Ne fertőzzön meg a nyár!
A nyár a pihenésé és a nyaralásé - hacsak nem keseríti meg valamilyen betegség. Jobb, ha elkerülöd őket!
A nyári időszakban az egyik leggyakoribb betegség a szalmonella. Éppen itt az ideje hát, hogy többet tudj meg róla! E kórokozónak különböző fajtái ismeretesek. Ezekhez tartozik a hírhedt S. typhi, mely a hastífuszt okozza. Szerencsére ez a manapság is súlyos betegség csak ritkán fordul elő hazánkban. Sokkal gyakoribbak az egyéb szalmonellák, mint például az S. paratyphi, S. enteritidis stb. Tünetük a gyomor- és bélnyálkahártya gyulladása, azaz a gastroenteritis.
Kellemetlen tünetek
Érdekes megfigyelés, hogy vannak, akik esznek ugyan a szalmonellás ételből, mégsem betegszenek meg. Miért van ez így?
Azért, mert a hányingerrel, hányással, fejfájással kezdődő, majd lázzal, hasmenéssel, köldök körüli hasi fájdalommal folytatódó betegség létrejöttéhez több tényező együttes jelenléte szükséges. Ezek pedig:
- a betegséget okozó baktérium mennyisége - egymilliónál több csíra kell
- a baktérium típusa - mennyire fertőző
- a szervezet fogékonysága - a gyomorsav megvédhet a fertőzéstől
A láz általában két-három napig tart, a hasmenés pedig egy hétig. Jellemző a panaszok vissza-visszatérése, változékonysága. A baktériumok végleges kiürítése a széklettel történik, ennek időtartama általában egy hónap, és laboratóriumi székletvizsgálattal igazolható.
Legfontosabb megelőzni!
A megelőzés alapja a higiénia, a mindig tiszta kéz és a szennyeződésektől mentes konyhatechnológia. A tojásokat éppen ezért feltörés előtt célszerű folyóvízzel megmosni, megtörölni, majd a kezedet szintén. Nagy melegben ne készíts nyers tojást tartalmazó ételeket, mert a baktérium pillanatok alatt elburjánzik a neki kiváló táptalajon!
Késő bánat...
Ha már megbetegedtél, semmiképpen se vegyél be hányás- és hasmenés-csillapítót! Ez azért lényeges, mert a szervezeted ily módon szabadulhat meg a kóros toxinoktól és kórokozóktól. Ne állítsd hát le ezeket a természetes öntisztító mechanizmusokat, legalábbis eleinte ne! Később, ha nagyon muszáj, adszorbens típusú hasfogót vegyél be, ilyen például a Bolus adstringens, a Smecta por vagy a jól ismert orvosi széntabletta. Ezek a készítmények azért jók, mert aktív felületükkel megkötik a mérgeket, és így azok kiürülhetnek a szervezetedből.
A Smecta ezenkívül még egy védőréteggel is bevonja a sérült, gyulladt bélnyálkahártyát, így védi azt az egyéb károsító hatásoktól.
Szalmonellafertőzés esetén is rendkívül fontos a megfelelő folyadék- és elektrolitpótlás! Ezt megteheted például: szénsavmentes ásványvízzel vagy olyan gyógytea fogyasztásával, amelybe csipetnyi sót teszel. Ha súlyos a helyzet, recept nélkül juthatsz hozzá a patikákban a Normolyt porhoz, ami vízhez keverve megfelelő arányban tartalmaz ásványi anyagokat és cukrot. Előírás szerint addig idd, amíg jólesik. A tested jelezni fogja, ha a hiányaidat már pótoltad, mert erőnléted javul, és kezdesz undorodni az addig esetleg ízletesnek vélt készítménytől. Ekkor nyugodtan válts gyógyteára, ásványvízre!
Megválogatott ételek
Lehetőleg ne szedj antibiotikumot! A gyógyszerezésünket bízd fertőző betegségekkel foglalkozó szakemberre, vagyis infektológusra. Az antibiotikum alkalmazása elősegítheti a hordozó állapot kialakulását, és bizonyos esetekben megnehezítheti a gyógyulást.
Fordíts viszont figyelmet a diétára, ez legyen a panaszok megszűnéséig - általában hét-tíz napig - tej- és tejtermékmentes.
Fontos, hogy könnyen emészthető, nem zsíros, nem puffasztó, de ásványianyag- és vitamindús ételeket válassz. Kifejezetten alkalmas a hasmenés kezelésére - különösképpen kezdetben - a háztartási keksz, a sárgarépa, a reszelt alma, a rizsnyák, melyeket kisgyermekek és idősebbek is bátran fogyaszthatnak. Később jöhet a pirítós, a főtt rizs vagy krumpli enyhén sózva, majd a párolt zöldségek, a híg levesek, főzelékek könnyű habarással. Lassan pedig, ahogy gyarapodik az erőd, és a gyomrod javul, szépen visszatérhetsz az eredeti étkezési szokásaidhoz.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Túl a nehezén...
Amint túljutottál a betegséged nehezén, erősítsd az immunrendszered. Így elősegítheted a védekezőrendszer mielőbbi aktiválódását és a betegség legyűrését. Hasi görcsök estén jól jön a borsmenta vagy a fodormenta tea.
Gyulladáscsökkentőként pedig bevetheted a kamillát és a körömvirágot. Szedj echinaceát, melyből elsősorban a nulla vagy minimális alkoholtartalmú készítmények jöhetnek szóba! A hasmenés során elvesztett sok bázikus bélnedv és ásványi anyag pótlására használj bázikus port , vagy lúgos gyógyvizet, mellyel a sav-bázis háztartást normalizálhatod. A szervezeted kellő roborálódása érdekében, a panaszmentesség elérése után szedj multivitamin-készítményt, de kiváló csíraölő és fertőtlenítő a nem keserű grépfrútmagcsepp is.
Ami tilos!
Mellőzd a rostos és cukrozott üdítőket, illetve az alkoholtartalmú italok fogyasztását! Gyorsítják az amúgy is élénk bélmozgást, másrészt a bennük lévő anyagok, illetve az alkohol ingerli a beteg nyálkahártyát. Ez utóbbi ráadásul vizet von el az amúgy is szomjazó szervezettől, s fokozza a hasmenést.
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- tünetek és betegségek
Hasi görcsök, puffadás, székrekedés
- táplálkozás
- fertőzés
A szalmonellafertőzés vészjelző tünetei
- táplálkozás
- fertőzés