kialakulásának kockázata csökkenthető, mégis tagadhatatlan, hogy a genetika is felelőssé tehető abban, hogy valaki az átlagosnál jobban hajlamos egyes megbetegedésekre.
A genetikai tesztekkel szerencsére sok esetben már jóval a probléma megjelenése előtt ki tudják mutatni a szülői-nagyszülői ágról örökölt hajlamot, ami segít megtalálni a megfelelő módszert a megelőzésre, így akár egyetlen laborvizsgálat életet menthet.
Öröklött cukorbetegség
Sajnos nemcsak a helytelen életmód következményeként alakulhat ki 2-es típusú cukorbetegség. Az American Society of Human Genetics tanulmánya szerint a szívbetegséghez hasonlóan a diabéteszhajlam is benne lehet a génekben, ráadásul minél fiatalabb korban alakul ki az anyánál, annál magasabb az átöröklés kockázata.
Természetesen ez csak akkor áll fenn, ha a szülőknél nem épp a helytelen életmód következtében alakult ki a betegség. Az életmódváltás a megelőzésben is kulcsfontosságú lehet.
A migrén is örökölhető
A migrén kialakulása máig nem teljesen egyértelmű még az orvostudomány számára sem, de annyi biztos, hogy az agyi erek görcsös összehúzódása és a CGRP neuropeptid nevű fehérjének is szerepe van benne. A National Headache Foundation adatai szerint a betegek 70-80%-ának a családjában is előfordult már a migrénes roham, egy tanulmány szerint ez az öröklődés a vérerek működésével van összefüggésben. A kockázati tényezők itt is csökkenthetők többek közt a rendszeres testmozgással, az alvászavar leküzdésével, a fejfájást felerősítő ételek elhagyásával és a hatékony stresszkezeléssel.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Alzheimer a családban
Az amerikai Alzheimer’s Association adatai szerint az Alzheimer-kórban érintettek közel kétharmada nő, aminek pontos oka egyelőre ismeretlen, de minden bizonnyal nemcsak a hosszabb várható élettartam indokolja.
A genetika, egészen pontosan az apolipoprotein E nevű gén 4-es izoformájának öröklődése is növelheti a kockázatot: ha ezt az egyik szülői ágon örökli az ember, 47% a valószínűsége az Alzheimer kialakulásának, míg a két ág együttesen 91%-os kockázatot jelez. Ha a szülőnél már fiatalabb korban jelentkeznek a betegség tünetei, illetve indokolatlanul magas az ember koleszterin- és trigliceridszintje, érdemes lehet utánajárni az esetleges genetikai hajlamnak.
Ez egyszerű vérvétellel megvizsgálható. Pozitív eredmény esetén kulcsfontosságú a megelőzésre összpontosítani, mivel azonban a génektől függetlenül az életmód itt is felelőssé tehető, az életmódváltást egyéb esetben is érdemes megtenni.
A látászavarok hátterében
A menopauza után álló nők körében nő a száraz szem szindróma, majd a glaukóma, vagyis a zöld hályog kialakulásának kockázata az American Academy of Ophthalmology cikke szerint. A rizikófaktor részben szintén a genetikához kapcsolódik, az elsődleges, nyitott zugú zöld hályog hátterében az öröklött hajlam állhat, de a makuladegeneráció előfordulása sem teljesen független tőle. A helytelen életmód itt is ront az esélyeken, többek közt a dohányzás is.
(Képek: Getty Images Hungary.)