Veszélyes daganatra figyelmeztet ez a 9 korai tünet: ekkor még jól kezelhető
Ha idejében felfedezik ezt a veszélyes daganatot, akkor még hatékonyan lehet kezelni.
A méhnyakrák tipikusan az a betegség, amely lassan, évek alatt fejlődik ki, döntően, szinte kizárólag, a HPV-vírusfertőzés talaján. Éppen ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a méhnyakszűrés jelentőségét, amely azokat a kisebb elváltozásokat is azonosítani tudja, amelyek megléte esetén már fontos a kezelés. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája a szűrés, a korai tünetek és a kezelés lehetőségeit foglalta össze.
A méhnyakrák korai tünetei
A méhnyakrák egy lassan megjelenő daganattípus, évekig, sőt akár évtizedig is tarthat, amíg a méhnyak rendellenes változásaiból immortális daganatsejtek alakulnak ki. Ugyanakkor gyengébb immunrendszerű nőknél ez gyorsabban is végbemehet, de még így is minimum évekről lehet beszélni - az immunrendszer erősítéséről bővebben itt olvashatsz. Szerencsére ez azt jelenti, hogy sok idő és lehetőség van a felismerésre és a korai kezelésekre is. A méhnyakszűrés a méhnyak felszínéről levált sejtek mikroszkópos vizsgálata, amely a korai stádiumú méhnyakrák, valamint a rákmegelőző állapotok felismerését teszi lehetővé. Az eljárás olyan megnevezéseken is ismert, mint sejtkenetvizsgálat, méhnyak-citológia és citológiai vizsgálat - vagy csak egyszerűen “szűrés”. Magyarországon a Bethesda-rendszert használják a citológiai lelet osztályozásában.
A Bethesda-besorolás azt is megmutatja, hogy milyen eredetű (laphám vagy mirigyhám) és milyen fokú (enyhe vagy súlyos) rendellenességéről van szó. Az eredmény három kategóriájú lehet: negatív, egyéb elváltozásra utaló (itt kisebb jelek utalnak gyulladásra) és kóros (ebben az esetben a sejtek lehetnek rákmegelőző állapotban, de ilyen jelölés alatt találhatók az igazoltan daganatos sejtek is). A pozitív citológiai lelet még nem egyenlő a méhnyakrák diagnózisával! Ebben az esetben további vizsgálatokra van szükség: a fennálló fertőzés kezelése, majd ismételt citológia, kolposzkópia (optikai vizsgálat), HPV-vizsgálatok és tipizálás, esetleges szövettani mintavétel (punch biopszia).
A méhnyakráknak nagyon sokáig nincs jellegzetes tünete, a korai stádium is lehet tünetmentes, esetleg kontaktvérzést okoz együttlétek alkalmával. A panaszok, jelek általában már akkor tűnnek fel, ha a daganat nagyobbra nő, és a környező szöveteket is érinti. Ezek az alábbiak lehetnek:
- rendellenes vérzés, például a menstruációk közti pecsételő vérzés,
- szexuális aktus utáni vérzés,
- szexuális aktus közbeni fájdalom,
- a szokásosnál hosszabb és erősebb menstruáció,
- menopauza utáni vérzés,
- szokatlan jellegű és szagú folyás,
- vizelési és/vagy székelési problémák,
- lábdagadás, ödéma,
- medence- és deréktáji fájdalom.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezek természetesen mind olyan tünetek, amelyeknek más oka is lehet, például valamilyen krónikus betegség, stressz vagy egy új gyógyszer. Mindazonáltal, ha bármelyik többször is jelentkezik, és valamilyen okból a szűrés nem rendszeres, érdemes nőgyógyászati vizsgálaton részt venni és tisztázni a valódi okot! Ez a négy leggyakoribb rosszindulatú nőgyógyászati daganat - kattints ide a továbbiakért.
- Ha valaki a tünetek miatt, vagy csak a rendszeres ellenőrzés céljából részt vesz a méhnyakszűrésen, és korai stádiumban fedezzük fel a daganatot, amely jól lokalizálható, a méhszáj kimetszésével akár a teljes gyógyulás is elérhető - ismerteti dr. Hernádi Balázs.
- Súlyosabb, kiterjedtebb esetben azonban a teljes méhet eltávolító műtét és a nyirokcsomók eltávolítása lehet szükséges. Ha a műtét kiegészítő terápiájára van szükség, az lehet sugárkezelés, ami egyes esetekben önálló kezelésként is szerepelt. Kombinálható ugyanakkor a műtét és a sugárkezelés is kemoterápiával vagy célzott terápiával, mely utóbbi eljárás a személyre szabott gyógyszeres kezelést jelenti. Amennyiben ezek nem tűnnek elégségesnek, szóba jöhet még immunterápia. A daganatkezelésben pedig külön hangsúlyt kell fektetni a fájdalomcsillapításra, az életmód-támogatásra és az onkopszichológiára, amelyben képzett szakemberek segíthetnek.
Vörös foltok a bőrön? Ha így néz ki a tünet, rákra utalhat
Vörös foltok, bőrbehúzódás és akár fokozott szőrnövekedés is jelezhet rákot.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)