Mikroműanyagok a vizekben: nagyobb a baj mint gondolták

Nagyobb az óceánok mikroműanyag-szennyezettsége, mint azt korábban gondolták.

Mikroműanyag-szennyezés a vizekben
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nagyobb az óceánok mikroműanyag-szennyezettsége, mint azt korábban gondolták, derül ki egy Kuril-Kamcsatka-árokban végzett kutatásból. 

A Csendes-óceán nyugati részén található, közel tíz kilométer mély árok üledékéből 2016-ban vettek mintákat. A kutatás alapján készült tanulmányból most kiderült, hogy a minták kilogrammonkénti mikroműanyag-részecske mennyisége 215 és 1596 darab közé esett, írja az Index.

Mikroműanyag-szennyezés az óceánokban

Ez a mennyiség jóval több a korábban feltételezettnél. A Science of The Total Environment nemzetközi folyóiratban nemrég közölt tanulmány a mélytengert az "óceán hulladéktárolójának" nevezi, és felhívja rá a figyelmet, hogy az óceán biodiverzitása komoly veszélybe került a mikroműanyag-szennyezésnek köszönhetően.

GettyImages-1390981309
Fotó: pcess609 / Getty Images Hungary

A Senckenberg Kutatóintézet, a Goethe Egyetem és az Alfred Wegener Intézet által közösen jegyzett kutatásban a tudósok 14 különböző típusú műanyagot azonosítottak az üledékmintákban.

Serena Abel, a frankfurti Senckenberg Kutatóintézet és Természettudományi Múzeum tengerbiológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy korábban az óceánfenék legmélyebb részeit viszonylag érintetlen és stabil környezetnek hitték, ahol a mikroműanyagok lerakódnak, és egy helyben maradnak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A tanulmányból azonban kiderült, hogy a néhány méterre egymástól vett minták összetétele nagyon is eltérő volt. Ez arra utal, hogy az örvények, áramlatok és az élőlények mozgásban tartják az üledéket az óceán legmélyebb részein.

A helyzet nem néz ki túl jól, de azért van ok a reményre. A dél-nyugat kínai Szecsuáni Egyetem egy tudóscsoportja ugyanis mikroműanyagot felfaló robothalakat fejleszt. Az 1,3 centiméteres, lágy tapintású robotokat a tervek szerint nemcsak a mélytengeri műanyag összegyűjtésére, hanem információszerzésre is szeretnék használni a tudósok, derül ki az Origo cikkéből.

A robotok speciális anyagból készülnek, ha egy valódi hal lenyeli őket, könnyen megemészthetők. 

Ritkán látni ennyire szép képeket az óceánokról

Az Ocean Photography Awards nevű fotósverseny fő célja, hogy megmutassa a hatalmas világtengerek szépségét és változatosságát, valamint felhívja a figyelmet az élővilág és a környezet megóvására.

Ritkán látni ennyire szép képeket az óceánokról: ezek lettek idén a legjobb fotók

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük