Ekkora PSA-érték jelezhet rákot a leleten - Életkortól is függ, hogy mennyire veszélyes
Nem feltétlenül kell a legrosszabbra gondolni, ha magas a PSA szint.
Sok férfiban aggodalmat kelt, ha azt látja a laborleletében, hogy a PSA, vagyis a prosztata specifikus antigén szintje emelkedett, mert attól tart, ez csakis prosztatarákra utalhat.
Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy nemcsak daganatos betegség emelheti meg a PSA szintet, valamint részletezte, hogy mely tünetek esetén szükséges az urológiai vizsgálat.
Mitől lehet magas a PSA-szint?
A PSA egy prosztata által termelt fehérje, amelynek szintjét a férfiak életkora és más faktorok is befolyásolják. Két típusát elemezhetik laborvizsgálattal, az úgynevezett free (szabad) PSA-t és a teljes (total) PSA-t. A PSA fehérjék ugyanis kötődhetnek egy másik fehérjéhez, de szabadon is lebeghetnek. A total PSA minden PSA fehérje értékét meghatározza, akár kötött, akár szabad. A free PSA ezzel szemben csak a szabad fehérjék értékét mutatja.
Az American Cancer Society a total PSA eredményei az alábbi rizikót jelölhetik:
- 4 ng/ml alatti total PSA-szint azt jelenti, hogy nem valószínű a prosztatarák jelenléte.
- 4-10 ng/ml közti total PSA-szintnél 25%-os a daganat jelenléte.
- 10 ng/ml és afölötti total PSA-szintnél 50%-os vagy afölötti a prosztatarák valószínűsége.
Ugyanakkor a szakorvosok számára nagyon fontos a total és a free PSA-értékek összehasonlítása is. A free PSA szintje nagy ingadozást mutathat, de általában a total PSA-hoz mérten magasabb free PSA alacsonyabb prosztatarák-rizikót jelent, és fordítva is igaz az összefüggés. Mindazonáltal az adott eredmények még nem jelentik feltétlenül a daganat jelenlétét, hiszen más tényezők is befolyásolják a PSA-szintet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A PSA-szint az életkorral is emelkedhet
A PSA szintjét befolyásolhatja többek közt a megnagyobbodott prosztata, a prosztatamegnagyobbodás miatt rendelt gyógyszerek, az erős fizikai terhelés, a húgyúti fertőzések, a prosztataműtétek, a prosztata gyulladásos megbetegedései és az prosztata bármilyen stimulációja is. Éppen ezért a PSA-szint meghatározásakor az időzítés is fontos lehet, legalább hat hetet kell várni például prosztata- és hólyagműtét után, katéterbevezetés, prosztatabiopszia és húgyúti fertőzések után.
A total PSA szintje az életkor előrehaladtával is növekedhet, ezért például a 4,5 PSA-szint még normálisnak számíthat egy 65 éves férfinál, egy 45 évesnél viszont gyanút keltő jel, ami miatt további vizsgálatok lehetnek szükségesek. - A PSA-szint időbeli változásai is fontosak lehetnek, különösen a daganat előrehaladásának, kiújulásának és agresszivitásának meghatározásához - ismerteti Rákász doktor.
A prosztatarák diagnosztizálásához nem elég a PSA ellenőrzése
Bár a PSA vérből történő meghatározása nagyon fontos, gyors és olcsó vizsgálat, de önmagában nem elégséges a daganat diagnosztizálásához, már csak azért sem, mert az emelkedett szint az esetek nagyobb részében csupán jóindulatú prosztatamegnagyobbodásra utal. Ha felmerül a rák gyanúja, szükség van biopsziára, illetve más biomarkerek ellenőrzésére is, a megerősítés vagy a kizárás végett. Ugyanakkor azt is meg kell jegyezni, hogy ritka esetekben prosztatadaganat esetén is alacsony marad a PSA-szint - mondja dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa.
- A legfontosabb azonban, hogy 45-50 éves kortól évente fontos ellenőriztetni a PSA-szintet, illetve tünetek esetén bármikor. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha gyakori, sürgető vizelési inger jelentkezik (sokszor éjjel is), ha probléma van a vizelés elindításával és befejezésével, ha vizelet-visszamaradással küzd egy férfi, ha vizelés és/vagy ejakuláció közben fájdalom mutatkozik, illetve ha vér jelenik meg a vizeletben.
Nem csak a hátfájás jelez prosztatarákot: 5 tünet, amikor orvoshoz kell fordulni
Szűrővizsgálatokkal még idejében diagnosztizálható, és hatékonyan gyógyítható a prosztatarák, ami gyakran csak apró tünetekkel jelentkezik.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)