Milyen betegségekről árulkodik a vizelet szaga?
Ügyelj a változásra!
Fura, szokatlan szagot érzel a WC-kagylóból vizeletürítés után? Tudd meg, mi okozza!
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Különleges lesz a szetted, ha így kombinálod a színeket: felpezsdítik a megjelenést »
- Az 53 éves Carla Bruni stílusa egyszerű, de kifinomultan nőies: az egykori francia first lady szettjeit könnyű lemásolni »
- A francia nők kedvenc frizurája pillanatok alatt elkészül: egyszerű konty, ami nőiessé teszi a megjelenést »
- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
A vizeleted sok mindent elárul az egészségi állapotodról. Még laboratóriumi körülmények sem feltétlenül szükségesek ahhoz, hogy észrevedd, valami nincs rendben. Ha nem is szimatolsz utána tudatosan, valószínűleg feltűnik, amikor megváltozik a szaga, és ezt nem érdemes elbagatellizálni. Ismerd meg, milyen egészségügyi problémák állhatnak a háttérben, és fordulj orvoshoz időben!
Cukorbetegség - édes szag
A vizelet alapvetően nem tartalmaz cukrot, amennyiben mégis, elsősorban diabéteszre kell gyanakodnod. A betegség hátterében az áll, hogy a szervezetedben kevesebb inzulin termelődik - egyes típusú cukorbetegség -, vagy van elegendő, csak éppen nem funkcionál megfelelően, és inzulinrezisztencia alakul ki a testben - kettes típusú diabétesz esetében. Ennek következtében a vércukorszint magas lesz, amivel egy idő után a vese sem bír el, így kerülhet a cukor a vizeletbe. Ezért, ha édeskés szagot tapasztalsz, mindenképp javasolt egy alapos laborvizsgálat. Korábbi cikkünkre kattintva többet is megtudhatsz a kétfajta cukorbetegség tüneteiről, illetve kezelési módjairól.
Vesekő, fertőzés - erős ammóniaszag
Az erős ammóniaszagú vizelet veseproblémára vagy húgyúti fertőzésre utal. Előbbi hátterében leggyakrabban vesekövesség áll. A betegség kialakulásában öröklött hajlam játszik szerepet, de a kevés folyadékfogyasztás is okolható. A kezelésről, illetve a megelőzésről többet is megtudhatsz, ha ide kattintasz.
A húgyúti fertőzésnek két fajtája van: felső és alsó húgyúti fertőzés. Jellemzően mindkettő a nőket érinti jobban. Míg az alsónál csak helyi tünetek tapasztalhatók, a felső húgyúti fertőzésnél ezeket láz, hányinger és rossz közérzet is kiegészíti. A helyi tünetek esetében az intenzív, szúrós szaghoz általában égető, csípő érzés társul vizeletürítés közben. Mindkét húgyúti fertőzésre jellemző a sűrű vizelési inger, ám ürítés közben gyakran csak néhány cseppnyi folyadék távozik.
Fenilketonúria - dohos szag
Mivel ez egy genetikai rendellenesség, és születéstől fogva fennáll, nem kell attól tartanod, hogy felfedezed magadon a tüneteit. Ennek ellenére nem árt, ha ismered a betegséget, melynek egyik vezető tünete a vizelet dohos szaga.
A fenilalanin-hidroxiláz enzim felelős a fenil-alanin aminosav lebontásáért, mely nélkülözhetetlen az emberi szervezet számára. Lebontása nélkül gyógyíthatatlan károsodások lépnek fel az idegrendszerben. A betegség szűrését nem sokkal a születést követően elvégzik az újszülötteken. A fenilketonúriát Magyarországon minden tízezredik csecsemőnél állapítják meg. A betegség egész életen át tartó fehérjeszegény diétával kezelhető.
Nem kell rögtön megijedned!
Mivel a vizelettel a vérből kiszűrt salakanyagok távoznak, alapvetően nem a legkellemesebb az illata. Színének vagy szagának megszokottól való eltérését okozhatják bizonyos élelmiszerek. A spárga, fokhagyma vagy foszfátok, nitrátok fogyasztása után szokatlan szagot érezhetsz, bár ez nem törvényszerű, nem mindenkinél jelentkezik.
Ha a megszokottnál kevesebb folyadékot iszol, szintén változhat a vizelet szaga. Minél több vizet fogyasztasz, annál színtelenebb és szagtalanabb formában távozik a szervezetedből, míg minél kevesebbet, annál sűrűbb lesz a vizelet.
Előzd meg a húgyúti problémákat!
Amikor vizelési ingert érzel, próbálj meg minél hamarabb eljutni a WC-re. Ne tartsd vissza túl sokáig, mert ez hosszútávon a húgyhólyag tágulásához vezethet, ráadásul a baktériumok megtapadásának és szaporodásának is kedvez. Mértékkel fogyaszd a vízhajtó italokat, mint például a kávé vagy az alkohol, a vízbevitellel viszont ne spórolj - napi két-három liter vizet, gyümölcslevet, teát érdemes meginnod.
OLVASD EL EZT IS!

- cukorbetegség
- vizelet
2 betegség a gyakori vizelési inger mögött

- kezelés
- tünet
A miniszoknya-viselés 3 súlyos következménye

- áfonya
- felfázás