Mikor kell kihúzni a bölcsességfogadat?

A fogorvos elárulja

Milyen esetekben kell megválnod a bölcsességfogadtól, mekkora fájdalommal jár a beavatkozás?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Normál esetben 18 éves korodig kinőnek a bölcsességfogaid, bár az sem ritka, hogy csak húszas évek elején-közepén törnek elő. A fogak növekedése általában némi fájdalommal, feszüléssel jár, és nemritkán problémát is okoz - például a helyhiány miatt. Sokan nincsenek tisztában azzal, mikor is kell orvoshoz fordulni a foggal, illetve milyen esetekben kell búcsút venni tőle. Megkérdeztük a témában dr. Benyőcs Gergely fogszakorvosunkat.

Kinő egyáltalán a bölcsességfogad?

Ha a 18. születésnapodig nem nőtt ki a bölcsességfogad, a korral arányosan csökken ennek az esélye. Valakinek nincs is fogcsírája, így nem lesz bölcsességfoga, valakinek van, de soha nem nő ki.

A fogcsíra hiánya evolúciós változás: ma már a félkész vagy éppen pépes ételek gyakori fogyasztásából adódóan nincs szükség annyi fogra. Idővel a kismetszők, a második kisőrlők is eltűnhetnek majd a fogazatból.

Amikor orvoshoz kell fordulni a bölcsességfoggal

Dr. Benyőcs Gergely az javasolja, hogy panasz esetén mindenképpen fordulj fogorvoshoz. Legjobb azonban a megelőzés. Mint mondja, a panaszoktól függetlenül érdemes panorámaröntgen-felvételt készíttetni.

A képek segítségével meg lehet ítélni a bölcsességfogak helyzetét, és szükség esetén még azt megelőzően eltávolítani őket, hogy előtörnének.

Mikor kell kihúzni?

Ha a bölcsességfog növekedése várhatóan fogtorlódást okozna - mert nincs számára elég hely a szájban -, ha ciszta alakult ki körülötte, illetve fogszabályzás előtt állsz, még azt megelőzően el kell távolítani, hogy kinőne.

A 14 legjobb ötlet szájszag ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Amennyiben már kinőtt a bölcsességfogad, de jelenléte problémát okoz, szintén meg kell válnod tőle. Az eltávolításra okot adhat a fájdalom, a duzzanat, a ciszta, valamint a növekedést kísérő láz. Szélsőséges esetben a bölcsességfog akár szájzárat is okozhat. Ha a növekedése fogtorlódást okoz, nehéz tisztítani, és a többi fogra ez szuvasodásveszélyt jelent - ez esetben ugyancsak el kell távolítani.

Mekkora fájdalomra számíts?

A legtöbben azért tartanak a bölcsességfog kihúzásától, mert úgy tudják, ez a beavatkozás fájdalmasabb, mint egy normál fog esetében. A félelem nem alaptalan, bár, mint Dr. Benyőcs Gergely elmondta, ez természetesen egyénfüggő. A nehézséget általában a csonttal való fedettség és a gyökerek görbülete határozza meg. A felső eltávolítása jellemzően könnyebb, mivel vékonyabb csont borítja. Alapvetően igaz, hogy az alsó bölcsességfogat nehezebb eltávolítani, mint a többi fogat. A fájdalom azonban a modern érzéstelenítőkkel teljesen kikapcsolható. Persze ettől még érzed, hogy valami történik a szádban, de nem fáj.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Pontosan hogy történik a beavatkozás?

Amennyiben a fog már kitört a szájüregbe, az orvos egyszerűen el tudja távolítani fogó és emelő segítségével. Ha azonban még nem nőtt ki, csont fedi, akkor műtéti beavatkozás szükséges hozzá. Ez azt jelenti, hogy az ínyt és a csontot - ami a fogat fedi - el kell távolítani, és csak ezután lehet kiszedni a fogat, végül pedig varratokat kell behelyezni.

A beavatkozás után

Ha a beavatkozás utáni napokban feldagad az arcod, valószínűleg ödéma vagy vérömleny képződött - ez azonban néhány nap alatt el szokott múlni. Előfordulhat, hogy a bakteriális fertőzés megakadályozására az orvos antibiotikumot ír fel. A foghúzás utáni néhány napon pedig fájdalomcsillapító szedésére is szükség lehet. Tanácsos a beavatkozást követően szájöblítő-szájfertőtlenítő szert használni. A varratokat jellemzően egy héttel a foghúzás után szedik ki.

Ezt is szeretjük