A mellrák tünetei

A mellrák és az emlőkkel kapcsolatos egyéb, jóindulatú megbetegedések igen gyakoriak a nők körében. Ismerd meg a tüneteket, és vizsgáld meg magad, hogy elkerülhesd a bajt.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A női mell alapvető funkciója a tejtermelés, tehát az újszülött gyermek táplálása. Másodlagos nemi szervként fontos szerepe van a szexualitásban is. Két részből áll: mirigyszövet és támasztószövet. A mirigyszövetnek köszönhető a tejtermelődés, a támasztószövet pedig az emlők formáját és méretét adja. A mellben, illetve az emlőben jóindulatú elváltozások és rosszindulatú – rákos - megbetegedések fordulhatnak elő.

A leggyakoribb jóindulatú elváltozások

Az emlő fibrocisztás elváltozása

Az emlő csomókkal, tömött szövetekkel telik meg, melyek érintésre fájdalmasak lehetnek. Különösebb kezelést nem igényel. A kiváltó ok nem ismert, de valószínűleg a hormonok egyensúlyának változása tehető felelőssé, hiszen a probléma rendszerint a menopauza után megszűnik.

Az emlő mikrokalcifikációja

Az emlőben mész rakódik le, ez sokszor összefüggésben áll a tejelválasztással, illetve különböző gyulladásokkal, sérülésekkel. A probléma mammográfia során derülhet ki.

Emlőgyulladás

Sokszor szintén a tejelválasztás okozza. Az emlőmirigy fertőzései okozzák, melynek során a mirigy kitágul, megduzzad, és igen érzékennyé válik.

Emlőrák

Az emlőrák elsődleges probléma a nők körében, évente majdnem 5 ezer új beteget diagnosztizálnak. Ennek ellenére sokan későn fordulnak orvoshoz. Az önvizsgálat döntő lehet az időben felfedezett daganat kezelésében.

Befolyásoló tényezők

Nem – Az eltérő szövetek miatt, leginkább a nőket súlytja, de férfiaknál is előfordulhat.

Életkor – harminc éves kor alatt nagyon ritka a rákos elváltozás, a korral azonban az esély fokozottan növekszik. Az esetek 80%-ában ötven feletti nőknél fordul elő. Ennek ellenére 30 éves kor alatt is kötelező az önvizsgálat.

Képeken 13 durva rákkeltő!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Korábbi daganat – ha az egyik emlőben volt már daganatos elváltozás, akkor háromszor nagyobb esély van arra, hogy a másik emlőben is kialakuljon.

Gyermekszülés – azok a nők, akik nem, vagy csak 35 évek koruk után szülnek, nagyobb arányban betegszenek meg, mint azok, akik fiatalabban adnak életet egy gyermeknek.

Családi halmozódás – ha a családban több emlőrákos megbetegedés is előfordult már, akkor a betegség kialakulásának esélye nagyon megnő.

Dohányzás – a dohányzás különösen akkor növeli meg jelentősen a betegség valószínűségét, ha családi halmozódással is párosul.

Alkohol – a napi két adag alkohol elfogyasztása 20%-kal növeli meg a rák kockázatot.

Tünetek

  • Nagyobbodás az egyik emlőben. Figyelni kell azonban a menstruációkor tapasztalható nyirokmirigy-duzzanatra, nehogy összekeverd őket.
  • Bármilyen változás a mellbimbókban.
  • Szokatlan kidudorodások, illetve bemélyedések a melleken, illetve a bimbókon.
  • Az emlőkben futó vénák állapota: beesettek, vagy éppen ellenkezőleg, kidudorodnak.

Önvizsgálat

Az önvizsgálatot minden hónapban el kell végezned. Célszerű a menstruáció vége utáni második, harmadik napon. Ha már nincs vérzésed, akkor csak arra kell figyelned, hogy a hónap ugyanazon napjain vizsgáld meg magad.

Állj szembe egy tükörrel, egyenes háttal. Tapintsd ki a melled alatti részt, hogy érzel-e valamilyen elváltozást.

Engedd le a bal karodat, és jobb kezeddel tapogasd végig centiről centire haladva a jobb melledet. Majd cserélj kezet.

Tedd bal alkarodat a fejedre. Figyeld meg a bal melled körvonalait. Ezután figyeld meg ugyanebben a helyzetben a másik melledet is. Majd emeld fel mind a két karodat, és nézd meg, hogy mellbimbóid azonos magasságban vannak-e, és felfelé mutatnak-e.

Emeld magas tartásba a jobb karodat, és bal kézzel vizsgáld meg jobb melled és hónaljad, hogy nincs-e benne csomó vagy kidudorodás. Végezd el a másik oldalra is.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Feküdj hanyatt, és tedd a kezed a fejed alá. Másik kezeddel alaposan tapintsd végig melled, és nyomd meg a mellbimbód és annak udvarát, hogy okoz-e valamilyen fájdalmat vagy váladékozást.

Ha bármilyen szokatlan tünetet, elváltozást észlelsz, azonnal fordulj orvoshoz. Már egy hónapnyi halogatás is végzetes lehet!

Ezt is szeretjük