A májdaganatok tünetei, okai és kezelése

A májdaganatok lehetnek jó- és rosszindulatúak, elsődlegesek és másodlagosak. Most tisztába tesszük a kérdéskört.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A betegség első tünete a májmegnagyobbodás, mely általában a 4-5. évtizedben jelentkezik. A máj nagysága függ a ciszták számától és nagyságától. Az epepangásra utaló enzimek mérsékelten emelkedettek lehetnek, de a máj működésére jellemző vizsgálatok normálisak.

Jóindulatú májdaganatok

Haemangioma

A májerekből kiinduló leggyakoribb jóindulatú májdaganat. Általában véletlen leletként derül ki hasi ultrahangvizsgálat során. Műtét rendszerint nem szükséges, csak megfigyelés, kivéve, ha az elváltozás nagy terjedelmű, tüneteket okoz, vagy a rosszindulatú elfajulás nem zárható ki.

Fokális moduláris hyperplasia

Gócosan jelentkező, általában egy centinél kisebb, lebenykés szerkezet nélküli májsejtszaporulat. Általában véletlenül, más célból végzett vizsgálat alkalmával diagnosztizálják. Nem okoz tüneteket.
Nőkben gyakrabban fordul elő, nem valódi daganat, kialakulásának kiváltásában felmerül a fogamzásgátlók kóroki szerepe.

Hepatocellularis - májsejtből kiinduló - adenoma

Májsejtből kiinduló jóindulatú daganat, mely majdnem kizárólag nőkben fordul elő, főleg a 3-4. évtizedben. A domináló előfordulás nőkben a hormonális eredet mellett szól, ugyancsak ezt támasztja alá a fogamzásgátlók bizonyított szerepe is a betegség kialakulásában - körülbelül 90 százalékuk fogamzásgátló-szedéssel van kapcsolatban. A megrepedés veszélye miatt általában sebészi kivágás javasolt.

Fogamzásgátló szert szedőkben a gyógyszer elhagyása után a megfigyelés is, képalkotó eljárásokkal kiegészítve, megengedhető, különösen akkor, ha a daganat helyzete, mérete vagy több daganat jelenléte a sebészi kimetszést kockázatossá teszi.

Rosszindulatú májdaganatok

Elsődleges májrák

A máj rákos megbetegedésének két fő formája ismert: a májsejtekből kiinduló és az epeutak hámsejtjeiből kiinduló rosszindulatú daganat. Kevert formák is előfordulhatnak. Az elsődleges májrák 80-90%-ban májsejtekből kiinduló rosszindulatú daganat, az epeutak hámsejtjeiből kiinduló karcinómák lényegesen ritkábban fordulnak elő. Megkülönböztetésük gyakorlati szempontból nem lényeges hasonló tüneteik, lefolyásuk miatt.

Kialakulásukban 60-75%-ban a májzsugor játszik szerepet, főleg a nagygöbös típusú májzsugoros megbetegedés. Ismert kóroki tényezők a következők:

  • idült májbetegség,
  • B és C hepatitiszvírus okozta fertőzés,
  • Mycotoxinok,
  • hormonális tényezők.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Lefolyás

A klinikai tünetek közül legjellemzőbbek a máj megnagyobbodása, a májban tapintható kóros rezisztencia, jobb bordaív alatti érzékenység, hasi fájdalom, ritkán a máj felett dörzszörej hallható. Felhívja a figyelmet az addig stabil állapotú májzsugoros májbeteg állapotának megmagyarázhatatlan romlása vagy a nagymértékű fogyás. Elzáródásos sárgasággal járhat, a láz is gyakori.

Gyógyítás

Jó állapotú beteg esetében, ha áttétel nem igazolható, a daganat a máj egy részének kimetszésével eltávolítható. Kemoterápiára csak rövid ideig reagálnak a betegek, ezért annak alkalmazása csak kiegészítésként szokott szerepelni.

Másodlagos – áttételes - májdaganatok

Lényegesen gyakoribb, mint az elsődleges májrák. A májban az áttételek könnyen megtapadnak. Az elsődleges agydaganat kivételével szinte minden daganat adhat májáttételt, leggyakrabban a gyomor-bél rendszerben előforduló tumorok, ezenkívül a tüdő-, emlődaganatok, festékes anyajegyből kiinduló rosszindulatú melanomák. Kevéssé gyakran a pajzsmirigy, a bőr daganatai adnak áttételt a májba.

Klinikailag az elsődleges daganatra jellemző tünetek, általános daganatos tünetek és ritkábban a májbetegség tünetei jellemzőek. A máj megnagyobbodott, kemény, egyenetlen felszínű, érzékeny.

Ha szeretnél még többet megtudni a máj betegségeiről, és érdekelnek egyéb egészséggel foglalkozó témák is, akkor mindenképpen látogass el az InforMed oldalára!

OLVASD EL EZT IS!

Ezt is szeretjük