A menopauza lehetséges kezelési módszerei - Milyen esetekben szükséges a hormonterápia?
A menopauza tünetei gyakran borzasztó kellemetlenek. Szerencsére nem kell elviselni őket, természetes és hormonális gyógymódokat egyaránt alkalmazhatunk.
A menopauza egy természetes, ámde több éven át tartó folyamat, ami egyes nőknek élete egyharmadát is kiteszi. Nem mindegy tehát, hogy mennyire erősek a tünetek a változókor alatt. Ha a panaszok rányomják a bélyeget a hétköznapokra, érdemes beszélni az orvosoddal a lehetséges kezelési módszerekről.
Első körben érdemes természetes gyógymódokhoz folyamodni a tünetek enyhítésére, ezek ugyanis enyhébb esetekben képesek megszüntetni a panaszokat. Ezek előnye, hogy nincs számottevő mellékhatásuk, és azok számára is alternatívát nyújt a kellemetlen tünetek közepette, akik elutasítják a hormonterápiát. Cikkünkben most végigvesszük a menopauza lehetséges kezelési módszereit, illetve azt, hogy mikor melyik gyógymód ajánlott.
A menopauza lehetséges kezelési módszerei
Természetes gyógymódok
Akik tartanak a hormonkezeléstől, vagy egészségügyi okokból nem ajánlott számukra ez a kezelési mód, változókori tüneteik enyhítésére választhatnak természetes megoldást is. A természetes készítmények hatékonysága nem mérhető a hormonális készítményekéhez, azonban enyhébb panaszok esetén - vagy amennyiben a hormonkezelés ellenjavallt - járható út lehet. Természetes hormonpótlás történhet az étrend megváltoztatásával, a fitoösztrogének pótlásával, különböző gyógynövénytartalmú tea, illetve étrend-kiegészítők szedésével.
A különböző fitoösztrogének az ösztrogénhez hasonló hatással rendelkeznek, de nincsenek erős mellékhatásaik. Ez az olyan növényi eredetű vegyületek gyűjtőneve, amelyek képesek a női nemi hormonhoz hasonlóan a szervezet ösztrogénreceptoraihoz kötődni és ott hatást kiváltani. Fitoösztrogén-tartalmú készítmény alkalmazása során kisebb a valószínűsége annak, hogy hormonfüggő daganatos megbetegedést idézzen elő. A legtöbb fitoösztrogént - a szója mellett - a többi hüvelyes, a rozskenyér, lenmag, szezámmag és az olajos magvak tartalmazzák.
A gyógynövényes készítmények szintén hatásosan szállnak harcba a klimaxszal. Ilyen például a vöröshere, ami ösztrogénszerű izoflavonoidjainak és magas ásványianyag-tartalmának köszönhetően segít helyreállítani az ösztrogénszintet és így enyhíteni a változókori tüneteket. A vöröshere kapszula vagy tea formájában kapható, fogyasztása elviselhetőbbé teszi a hőhullámokat, és javítja a közérzetet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A mexikói jamgyökér magas béta-karotin- és dioszgenintartalma miatt szintén remek megoldást nyújt a hormonháztartással kapcsolatos problémákra. Csökkenti a klimaxos tüneteket, erősíti az immunrendszert, helyreállítja a ciklust, és növeli a libidót is. Bár köretként burgonya helyett is kiváló, amennyiben koncentráltabban szeretnénk magunkhoz venni, úgy kapszulaként is kapható. Az orbáncfű elsősorban álmatlanság ellen és idegnyugtatóként jó. Mivel blokkolja a szerotonin lebontásáért felelős anyagot, így a menopauza okozta feszültség ellen is hatásos.
A kiegyensúlyozott és vitaminban gazdag étrend szintén jó hatással van a hormonokra. Sok nőnél a menopauzát követő években a csontsűrűség akár egyötödével is csökkenhet. Ezért elengedhetetlen a kellő mennyiségű D-vitamin és kalcium bevitele, ami segít a probléma megelőzésében. Az E-vitamin szájon át történő fogyasztása bizonyított előnyökkel jár a változókor utáni időszakban. Elősegíti a csontszerkezet minőségének javítását csontritkulás esetén, ellensúlyozza a kardiovaszkuláris kockázatot, és a hőhullámokat is megszünteti. E-vitamint nemcsak kapszula szedésével, de az étrenddel is be lehet juttatni a szervezetbe. A mandula, napraforgómag, lenmag, búzacsíra, török mogyoró és a mogyoróvaj fogyasztása remek vitaminforrás a napi étrendbe illesztve, az olajos halak pedig csökkentik a szívinfarktus esélyét.
A bő vérzés egy rendkívül kellemetlen klimaxos tünet. Mivel a ciklus során egymást váltó-kontrolláló hormonok termelődésének egyensúlya felbomlik, ennek következtében súlyos vérzészavarok alakulhatnak ki. Ezt a változókorban a vérzéskimaradás, de a korábbiaknál jóval erősebb, fájdalmasabb, hosszabban tartó vérzés is jelezheti. Ha túl gyakori vagy erős a vérzésed, ezeken a napokon fogyassz sok vas- és fehérjetartalmú ételt. Ilyenek közé tartozik a shiitake és a fafülgomba, a sertésmáj, a babfélék és a magas C-vitamin-tartalmú zöldségek, gyümölcsök.
Hormonális kezelés
Magyarországon kevesebb nő veszi igénybe a hormonkezeléseket, mint ahánynak szüksége lenne rá. A Semmelweis Egyetem 2018-as közleménye szerint Magyarországon a menopauzával küzdő nők kevesebb mint egy százaléka kap hormonpótló kezelést, holott valójában 10-20 százalékuknak lenne szüksége rá. Menopauzális hormonkezelést csak orvos adhat, előzetes kivizsgálás és részletes konzultációt követően, egyénre szabott módon.
A hormonkezelés azoknak ajánlott, akiknek 45 éves kor előtt marad el a menstruációjuk, vagy negyven és hatvan év közöttiek közül azoknak, akik hőhullámra, alvászavarra panaszkodnak, illetve csontritkulás szempontjából veszélyeztetettek. A kezelések során a menopauza idején elvesztett ösztrogén szervezetbe juttatása a cél, mellyel 15-20 százalékkal csökkenhet például a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata. Olyan nőknél azonban, akiknél volt előzetesen trombózis, májbetegség, daganatos megbetegedés vagy stroke, a hormonkezelés nem javasolt.
A nőgyógyásszal való konzultáció során érdemes megbeszélni, mi az az elsődleges tünet, amit enyhíteni szeretnénk. A konzultációt követően szükséges teljes orvosi vizsgálat, EKG, testsúlymérés, mammográfia, ultrahangvizsgálat, csontsűrűség-vizsgálat, vérvétel, szükség esetén más szakorvosi vizsgálatok elvégzése. A kezelés kezdetét követően folyamatos orvosi kontroll szükséges. Sokan félnek, hogy hormonkezelés során az emlőrák esélye megduplázódik, pedig ez utóbbit rengeteg egyéb tényező - mint például a testtömegindex vagy a mellszövetsűrűség - befolyásolja. A kezeléssel járó esetleges szövődmények és kockázatok rendszeres szűrővizsgálatokkal minimalizálhatók.
A premenopauza szakaszában a hormonkezelés a progeszteron pótlásán alapul. Ehhez elsősorban olyan szereket írnak fel, amik havi vérzést eredményeznek. Ezek a kombinált, ösztrogént és szintetikus progeszteronszármazékot tartalmazó készítmények. Ebben az időszakban a gyógyszerek szedésének rendje a fogamzásgátló tablettákéhoz hasonló, azaz három hét szedés, egy hét szünet. A piacon már kapható transzdermális tapasz, hüvelykúp, illetve hüvelykrém is. A perimenopauza szakaszában ezzel szemben szekvenciális készítmények szedése javasolt, ahol három különböző összetételű tabletta biztosítja a normális hormonális ingadozásokat.
Végül a posztmenopauza időszakában állandó összetételű készítmények folyamatos alkalmazása szükséges, ezzel garantálva a vérzéskimaradást. Mivel ezek a gyógyszerek emelik a méhtestrák kockázatát, fontos, hogy posztmenopauzánál az ösztrogén pótlása csak abban az esetben javasolt, ha a méhet korábban eltávolították. A női szervezet öregedése a hormonális gyógymódokkal akár 10-15 évvel is kitolható.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)
- menopauza
- menopauza szakaszai
- gyógymód
- hormonális változások
- gyógyszer
- életmód
- menopauza akta
- Életmód