Az mp3-lejátszók okozta 3 legsúlyosabb betegség

A zene kikapcsol, a zene ellazít, a zene, az kell. Ám a fülhallgatók állandó használata súlyosan károsíthatja egészségedet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Becslések szerint csak az Európai Unió országaiban körülbelül 50-100 millió ember hallgat naponta mp3-lejátszót, illetve discmant. Ezeknek a hordozható eszközöknek a használata igen kockázatos lehet. Hosszútávon halláskárosodást, szívproblémákat, valamint daganatos megbetegedéseket okozhatnak.

Törvényi szabályozás

Az Európai Unióban ez idő szerint hatályos DIN EN 50332-1/2 szabály értelmében a hordozható zenelejátszók hangereje nem haladhatja meg a száz decibelt – az Amerikai Egyesült Államokban pedig 115 decibelben állapították meg ezt a felső határt. Ezzel szemben a tudományos vizsgálatok szerint már a nyolcvan decibel feletti zajforrás is súlyos egészségkárosító hatással bír.

Halláskárosodást okoz

Sokan nem veszik komolyan, hogy a fülhallgatóval használt hordozható lejátszók valóban komoly halláskárosodást okoznak. A kétkedők arra hivatkoznak, hogy már évek óta használják ilyen módon a készülékeket, de semmilyen problémát nem tapasztaltak. Ennek oka, hogy kezdetben csak a magas – 4000-6000 Hertz közötti – hangokra terjed ki a halláskárosodás. Ilyenkor pedig az érintett még nem észleli a problémát, mivel a beszédhangok frekvenciája 80-1000 Hertz között terjed. Az idő előrehaladtával azonban a halláscsökkenés fokozatosan terjed a mélyebb hangok irányába is, így észlelhetővé válik a károsodás. Tovább rontja a helyzetet, hogy az egyre kisebb fülhallgatók kevésbé zárják ki a külvilág zajait, mint a nagyobb fejhallgatók, minek következtében a használat során mind magasabbra kell tekerni a hangerőt.

Szív- és érrendszeri problémák

Az Egészségügyi Világszervezet – WHO – 2008-as jelentése szerint komoly összefüggés mutatható ki a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a zajártalom között.

Talán kissé különösnek tűnik az mp3-lejátszók használata és a szívbetegségek kialakulása közötti kapcsolat, ha azonban jobban belegondolsz, a helyzet logikus. A folyamatosan magas hangerőn működtetett hordozható zenelejátszók stresszes helyzetet idéznek elő az emberi szervezetben. Klinikai vizsgálatok szerint pedig a felfokozott testi-lelki állapot következtében emelkedik a vérnyomás, és megnő a szívroham, valamint az agyvérzés kialakulásának kockázata.

Pacemakerrel együtt soha!

Fokozottabb veszélyt jelent a hordozható zenelejátszók használata azokra az emberekre nézve, akik pacemakert használnak. A fülhallgatók által létrehozott mágneses tér ugyanis megzavarhatja a szívritmus-szabályozó készülék működését. Hiszen a fülesek egyik alkotórésze – a neodímidium-vasbór ötvözete – kimondottan erős mágneses tulajdonsággal bír.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Akár daganatos megbetegedést is okozhat

Az elmúlt években több tudományos kutatás is rávilágított arra, hogy az állandó zajártalom összefüggésben állhat a daganatok kialakulásával is. A folyamatos magas zajszint rontja az immunrendszer védekezőképességét, valamint negatívan befolyásolja a szervezet hormonháztartását is. A hormonális egyensúly felborulása és a gyengülő ellenálló-képesség következtében pedig megnő a különféle daganatos megbetegedések – elsősorban a prosztata- és melldaganatok – kockázata.

Mi a teendő?

Mindez természetesen nem azt jelenti, hogy rögtön hajítsd ki a discmant és az mp3-lejátszót az ablakon. Csupán tanácsos megfontolnod, érdemes-e olyan magas hangerőre tekerned a készüléket, hogy a melletted ülő is tisztán halljon minden akkordot, valamint elengedhetetlen-e a fülhallgató mindennapi használata.

OLVASD EL EZT IS!

legkoondicionalo
  • légkondicionáló
  • tünetek és betegségek

3 súlyos betegség, amit a légkondicionáló okoz

csipkes felso  nagy
  • gyógynövény
  • tünetek és betegségek

Hasi görcsök, puffadás, székrekedés

Ezt is szeretjük