Kiderült, hogy miért sárgás a vizelet színe: bélbetegségek kezelésében is segíthet a felfedezés

Ezért sárgás színű az egészséges vizelet színe - fontos dolgot következtettek ki az eredményből a kutatók.

Mitől sárga a vizelet?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A vizelet színét számos faktor befolyásolja, a hidratáció, az étrend vagy az aktuális gyógyszeres kezelések is hatást gyakorolnak rá. De elmondható, hogy általában sárgás árnyalatú - nemrég kiderült, hogy miért van ez így. 

Mitől sárga a vizelet?

A Nature szaklapban közzétett tanulmány egy régóta fennálló rejtélyt oldott meg. A kutatók szerint az úgynevezett bilirubin-reduktáz (BilR) enzim kölcsönzi a jól ismert színt a vizeletnek. A vizelet színe egyébként jó jelzője lehet különböző betegségeknek vagy egészségügyi állapotoknak, a sötétsárga például folyadékpótlásra hívja fel a figyelmet, a vörös pedig vért mutat - olvass tovább, hogy kiderüljön, a vizelet színe még milyen betegségekre utalhat. 

vizelet színe
Fotó: transurfer / Getty Images Hungary

Ahogy a vörösvértestek lebomlanak, melléktermékként bilirubin pigmentek keletkeznek, és ha ezek felhalmozódnak a vérben, az a bőr és szemek besárgulását okozhatja. Szakértők valójában már 125 éve tudják, hogy a bélben lévő vegyületek a bilirubint urobilin vegyületté alakítják, ami pigment színezi meg a vizeletet sárgává. Ami újdonság, hogy melyik enzim vagy enzimcsalád képes erre az átalakításra. 

A vizsgálat során több bélbaktériumfajt izoláltak, és kísérleteztek velük, mire megtalálták a bilirubin reduktáz enzimet, a folyamat közben pedig sikerült megfejteni annak az alapvető aspektusát, hogy a bélmikrobák milyen módon befolyásolják a szervezetet - az, hogy hogyan lehet egészséges a bélflóra, ebből a cikkből kiderül. 

- A bélmikrobák kódolják a bilirubin-reduktáz enzimet, amely a bilirubint színtelen, urobilinogénnek nevezett melléktermékké alakítja - olvasható a kutatásról szóló közleményben. - Az urobilinogén ezután spontán lebomlik egy urobilin nevű molekulává, amely felelős a mindannyiunk által ismert sárga színért.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A bilirubinszint jobb megértése nemcsak a vizelet sárga színének rejtélyét oldotta meg, hanem olyan betegségek kezelésének fejlesztését is elősegítheti, mint a magas bilirubinszint okozta agykárosodás. A bilirubin-reduktáz minden egészséges felnőttben jelen van, azonban újszülötteknél és a gyulladásos bélbetegeknél nem található meg, ami szintén egy kiaknázatlan, kutatandó terület.

A jövőben szeretnének humán vizsgálatot végezni, amiből kiderül, hogy a bélmikrobák által okozott bilirubinszint csökkentése milyen változást okoz a szervezetben.

5 élelmiszer, ami tele van hasznos baktériumokkal: segítenek a bélflóra egészségének megőrzésében

A probiotikumok, azaz a jó baktériumok segíthetnek a bélflóra egyensúlyának helyreállításában.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük