Több mint 2000 magyar hal bele évente!
Szeptember 10. az öngyilkosság megelőzésének világnapja.
Évente több mint kétezer magyar vet önkezével véget életének. A magas szám hátterében többek között állhatnak kezeletlen pszichiátriai betegségek, gazdasági problémák, gyerekkori veszteségek.
Az öngyilkosság megelőzésének világnapja apropóján dr. Somogyi Andrea pszichiátert kérdeztük arról, mire érdemes felfigyelned a környezetedben.
Ki számít veszélyeztetettnek?
- Fontos, hogy tisztában legyünk vele, hogy az öngyilkosság szempontjából bizonyos dolgok veszélyeztető tényezőnek számítanak. Ilyen például, ha valaki pszichiátriai kezelés alatt áll, illetve kezeletlen pszichiátriai betegsége van.
De veszélyeztetett lehet, akit kora gyerekkorában ért komoly veszteség - például elhunyt valamelyik szülője, vagy csúnya válás volt a családban. Az anyagi gondok ugyancsak rizikófaktornak számítanak - tudjuk meg dr. Somogyi Andreától.
Az öngyilkosságot megelőző vészjelző tünetek
- Személyes tárgyak eladása.
- Hirtelen hangulatváltozások.
- Sokat beszél a halálról, terhes számára az élet.
- Befelé fordulás, a társas kapcsolatok megváltozása.
- Jelentősebb mértékű alkoholfogyasztás vagy droghasználat.
Mit tehetsz a tragédia megelőzése érdekében?
- Alapvetően fontos, hogy meg kell próbálni jelen lenni a másik életében, beszélgetni vele. Sajnos ez nem mindig könnyű, hiszen az öngyilkosságot egy beszűkült tudati állapot előzi meg, amikor csak az lebeg az érintett szeme előtt, hogy meg akar halni, mert kilátástalannak érzi az életét - magyarázza dr. Somogyi Andrea.
Próbáld meg ilyenkor nem rátukmálni magad az illetőre, nem kell erőszakosan kicsikarni a lelkizést. Sokkal többet használ, ha megpróbálsz közeli, konkrét időpontokat belevinni a kapcsolatba, például: holnap délután hat órakor találkozzunk a mozi előtt. Ha még nem túl erős az érintettben a halálvágy, az ilyen időpontokba bele tud kapaszkodni. Amennyiben pszichiátriai betegről van szó, fontos, hogy finoman rákérdezz, mikor volt utoljára az kezelőorvosánál, mert úgy látod, mintha kicsit rosszabbul lenne.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Segélykiáltás vagy komoly szándék?
Sok esetben nehéz megkülönbözteti, hogy valaki valóban meg akart halni, vagy az öngyilkossági kísérlete inkább csak segélykiáltás. Dr. Somogyi Andrea szerint azonban minden esetben komolyan kell venni a dolgot. A befejezett öngyilkosságokat ugyanis az esetek csaknem felében megelőzi sikertelen kísérlet - vagyis kellő odafigyelés hiányában az illető újra meg fogja próbálni.
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- barátság
- öngyilkosság
Segítség, a barátnőm végzetes lépésre készül!
- statisztika
- szívroham