Erős görcsök minden hónapban?
Sok nő életét keseríti meg a görcsös fájdalom. Érdemes figyelned a tünetre, mert komoly betegséget is jelezhet.
Nem muszáj beletörődnöd a havi vérzéssel járó kínokba. Már csak azért sem, mert előfordulhat, hogy valamilyen egészségügyi problémára hívják fel a figyelmet. Többek között utalhatnak endometriózisra, kismedencei gyulladásra, valamint miómára is.
Endometriózis
A betegség a termékeny korban lévő nők körülbelül 15%-át érinti. Hátterében az a probléma áll, hogy a méhnyálkahártya nem csupán a méh üregén belül, hanem azon kívül is megtelepszik a szervezetben. Általában a petefészkekre, a petevezetékre, de az is előfordulhat, hogy a belekre, illetve a húgyhólyagra terjed át.
Ezek az endometrium-darabkák a méh üregén kívül is úgy viselkednek, mint azon belül: a menstruáció során bevéreznek és leválnak. Mivel azonban nem juthatnak ki a szervezetből, hegszövetet képeznek, idővel pedig az érintett területeken szervösszenövések alakulhatnak ki. Mindez számos kellemetlen tünettel jár, súlyos esetben pedig meddőséghez vezethet. Épp ezért fontos, hogy időben észrevedd a problémát.
Az endometriózis tünetei
- Medencetáji fájdalom.
- Fájdalmas menstruáció.
- Fájdalmas szex.
- Puffadás, székrekedés.
Kezelési lehetőségek
A betegség kezelése leggyakrabban fogamzásgátló tablettával történik. Mivel a hormontartalmú tabletták hatására a peteérés szünetel, a kellemetlen problémák is megszűnnek. Bár az endometriózis jelenleg nem gyógyítható, a panaszok a változókorral megszűnnek. Ha azonban még gyermeket szeretnél, előfordulhat, hogy műtétre lesz szükség - ebben az esetben az operáció során eltávolítják a méh üregén kívül elhelyezkedő hegszövetet.
Kismedencei gyulladás
A kismedencei szervek gyulladása általában a petevezeték, illetve a petefészek fertőzése vagy gyulladása következtében alakul ki. A betegség gyakran szexuális úton terjed, az esetek 50%-ában a Chlamydia nevű kórokozózó áll a háttérben, ugyanakkor a fertőzés oka sokszor ismeretlen. Van, akinél a kismedencei gyulladás nem okoz tüneteket, de általában több egészségügyi probléma is okot adhat a gyanakvásra.
A betegség jelei
- Derékfájdalom.
- Fájdalmas közösülés.
- Rendellenes hüvelyváladék.
- Alhasi fájdalom, mely a havi vérzés idején fokozódik.
Kilátások
A probléma orvoslása antibiotikummal történik, ha azonban krónikus gyulladásról van szó, a beteg gyakran nem reagál a kezelésre - ilyenkor szükséges lehet akár a méh eltávolítása is. Sajnos a kezeletlen kismedencei gyulladás az esetek körülbelül 20%-ában meddőséghez vezet. Mindezek miatt, ha arra gyanakszol, hogy a betegség téged is érint, haladéktalanul fordulj orvoshoz. Valószínűleg a partnered is orvosi vizsgálatra és kezelésre szorul majd.
Mióma
A mióma a méhüreg jóindulatú daganata. Mérete igen változó lehet: a borsószemtől egészen a gyermekfej nagyságúig. Méretét a szervezet ösztrogénszintje befolyásolja.
A betegség a 35 év feletti női lakosság mintegy 30%-át érinti, de a huszonévesek között is egyre gyakrabban fordul elő a probléma. Az apróbb mióma általában nem okoz gondot, sokszor tünetmentes, így gyakran csak a medenceűri rutinvizsgálat során fedezi fel az orvos. Ha azonban növekedésnek indul, kellemetlen jelei lehetnek, valamint súlyos esetben akár terméketlenséghez is vezethet.
Gyanús tünetek
- Bő vérzés.
- Fájdalmas menstruáció.
- Puffadás.
- Gyakori vizelési inger.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kezelési lehetőségek
Az apróbb miómák esetében csupán félévenkénti nőgyógyászati kontrollvizsgálatra van szükség. Amennyiben viszont a jóindulatú daganat problémát okoz, illetve még gyermeket szeretnél, mindenképpen szükségessé válik a mióma eltávolítása. Ez utóbbi esetben szóba jöhet a sebészi úton való kimetszés. Azoknál a nőknél viszont, akik már nem terveznek gyermeket, illetve a daganat túl nagyra nőtt, szükséges a méh eltávolítása.
OLVASD EL EZT IS!
- műtét
- daganat
Kínzó fejfájás, székrekedés, fájdalmas menstruáció
- baktérium
- hormon
3 betegség, ami meddőséget okoz
- gombás fertőzés
- hüvelyfolyás