Szinte minden csomagolt élelmiszerben van, pedig növeli a szívroham kockázatát: kutatás készült a veszélyes anyagról

Ez az anyag nagyon rosszat tesz a szív-érrendszerrel, és ezt csak nemrég sikerült bebizonyítaniuk a kutatóknak.

Mikroműanyag hatása a szívre
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy friss kutatás rámutatott arra, hogy egy veszélyes anyag, mely sok élelmiszerben megtalálható, növelheti a szívroham és az agyvérzés kockázatát is. 

A mikroműanyag hatása a szívre

A kutatócsoport Olaszországban 257 szív-érrendszeri betegségben szenvedő résztvevő körében vizsgálta a mikro- és nanoműanyagok jelenlétét az artériás plakkokban - melyek koleszterin és más anyagok lerakódásából állnak, és felhalmozódhatnak az artériákban.

Mikroműanyag hatása a szívre 1
Fotó: Bsip

Megállapították, hogy a betegek több mint felénél apró műanyagrészecskéket tartalmazó lerakódások találhatóak - és azok, akiknél az artériás plakkok mikroműanyagokat és nanoplasztikumokat is tartalmaztak, mintegy négyszer nagyobb valószínűséggel szenvedtek szívrohamot vagy agyvérzést, mint azok, akiknél a plakkok műanyagmentesek voltak. Korábban már az agyban is felfedeztek mikroműanyagokat, erről bővebben itt olvashatsz

A kutatók rámutattak arra, hogy a mikroműanyagok az emberi szervezetbe nemcsak az ételekből, de a légszennyezés és a folyók szennyezettsége által is bekerülhetnek. Mivel a műanyaggyártás továbbra is dübörög, fontos megérteni, hogy ezek a molekulák hogyan befolyásolják az egészségünket. 

A mikroműanyagok bejutása a szervezetbe

A csomagolt élelmiszerek gyakran tartalmaznak mikroműanyagokat, melyek a csomagolóanyagokból kerülhetnek az ételekbe. A kutatók szerint az egyik fő forrásai a tengeri élőlények, különösen a kagylók és a rákfélék lehetnek, amelyek mikroműanyagokat vesznek fel a környezetükből.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A csapvízben és palackozott vizekben is előfordulhatnak mikroműanyagok, melyek a műanyag palackok, csövek és más műanyag alkatrészek lebomlásából származhatnak.

Pár száz forintból kiszűrheted a mikroműanyagot a vízből - Így készíts otthoni szűrőt

Elolvasom

Légzés során is bejuthatnak a szervezetbe, különösen olyan területeken, ahol a légszennyezés magas, és sok műanyagrészecske található a légkörben.

Még sok a tisztázatlan kérdés a mikroműanyagok egészségügyi hatásairól, és további vizsgálatokra van szükség a probléma teljes megértéséhez és kezeléséhez. Azonban a tudatosabb vásárlási szokások és a fenntartható életmód segíthet csökkenteni a műanyagszennyezést és annak negatív hatásait az emberi egészségre és a környezetre nézve.

Megvizsgálták a népszerű italokat, meglepő dolgokat találtak benne: nem túl biztató felfedezést tettek a kutatók

Aggodalomra adhat okot a kutatók felfedezése, amit a palackozott vizek vizsgálata során tettek.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük