„Csak megfáztam, ez nem fertőz”: most kiderül, mennyire igaz ez az állítás

Vajon tényleg ártalmatlan a „csak megfáztam” állapot, vagy komolyabb következményekkel is járhat? Most kiderül!

Fertőző a megfázás is
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan hajlamosak félvállról venni a megfázás tüneteit, mondván, az nem fertőző. De vajon tényleg ártalmatlan a nátha, és nem kell tartani tőle? 

Fertőző a megfázás is

A nátha kialakulásáért leggyakrabban olyan légúti vírusok felelősek, mint a rhinovírusok vagy az RSV. Bár a hideg idő önmagában nem okoz betegséget, a szervezet védekezőképessége ilyenkor legyengülhet, például a hideg levegő belégzése vagy a lelassult vérkeringés miatt. Ez kedvező körülményeket teremt a vírusok megtelepedéséhez és a megfázás kialakulásához.

Megfázás fertőző-e 1
Fotó: Bsip / Getty Images Hungary

A megfázás tehát fertőző, de az, hogy valaki megbetegszik-e, függ az immunrendszer állapotától, a szervezet aktuális terheltségétől, valamint a környezeti tényezőktől. (Ezeket a megfázás elleni gyógynövényeket lakásban is könnyű nevelni.)

Ha valaki megfertőződik, a vírusokat tüsszentéssel, köhögéssel vagy közvetlen érintkezéssel (például kézfogással) adhatja tovább. Azonban nem mindenki lesz beteg, aki találkozik ezekkel a kórokozókkal. Az orvosok szerint számos tényező meghatározhatja, hogy kialakul-e a betegség.

Az immunrendszer állapota: az erős immunrendszer hatékonyan küzd a kórokozók ellen, míg a legyengült védekezőképesség – például alváshiány, stressz vagy krónikus betegség miatt  növeli a fertőzések esélyét.

A szervezet aktuális terheltsége: stresszes vagy kimerült állapotban a szervezet kevésbé képes ellenállni a vírusoknak. A hosszú távú érzelmi vagy fizikai megterhelés különösen fogékonnyá teheti az embert a fertőzésekre.

Környezeti hatások: hideg időjárás, száraz levegő és egyéb környezeti tényezők szintén gyengíthetik a szervezet védekezőképességét, elősegítve a vírusok szaporodását.

A cikk az ajánló után folytatódik

Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?

Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. február 19. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Genetikai tényezők és korábbi fertőzések: egyesek genetikailag kevésbé fogékonyak a vírusokra, míg mások gyorsabban megbirkóznak a fertőzéssel az immunrendszerük korábbi tapasztalatainak köszönhetően.

Ha valaki megfázásos tüneteket mutat, a vírusok továbbra is fertőzőek lehetnek, még akkor is, ha az illető nem érzi magát különösebben betegnek. Éppen ezért érdemes odafigyelni a megelőzésre  például rendszeres kézmosással, maszk viselésével és az immunrendszer erősítésével.

Furcsa pattogó hang nyeléskor? Fájdalmas gyulladás előjele is lehet

A fülpattogás egy gyakori tünet, amit gyakran halláscsökkenés és fájdalom is kísér.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük