Tényleg hatásosak az önsegítő könyvek, vagy átverés?

Íme, egy kutatás eredménye

Vajon működnek a tanácsadó könyvek? Ezt mondja a tudomány.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Manapság temérdek önsegítő könyv kapható a piacon. Míg van, aki lelkesen veti bele magát az újabb és újabb olvasmányokba, mások ironikus mosollyal legyintenek, mondván, hogy pénzkidobás az egész - főleg, ha valaki komolyabb lelki problémával küzd, mint például a depresszió.

De mit mondanak minderről a kutatások? Vajon az előítéletek győznek, vagy a pozitív hatás?

Könyvek receptre

Skót kutatók vizsgálták a kérdést oly módon, hogy a pácienseknek önsegítő könyveket adtak, ugyanakkor utóbbiaknak néhány alkalmas ülésekre is kellett járniuk, ahol elmagyarázták nekik, hogyan használják a könyveket.

Egy év elteltével a kutatók úgy találták, hogy sokkal hatásosabb ez a fajta kezelés, és inkább csökkenti a depressziós tüneteket, mint a hagyományos terápiás eljárás - derül ki a Plos One nevű tudományos folyóiratban publikált tanulmányból.

Az önismeret kulcsa

Több mint kétszáz, depresszióval diagnosztizált pácienst vizsgáltak, akiknek a fele gyógyszert is szedett. Néhányuknak olyan könyvet ajánlottak, amely a depresszió valamelyik összetevőjével foglalkozott, például azzal, hogy miként küzdhetőek le az alvási problémák, vagy mi segít az önérvényesítésben.

A legjobb tippek szorongás és depresszió ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az alanyok három ülésen vettek részt vettek, ahol a szintén jelen lévő szakember tanácsot adott nekik arra vonatkozóan, hogy hogyan hozzák ki a legtöbbet a könyvből, és segített abban, hogy célokat tűzzenek ki. Majd a fentiek alapján közösen határozták meg, hogy milyen változásokra van szüksége az adott páciensnek.

Négy hónap elteltével a könyvek használóinál szignifikánsan alacsonyabb mértékű depressziót mértek, mint azoknál, akik nem olvastak ilyen irodalmat. Egy évvel később pedig kiderült, hogy a könyves csoport sokkal inkább képes felülkerekedni a depresszión.

Lelki bajok és tünetek

A lelki bajoknak, így a depressziónak is változatos tünetei lehetnek, ilyenek például a táplálkozási zavarok is. Tudj meg többet a témáról videónkból!

A motiváció romba döntése

Erről a lelki betegségről egyébként érdemes tudni, hogy elsősorban a motivációt támadja meg, így sokan azt érzik, nem tudnak változni, de nem is érdemes, hiszen úgyis minden hiábavaló.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A tanulmány vezetője, Christopher Williams, a Glasgow-i Egyetem professzora hangsúlyozta, hogy az ülések kulcsot adtak a könyvek használatához és a változás melletti elköteleződéshez - ezek nélkül nem érték volna el ugyanezt a hatást. Ugyanakkor nem kell valakinek hosszú analízisbe járnia ahhoz, hogy önismereti munkát végezzen. Skóciában például telefonon is kérhetnek segítséget az olvasók, akik egyébként ingyen hozzájuthatnak a könyvekhez, és másolhatják, terjeszthetik is őket.

Ezt is szeretjük